Data publikacji:

Peeling kwasem TCA. Zastosowanie, efekty, przeciwwskazania

Peeling TCA to zabieg polegający na złuszczaniu skóry i naskórka przy użyciu kwasu trichlorooctowego. Niezwykle skutecznie niweluje trądzik, blizny potrądzikowe czy przebarwienia. Jak przebiega zabieg? Jakie są efekty peelingu kwasem TCA? Sprawdź w artykule!

peeling tca

Peeling TCA – czym jest kwas TCA?

Kwas TCA, czyli kwas trichlorooctowy, to związek chemiczny będący pochodną kwasu octowego. Ma postać krystalicznej substancji dobrze rozpuszczalnej w wodzie. Jest on najsilniejszym kwasem organicznym stosowanym w kosmetyce i dermatologii do wykonywania zabiegów złuszczania skóry i naskórka.

Substancja ta nadżera tkankę i wywołuje proces zwiększonej produkcji fibroblastów – komórek produkujących kolagen i elastynę. Dzięki temu skóra po wykonaniu peelingu jest gładsza, zdrowsza i ma bardziej jednolity koloryt.

Warto wiedzieć, że kwas TCA działa jedynie miejscowo, dlatego nie jest niebezpieczny dla organizmu. Stosuje się go zwykle w stężeniach od 20 do nawet 50%. Stężenie dobiera lekarz, oceniając, czy pacjentowi potrzebne jest jedynie powierzchowne złuszczanie naskórka czy może głęboki peeling skóry właściwej.

Na czym polega peeling TCA? Kwas po nałożeniu na skórę powoduje ścinanie się białek w jej wierzchnich warstwach. Następuje martwica naskórka (lub naskórka i części skóry właściwej), który następnie złuszcza się i odpada. Cena peelingu TCA zależy głównie od tego, na jak dużej powierzchni skóry ma być przeprowadzony zabieg. Może wynosić zarówno 150, jak i kilkaset złotych.

Sprawdź również, jak pielęgnować cerę naczynkową.

Peeling TCA – wskazania

Peeling kwasem TCA to doskonała metoda leczenia wielu problemów skórnych, defektów i niedoskonałości. Najczęściej zaleca się go osobom mającym cerę tłustą, łojotokową i trądzikową. Można wykonywać go między innymi na twarzy, plecach, dekolcie czy dłoniach. Peeling TCA wykorzystuje się do leczenia następujących problemów:

  • trądzik i blizny potrądzikowe,
  • przebarwienia i zaburzenia pigmentacji skóry,
  • blizny zanikowe,
  • kurzajki i brodawki,
  • rozstępy,
  • powierzchowne zmarszczki.

Jakie efekty można uzyskać po zastosowaniu peelingu kwasem TCA

Efekty peelingu TCA są naprawdę oszałamiające. Przede wszystkim zabieg niweluje wypryski i inne zmiany trądzikowe. Oczyszcza pory i usuwa martwe komórki naskórka, które przyczyniają się do powstawania pryszczy i zaskórników.

Kolejnym efektem peelingu TCA jest ujednolicenie kolorytu skóry. Kwas świetnie radzi sobie z przebarwieniami oraz bliznami. Ponadto spłyca drobne zmarszczki, a dzięki temu, że stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, cera wygląda na gładszą i młodszą. Nie bez przyczyny peeling TCA cieszy się dobrymi opiniami posiadaczy i posiadaczek problematycznej cery.

Warto wiedzieć, że na efekty stosowania kwasu TCA należy nieco poczekać. Zaraz po wykonaniu zabiegu skóra zaczyna się łuszczyć, a następnie odpadać płatami. Warto jednak przemęczyć się te kilka dni, bo efektem działania kwasu TCA jest zregenerowana, gładka i piękna cera.

Jak przebiega peeling kwasem TCA?

Jak przebiega peeling kwasem TCA? Dwa tygodnie przed zabiegiem przygotuj do niego skórę, stosując krem lub tonik zawierający kwasy AHA lub składniki wybielające (w przypadku przebarwień). Na kilka dni przed wizytą u kosmetyczki zrezygnuj z depilacji danego miejsca, stosowania retinoidów oraz drażniących kosmetyków.

Peeling TCA najlepiej jest wykonywać u dermatologa lub wykwalifikowanej kosmetyczki. Zabieg rozpoczyna się od oczyszczenia skóry. Następnie specjalista przechodzi do aplikacji roztworu kwasu TCA. Może to lekko piec lub powodować dyskomfort. Białka w naskórku ulegają koagulacji, przez co cera może wydawać się bielsza. Po kilku minutach kwas zmywa się, a na skórę nakładana jest łagodząca maska lub żel o kojącym działaniu.

Bezpośrednio po peelingu TCA skóra może stać się czerwona z białymi plamkami. Przez kolejne 2-3 dni lub więcej (nawet do 6-7 dni w przypadku peelingu głębokiego) skóra zmienia kolor na brązowy, staje się sucha i złuszcza się.

Następnie zaś odpada. W tym czasie nie wolno zrywać i zdrapywać złuszczających się płatów naskórka, aby nie doprowadzić do powstania ran. W tym okresie nie wolno również wystawiać twarzy na słońce, pić alkoholu, palić papierosów i stosować peelingów. Czasem zabieg należy powtarzać kilkukrotnie, np. w przypadku głębokich blizn.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania peelingu TCA?

Kwas TCA wyróżnia się wyjątkowo silnym działaniem, dlatego istnieją przeciwwskazania do jego stosowania. Zabiegu nie powinny wykonywać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, osoby chorujące na nowotwory, choroby autoimmunologiczne, przewlekłe choroby wirusowe.

Peelingu TCA nie poleca się również osobom, które mają na ciele liczne znamiona barwne, mają skłonność do powstawania bliznowców lub alergie skórne. Nie powinny go stosować także osoby z aktywnymi chorobami skóry (np. AZS), ranami i nadżerkami oraz ciężkimi postaciami trądziku (najpierw konieczne jest leczenie farmakologiczne).

Peeling kwasami w domu – czy warto?

Peeling TCA jest na tyle silnym zabiegiem, że nie wolno wykonywać go samodzielnie. W domowych warunkach możesz za to wypróbować inne, znacznie lżejsze kosmetyki z kwasami. Najlepiej zacząć od delikatnego toniku zawierającego łagodne kwasy. Sprawdź, jak zareaguje twoja skóra, aby przekonać się, czy kwasy są dla ciebie.

Wypróbuj gotowe peelingi chemiczne z dodatkiem kwasów stworzone przez sprawdzone marki. Zawsze aplikuj kosmetyk najpierw na niewielki obszar skóry, aby sprawdzić, czy nie masz na niego alergii lub czy nie wywoła on silnego podrażnienia. Gotowe produkty z kwasami nie powinny ci zrobić krzywdy. Jeśli przekonasz się do peelingów kwasami, wtedy możesz zacząć rozważać udanie się do gabinetu na peeling TCA!

Autorka: Olga Wacholc