Data modyfikacji:

Słynne perfumy i ich tańsze zamienniki

Flakon sygnowany logo Chanel, Diora czy Givenchy to marzenie wielu kobiet, jednak tylko garstka z nas może sobie pozwolić na oryginalne perfumy w cenie kilkuset złotych za butelkę. Na osłodę można sobie zafundować tańsze zamienniki zapachów zbliżonych do tych wymarzonych.

Kultowe perfumy

Pozycją kultową w świecie perfum jest oczywiście słynna „piątka” od Chanel, skomponowana w 1922 roku. W zapachu dominują kwiaty, w tym ylang-ylang, konwalie, irysy oraz róże, a także składniki zwierzęce (piżmo, ambra, cyweta) oraz aldehydy, które w tamtych czasach były dodatkiem absolutnie rewolucyjnym.

Flakon czystych perfum Chanel No.5 kosztuje około 500 złotych za 15 mililitrów. Jego kompozycję wprawnie naśladują takie tańsze zamienniki perfum jak DG Sicilly, Lanvin Arpege, Clea od Yves Rocher czy David Victoria Beckham Intimately Beckham Night.

Niezwykłą popularnością cieszy się również zapach J'adore od Diora z 1999 roku, zdominowany przez nuty soczystych owoców i kwiatów, w tym melona, brzoskwini, tuberozy, frezji i orchidei.

Za 50 ml wody perfumowanej J'adore trzeba zapłacić blisko 250 złotych, ale jej charakter oddają też znacznie tańsze zamienniki perfum, na przykład marki Avon – Incandessence czy In Bloom by Reese Witherspoon, a także Lucia od Oriflame czy 5th Avenue by Elizabeth Arden.

Perfumiarskim klasykiem jest również orientalny zapach Shalimar od Guerlain z 1925 roku, zainspirowany historią miłosną stojąca za stworzeniem słynnej indyjskiej świątyni Taj Mahal. W jego składzie najdziemy owoce cytrusowe, kwiaty oraz wanilię, kadzidło i drzewo sandałowe.

7,5 ml czystych perfum Shalimar to wydatek rzędu 400 złotych, jednak urok zapachu częściowo oddają również tańsze zamienniki perfum - zapach Timeless marki Avon, Emeraude od Coty czy mniej znany Eau de Tommi Sooni II marki Tommi Sooni.

Autor: Kasia Szulik