Data publikacji:

Szampon trychologiczny – co powinien mieć w składzie i kiedy warto go stosować?

Masz problemy ze skórą głowy lub nadmiernym wypadaniem włosów? Być może już czas odstawić na pewien czas zwykłe drogeryjne kosmetyki i zamiast nich sięgnąć po profesjonalne produkty. Doskonałym wyborem są szampony trychologiczne, które mogą pochwalić się starannie dobranymi składnikami aktywnymi i ukierunkowanym działaniem. Możesz używać jednego z nich po konsultacji z trychologiem lub dermatologiem albo samodzielnie zainwestować w jeden z produktów dostępnych na rynku. Sprawdź, kiedy warto sięgać po trychologiczny szampon i jakie składniki powinien zawierać.
szampon trychologiczny

Szampony trychologiczne – co warto o nich wiedzieć?

Szampon do włosów trychologiczny – w przeciwieństwie do swojego typowo drogeryjnego odpowiednika – to swego rodzaju kosmetyk do zadań specjalnych, który powstał z myślą o pomocy w konkretnym problemie skóry głowy. Najczęściej jest to łupież, nadmierne wypadnie czy problemy z łojotokiem, jednak w sklepach można znaleźć też szampony polecane w przypadku:
  • swędzenia skóry głowy,
  • powstawania stanów zapalnych,
  • nadmiernej łamliwości włosów,
  • przesuszenia skóry głowy,
  • osłabienia cebulek w wyniku leczenia lub przebytego zabiegu.
  • Dobry szampon trychologiczny jest bogactwem składników aktywnych, które nie tylko oczyszczają skórę głowy, ale także pielęgnują ją już na etapie mycia, czyli w dość krótkim czasie. Zazwyczaj formułę wzbogaca się o dodatkowe substancje, które ułatwiają dobroczynnym składnikom przenikanie w głąb skóry głowy i włosów.
    Trychologiczny szampon:
  • może być stosowany codziennie, nawet jeśli nie zmagasz się z podrażnioną skórą głowy czy osłabionymi cebulkami;
  • ma wysokie stężenie składników aktywnych i jest zazwyczaj wolny od substancji zapachowych i drażniących – SLS, SLES i parabenów;
  • bazuje na dobrych jakościowo, często pochodzących z ekologicznych upraw składnikach;
  • jest wydajny i bezpieczny w stosowaniu. 
  • Oprócz produktów trychologicznych na rynku znajdziesz również profesjonalne szampony fryzjerskie.

    Jaki szampon trychologiczny na wypadanie włosów wybrać?

    Przyczyn nadmiernego wypadania włosów jest wiele – od stresu, przez zaburzenia hormonalne, aż po różne choroby. Zacznij od diagnostyki i zadbania o odpowiednio zbilansowaną dietę. W międzyczasie warto również przetestować szampon trychologiczny na wypadanie włosów, który nie tylko ograniczy ilość utraconych kosmyków, ale także wzmocni cebulki.
    Co znajdziesz w środku? Może być to wyciąg z czarnej rzepy, ziela skrzypu i kwiatu nagietka lekarskiego, olejek z mięty pieprzowej, hydrolizowane proteiny jedwabiu, ekstrakt z szałwii, tymianek, kofeina czy specjalny stymulator wzrostu włosa (np. w szamponie Bandi).

    Najlepszy szampon trychologiczny na porost włosów, czyli jaki?

    Bardzo często szampon trychologiczny na porost włosów to po prostu ten przeciw ich wypadaniu. Zawarte w nim składniki aktywne wpływają i na zahamowanie utraty kosmyków, i na pobudzenie ich do wzrostu. Oprócz wymienionych wyżej substancji aktywnych tego typu szampon może zawierać dodatkowo keratynę, wyciąg z czerwonego żeń-szenia, ekstrakt z drzewa cytrusowego czy aminokwasowy kompleks witaminy H.

    Szampon trychologiczny do włosów przetłuszczających się – na to zwróć uwagę

    Podobnie jak skóra twarzy, tak i ta na głowie może być podatna na nadmierne przetłuszczanie się, z którym trudno wygrać, nawet często myjąc włosy. Jeżeli zmagasz się z nadmierną pracą gruczołów łojowych, to sięgnij po szampon przeciwłojotokowy trychologiczny, który pomoże w normalizacji ich pracy i przywróceniu skórze głowy równowagi.
    Za działanie, którym może pochwalić się szampon trychologiczny do włosów przetłuszczających się, odpowiadają zawarte w nim składniki. To np. ekstrakt z mięty pieprzowej, drzewa herbacianego i rozmarynu, proteiny ryżu, klimbazol, bisabolol czy olejek cyprysowy.

    Formuła do zadań specjalnych – trychologiczny szampon przeciwłupieżowy

    Łupież to dość powszechna i jednocześnie dość wstydliwa dla wielu osób choroba skóry głowy. Jej charakterystycznymi objawami są malutkie kawałki naskórka osadzające się zarówno na samych włosach, jak i na ubraniach. Jak z nimi walczyć? Z pomocą przychodzi trychologiczny szampon przeciwłupieżowy.
    Dobry szampon trychologiczny przeciwłupieżowy usuwa nadmiar zrogowaciałego naskórka, jednocześnie niwelując towarzyszące chorobie objawy, np. nieprzyjemny świąd. Co znajdziesz w tego typu produktach? Profesjonalne kosmetyki zawierają między innymi kwas salicylowy, ekstrakt z pokrzywy, olejek z drzewa herbacianego i mięty pieprzowej czy wyciąg z aloesu i białej brzozy. Na rynku znajdziesz też inne profesjonalne propozycje. To np. szampon po keratynowym prostowaniu i szampon po nanoplastii.

    FAQ o szamponach trychologicznych

    Wiesz już, co powinien zawierać dobry szampon trychologiczny i jakie problemy są wskazaniem, aby w niego zainwestować. Zanim wybierzesz się na zakupy, zapoznaj się z krótką sekcją FAQ na temat trychologicznych formuł.
    Czym różni się zwykły szampon od trychologicznego?
    Przede wszystkim trychologiczne szampony są opracowywane z myślą o jak największej skuteczności działania i pomocy w konkretnych problemach skóry głowy – łupieżu czy wypadaniu włosów. Są także wolne od substancji mogących powodować podrażnienia.

    Jakich składników szukać w szamponach trychologicznych?
    Lista składników, które powinny znaleźć się w szamponie trychologicznym, zależy od jego działania i rodzaju problemu, w którym ma ci pomóc. Przykładowo formuły przeciwłupieżowe zawierają kwas glikolowy, ekstrakt z białej wierzby czy kwas mlekowy, podczas gdy w kosmetykach przeznaczonych do walki z nadmiernym wypadaniem można znaleźć np. wyciąg z kwiatu nagietka, olejek z mięty pieprzowej czy ekstrakt z szałwii i tymianek.
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.