Data modyfikacji:

Jak sprawdzić, czy kosmetyk nadaje się do użytku?

Kilka czerwonych szminek w podobnych odcieniach, użyty parę razy fioletowy tusz do rzęs, kolejny czarny eyeliner... Czy Twoja kosmetyczka też pęka w szwach od produktów, których używasz rzadko? Postaraj się zmienić swoje nawyki dotyczące kupowania kosmetyków - przeterminowane produkty mogą zaszkodzić i uczulić delikatną skórę twarzy.

Nie wiesz jak sprawdzić, czy możesz jeszcze używać maskary czy cienia do powiek, ponieważ data ważności jest już zmazana? Sprawdź nasze porady:

TUSZ DO RZĘS

Z reguły maskary można używać do trzech miesięcy po otwarciu opakowania. Po tym czasie może zacząć się kruszyć i nie trzymać rzęs. Wyrzuć ją bez żalu! Pamiętaj, że jest to kosmetyk który nakładasz na jedną z najwrazliwszych części swojego ciała.

LAKIER DO PAZNOKCI

Czas go wyrzucić, kiedy zaczyna się rozwarstwiać, staje się gumowy i trudno go rozprowadzić. Najbardziej ekonomiczne jest posiadane na raz trzech lakierów - czerwony,neutralny i intensywny kolor dopasowany do pory roku. Staraj się też kupować lakiery w mniejszych opakowaniach.

PODKŁAD

Zaczyna się rozwarstwiać, pojawiły się grudki a podkład zmienił zapach? Najwyższy czas go wyrzucić. Jeśli Twój fluid jest na bazie wody straci ważność szybciej.

RÓŻE DO POLICZKÓW I PRASOWANE CIENIE DO POWIEK

Tego typu kosmetyków możesz używać dość długo, nawet dwa lata. Sprawdź, czy kolor kosmetyku zmienił się na skórze - jeśli tak, to najwyższy czas go wyrzucić.

Nie warto ryzykować i używać przeterminowanych produktów. Kosmetyki pielęgnacyjne tracą swoje właściwości, a kolorówka może uczulać. Aby zachować je w dobrym stanie jak najdłużej, staraj się zawsze dokładnie dokręcać wieczka opakowań oraz przechowuj je w suchym i chłodnym miejscu.

Autor: Agnieszka Jaśkiewicz