Data publikacji:

Jak dbać o skórę naczynkową? Kosmetyki i pielęgnacja

Mniejsze i większe pajączki, rumień i podrażnienia – brzmi znajomo? Jeśli tak, to najpewniej jesteś właścicielką cery naczynkowej. To skóra, która wymaga specjalnej pielęgnacji, a stosowane na co dzień kosmetyki muszą działać wzmacniająco, odżywczo i kojąco. Jak dbać o skórę naczynkową? Przeczytaj nasz poradnik!
Lifestyle portrait of woman gracefully crosses her legs with vascular stars on chair at home

Cera naczynkowa – jak rozpoznać ten typ skóry?

Zacznijmy od sprawdzenia, jak rozpoznać cerę naczynkową. Wbrew pozorom nie jest to trudne. Ten typ skóry charakteryzuje się rozszerzonymi i popękanymi naczynkami (tzw. pajączkami), którym zawdzięcza swoją nazwę. Jego właścicielki mają tendencję do rumienienia się, a twarz łatwo reaguje na czynniki zewnętrzne, emocje czy nawet spożyte jedzenie. 
Skóra jest również delikatna, dość cienka i szczególnie podatna na podrażnienia. W związku z tym należy wybierać odpowiednie produkty do cery naczynkowej, które nie tylko wzmocnią naczynia krwionośne, ale także jej nie podrażnią.

Jak dbać o skórę naczynkową? Najważniejsze zasady

Z czym polubi się cera naczynkowa? Pielęgnacja powinna być zgodna z tymi zasadami:
  • zrezygnuj z drażniących kwasów, peelingów mechanicznych i intensywnego pocierania;
  • myj twarz letnią wodą,
  • zaprzyjaźnij się z kremem z filtrem i stosuj go przez cały rok,
  • sięgaj po kosmetyki naturalne do cery naczynkowej.
  • Pielęgnacja cery naczynkowej – te składniki aktywne muszą się w niej znaleźć

    Jak z pewnością się domyślasz, kosmetyki do skóry naczynkowej muszą zawierać konkretne składniki aktywne. Oto najskuteczniejsze z nich:
  • witamina C – silny antyoksydant, który wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i działa rozjaśniająco,
  • wąkrota azjatycka – ma właściwości łagodzące, przeciwzapalne i regenerujące oraz stymuluje produkcję kolagenu,
  • ekstrakt z kasztanowca – zawiera escynę, która działa przeciwzapalnie, zmniejsza obrzęki i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych,
  • witamina K – zmniejsza zaczerwienienia i widoczność naczynek, jednocześnie je wzmacniając.
  • Oprócz wymienionych składników w kosmetykach do pielęgnacji cery naczynkowej mogą znaleźć się także: kwas azelainowy i hialuronowy, niacyna, zielona herbata, wyciąg z arniki i ruszczyka czy alantoina.

    Cera naczynkowa – kosmetyki. Jakie produkty wybierać?

    Wiesz już, czym się charakteryzuje i z jakimi składnikami polubi się cera naczynkowa. Jakie kosmetyki powinny znaleźć się w łazience jej posiadaczek? Zobacz polecane produkty.

    Serum do cery naczynkowej 

    Jednym z podstawowych kosmetyków jest serum do cery naczynkowej. Najlepszym wyborem są lekkie formuły o właściwościach łagodzących, nawilżających i wzmacniających. Olejek z dzikiej róży, który jest źródłem fitosteroli i witamin, witamina C, wyciąg z kasztanowca czy pantenol – dzięki nim zredukujesz zaczerwienienia i odżywisz skórę.

    Krem do cery naczynkowej

    Jaki jest najlepszy krem do cery naczynkowej? Rano jedynym słusznym wyborem jest ten z filtrem przeciwsłonecznym, który ochroni skórę przed promieniami UV. Nigdy nie pomijaj tego kroku, bo duet twojej skóry i słońca nie jest dobrym połączeniem. Dlaczego?
    Nadmierna ekspozycja twarzy na promieniowanie UV może prowadzić do rozszerzania naczyń krwionośnych i pojawienia się rumienia.
    Z kolei na noc wybierz sprawdzony krem na naczynka – o bogatej konsystencji, wzmacniający naczynia krwionośne i łagodzący podrażnienia. Upewnij się, że zawiera polecane wyżej składniki aktywne.

    Peeling do cery naczynkowej 

    Czy peeling do cery naczynkowej to w ogóle dobry wybór? Oczywiście, ale – w przeciwieństwie do skóry tłustej czy mieszanej – nadmierne złuszczanie martwego naskórka może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. 
    Doskonałym wyborem jest peeling enzymatyczny lub kwasowy (np. z kwasem laktobionowym lub migdałowym).

    Pielęgnacja cery naczynkowej krok po kroku

    Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry naczynkowej krok po kroku? Mamy dla ciebie ściągę, w której przeprowadzimy cię przez wszystkie etapy.
  • Delikatne oczyszczanie cery naczynkowej – od tego zaczynaj zawsze wieczorną pielęgnację. A co z tą poranną? Niektórzy zachęcają do pominięcia tego kroku, ponieważ skóra produkuje w nocy sebum. Jego warstwa jest świetnym sposobem na ochronę twarzy przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.
  • Tonizacja – nieobowiązkowy krok, który pozwala jednak przemycić do pielęgnacji dawkę cennych składników aktywnych. W szczególności polecamy ci hydrolaty, czyli naturalne kosmetyki do cery naczynkowej. Koniecznie przetestuj ten oczarowy lub z zielonej herbaty.
  • Serum – stosuj serum rano i wieczorem. Nie pomijaj tego kroku, bo to właśnie w tym kosmetyku znajdziesz skoncentrowaną dawkę substancji aktywnych, które pomogą ci zmniejszyć rumień i wzmocnią naczynia krwionośne.
  • Krem – koniecznie o działaniu wzmacniającym, opracowany z myślą o specyficznych potrzebach, jakie ma skóra naczynkowa. Pielęgnacja powinna bazować na formułach wzmacniających, zawierających alantoinę, witaminy C i K czy wyciąg z arniki i kasztanowca. Na dzień stosuj krem z filtrem.
  • A jaki podkład do cery naczynkowej jest najlepszy?

    W przypadku cery naczynkowej odpowiednio dobrana pielęgnacja to dopiero połowa sukcesu. Wiele kobiet, które są jej posiadaczkami, szuka również sposobu na ukrycie charakterystycznych zaczerwienień i rozszerzonych naczynek krwionośnych. Tu z pomocą przychodzi podkład do cery naczynkowej.
    Najlepszy podkład do cery naczynkowej z rumieniem to ten kryjący, obowiązkowo o ciepłych tonach. Jeżeli wybierzesz kosmetyk wpadający w róż, to dodatkowo podkreślisz pajączki na twarzy. Dobrze, aby skład produktu był naturalny i zawierał dodatkowo składniki pielęgnacyjne, np. kwas hialuronowy czy filtr przeciwsłoneczny.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.