Data modyfikacji:

Rodzaje peelingów do twarzy

Peeling do twarzy to kosmetyk, który złuszcza martwy naskórek i dogłębnie oczyszcza cerę. Przeciwdziała powstawaniu niedoskonałości, niweluje wypryski, przebarwienia i płytkie zmarszczki. Wyróżniamy kilka rodzajów peelingów. Czym się charakteryzują? Który z nich wybrać? Sprawdź!
peeling do twarzy

Rodzaje peelingów do twarzy – czym jest peeling?

Złuszczanie martwego naskórka to niezwykle ważny element pielęgnacji. Dobry peeling twarzy pomaga nie tylko oczyścić pory, usunąć wypryski oraz zaskórniki, lecz także pozbyć się przebarwień oraz spłycić drobne zmarszczki. Określeniem tym nazywa się zarówno zabieg złuszczania naskórka, jak i kosmetyki przeznaczone do wykonywania tego zabiegu.

Wyróżniamy peelingi do twarzy głębokie, średnio głębokie oraz powierzchniowe. Choć głęboki, inwazyjny peeling powinien być przeprowadzany jedynie przez specjalistów, istnieje wiele skutecznych kosmetyków służących do złuszczania naskórka w domowym zaciszu.

Zabieg złuszczania naskórka twarzy powinno się wykonywać średnio 1-2 razy w tygodniu. Istnieje wiele rodzajów peelingów, z których każdy ma określone wskazania i przeciwwskazania do wykonywania. Zabiegu nie powinno się przeprowadzać, gdy występuje stan zapalny skóry twarzy, ranki, zakażenia, opryszczka lub liczne znamiona.

Dobry peeling do twarzy – dlaczego warto stosować?

Peeling do twarzy to zabieg o wielu zaletach. Przede wszystkim dogłębnie oczyszcza skórę oraz pory. Przeciwdziała powstawaniu wyprysków i zaskórników, a także niweluje istniejące niedoskonałości. Wygładza i ujędrnia skórę, dzięki czemu ta wygląda zdrowiej i korzystniej. Dobry peeling do twarzy pomaga również pozbyć się przebarwień i płytkich zmarszczek. Poprawia krążenie i stymuluje procesy odnowy naskórka. Cera po wykonaniu zabiegu prezentuje się młodo, promiennie i świeżo.

Najlepszy peeling do twarzy – jaki wybrać?

Jak wybrać najlepszy peeling do twarzy? Przede wszystkim weź pod uwagę typ i potrzeby twojej skóry. Wyróżniamy kilka rodzajów peelingów, z których każdy przeznaczony jest do pielęgnacji cery z określonymi problemami:
  • peeling gruboziarnisty,
  • peeling drobnoziarnisty,
  • peeling enzymatyczny,
  • peeling chemiczny (peeling kwasami),
  • peeling kawitacyjny,
  • peeling peel-off.
Poniżej opisujemy poszczególne rodzaje peelingów do twarzy.

Peeling gruboziarnisty do twarzy

Peeling do twarzy gruboziarnisty wyjątkowo mocno złuszcza martwy naskórek przy pomocy dużych drobin (np. cukru lub nasion). Sprawdzi się u posiadaczek cery normalnej i tłustej bez trądziku. Ten rodzaj peelingu lepiej jest jednak stosować tylko do ciała.

Peeling drobnoziarnisty do twarzy

Drobnoziarnisty peeling do twarzy sprawdzi się u posiadaczek skóry normalnej, tłustej oraz mieszanej bez trądziku i innych stanów zapalnych. Zawiera niewielkie drobinki (np. cukru, soli czy kawy), które łagodnie złuszczają martwe komórki naskórka. Taki peeling możesz kupić lub wykonać samodzielnie, mieszając np. cukier z miodem i olejem kokosowym. Peelingów ziarnistych nie powinny stosować posiadaczki cery naczynkowej, wrażliwej i podrażnionej.

Peeling enzymatyczny do twarzy

Peeling enzymatyczny jest wyjątkowo delikatną formą tego zabiegu. Kosmetyk zawiera naturalne lub chemiczne enzymy, które rozpuszczają martwy naskórek i oczyszczają cerę. Mogą to być np. enzymy z papai lub z ananasa. Peeling enzymatyczny nadaje się do skóry każdego typu, również wrażliwej, suchej i naczynkowej.

Peeling chemiczny (kwasowy) do twarzy

Peeling chemiczny to prawdziwy król wśród peelingów. Produkt ten zawiera kwasy, które dogłębnie złuszczają naskórek, działają przeciwzapalnie, regulują wydzielanie sebum i niwelują przebarwienia. Wyróżniamy kilka grup kwasów – AHA, BHA i PHA. Poszczególne kwasy mają nieco odmienne działanie i nadają się do różnych typów skóry. Trzeba tylko pamiętać, że mocniejsze stężenia kwasów AHA i BHA mogą podrażniać, dlatego nie poleca się ich posiadaczkom cery wrażliwej, suchej i naczynkowej.

Peeling kawitacyjny do twarzy

Peeling kawitacyjny do twarzy wykorzystuje fale ultradźwiękowe, które złuszczają naskórek i pobudzają krążenie. Wykonuje się go głównie w gabinetach kosmetycznych, jednak urządzenie do kawitacji można również kupić do użytku domowego. Ten bezpieczny i skuteczny zabieg sprawdzi się także u posiadaczek cery wrażliwej i naczynkowej.

Peeling peel-off do twarzy

Ostatnim rodzajem peelingu do twarzy w naszym zestawieniu jest peeling peel-off, zwany również czasami maseczką. Ma postać żelu, który po rozprowadzeniu na twarzy zastyga, tworząc suchą maskę. Następnie zrywa się ją ze skóry zdecydowanym ruchem, a wszystkie niedoskonałości usuwają się wraz z produktem. To idealny peeling na zaskórniki i zapchane pory.
Autorka: Olga Wacholc