Data modyfikacji:

Retinol na przebarwienia – jak stosować?

Retinol na przebarwienia? Ta substancja świetnie na nie zadziała! Jeśli chcesz pozbyć się przebarwień i poprawić kondycję skóry, to pomyśl o wprowadzeniu retinolu do swojej codziennej pielęgnacji. Ale pamiętaj, że retinol należy stosować z rozwagą, aby sobie nie zaszkodzić! W takim razie jak stosować retinol na przebarwienia? W poniższym artykule odpowiadamy na to pytanie. Zapraszamy do lektury!
retinol na przebarwienia

Retinol na przebarwienia – jak go używać? Poznaj retinol

Zanim podpowiemy, jak stosować retinol na przebarwienia, najpierw wyjaśnijmy, czym jest retinol, kto może go stosować i jakich efektów możesz się spodziewać po terapii retinolem.
Retinol to najaktywniejsza forma witaminy A określanej witaminą młodości. Retinol uznawany jest za bardzo skuteczny związek, ponieważ został niezwykle dokładnie przebadany. Działanie retinolu jest udowodnione naukowo! Retinol wpływa nie tylko na rozjaśnienie przebarwień, ale może także poradzić sobie z innymi problemami skóry, np. spłycić zmarszczki lub zmniejszyć stany zapalne. Więcej o efektach stosowania retinolu przeczytasz poniżej. Warto jednak dodać, że retinol jest silną substancją. Należy więc dokładnie wiedzieć, jak ją stosować, aby nie zaszkodzić skórze.

Retinol – efekty działania

Na co działa retinol? Jakich efektów możesz się spodziewać po terapii retinolem?
  • Ujędrnia skórę
  • Reguluje wydzielanie sebum
  • Spłyca zmarszczki
  • Złuszcza naskórek, co wpływa na intensywną regenerację skóry
  • Rozjaśnia przebarwienia
  • Działa przeciwtrądzikowo
  • Leczy stany zapalne
  • Zmniejsza widoczność blizn
  • Zmniejsza widoczność naczynek i zaczerwienień
  • Sprawdź również: Retinyl palmitate – co to jest?

    Retinol – kto może go stosować?

    Komu zalecany jest retinol? Wszystkim, którzy borykają się z wymienionymi powyżej problemami, takimi jak trądzik, stany zapalne, przebarwienia, blizny. Dodatkowo retinol to świetna substancja odmładzająca – zwiększa produkcję kolagenu i elastyny, a więc może wygładzić nawet pierwsze niezbyt głębokie zmarszczki i spowolnić starzenie się skóry.
    Od jakiego wieku zacząć stosować retinol? Najlepiej od 25.–30. roku życia. Można rozpocząć też kurację wcześniej, np. jeśli zmagasz się z dużymi stanami zapalnymi, ale w tym wypadku lepiej skonsultować się z kosmetologiem.
    Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania retinolu? Tak. Przede wszystkim świeże i niezagojone rany na skórze, np. po wyciskaniu zmian. Te powinny najpierw dobrze się zagoić. Dodatkowo retinolu nie powinny stosować kobiety karmiące piersią oraz w ciąży. Retinolu nie można stosować też wtedy, kiedy używane są kosmetyki z kwasami albo uczęszczasz na zabiegi z kwasami w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Podczas kuracji retinolem należy odstawić też kosmetyki z witaminą C i niacynamidem. Dodatkowo przeciwwskazaniem do stosowania retinolu jest częsta ekspozycja na słońce. Kuracji nie polecamy rozpoczynać więc latem ani przed urlopem.
    Wiele osób się zastanawia, czy retinol sprawdzi się typowo przy cerze wrażliwej i suchej. Odpowiedź na to pytanie jest prosta – retinol nadaje się dla każdego rodzaju cery. U osób z taką skórą retinol ją dodatkowo nawilży i poprawi jej elastyczność. Skóra będzie jędrna, zdrowa, świeża i z pewnością odmłodzona.

    Retinol na przebarwienia – jak go stosować, aby usunąć przebarwienia?

    Jeśli rozpoczynasz przygodę z retinolem, to na sam początek stosuj go raz w tygodniu. Po upływie dwóch tygodni można zwiększyć dawkę. Ale uwaga – dokładnie obserwuj stan swojej cery. Jeśli twoja skóra będzie mocno przesuszona, to koniecznie musisz zrobić sobie 2–3 dni przerwy. Później możesz wrócić do starej dawki i ponownie odczekać około 2 tygodnie, aby zwiększyć częstotliwość aplikacji.
    Jeśli stosowanie retinolu raz w tygodniu przebiega dobrze, to po dwóch tygodniach zwiększ dawkę do stosowania go 2 razy w tygodniu. Nie stosuj go jednak dzień po dniu. Zastosuj jedną dawkę, odczekaj 2–3 dni i zastosuj drugą. Potem znowu muszą upłynąć około 2 tygodnie, aby zwiększyć dawkę do 3 aplikacji tygodniowo.
    Czy retinol można stosować codziennie? My polecamy dojść do momentu, w którym retinol będziesz aplikować 4–5 dni w tygodni, później 2–3 dni przerwy i znowu 4–5 dni aplikacji. Oczywiście należy robić to stopniowo i zawsze odczekać 2 tygodnie po zwiększeniu częstotliwości.
    Ile trwa kuracja retinolem? Od 3 do 6 miesięcy. Później należy zrobić sobie przerwę i kurację można powtórzyć ponownie w kolejnym roku. My polecamy zaczynać kurację w okresie jesienno-zimowym i po maksymalnie 6-miesięcznej kuracji odstawić retinol przed rozpoczęciem sezonu letniego. Później znowu można wrócić do niego w okresie jesienno-zimowym.

    Jak aplikować retinol?

    Retinol należy zawsze stosować na noc. Retinol nakładamy na dokładnie oczyszczoną i osuszoną skórę. Należy dokładnie wklepać go w skórę, omijając okolice oczu i ust. Po upływie 30 minut od aplikacji retinolu, możecie nałożyć na skórę wasz ulubiony krem na noc.
    Czy wiesz, że sera z kwasem hialuronowym zwiększają skuteczność retinolu? Jeśli stosujesz retinol od kilku miesięcy i twoja skóra reaguje na niego dobrze, to możesz po aplikacji retinolu nałożyć właśnie takie serum. Następnie po upływie 30 minut nałóż krem nawilżający.

    Jaki retinol wybrać?

    Retinol ma różne stężenia. Na początek należy stosować preparat o stężeniu nie większym niż 0,5% – najbardziej optymalny będzie retinol 0,1% lub 0,3%. Im bardziej wrażliwa skóra, tym mniejsze stężenie retinolu należy wybrać. Stężenie retinolu należy zwiększać stopniowo. Jeśli skóra reaguje na niego dobrze, mimo zwiększania częstotliwości aplikacji, i nie pojawiają się żadne mocne wysuszenia oraz podrażnienia skóry, to można zwiększać stężenie substancji. Najlepiej zrobić to nie wcześniej niż po 6 tygodniach kuracji.
    Rób to jednak stopniowo – z 0,3% przejdź do 0,5%. Z 0,5% przejdź do ok. 1%. Później z 1% do 2% itd. Jeśli robisz przerwę w kuracji po 6 miesiącach stosowania, to wróć do retinolu, który był stosowany na koniec kuracji. A jeśli pojawi się silne podrażnienie, wówczas należy ponownie zmniejszyć stężenie.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Klaudia Borycka
    Klaudia Borycka

    Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.