Data publikacji:

Witamina E na twarz: jak i kiedy stosować?

Najbardziej uniwersalny składnik aktywny kosmetyków? Odpowiedź może być jedna - witamina E. Znajdziemy ją w kosmetykach przeciwstarzeniowych, przeznaczonych dla cery suchej czy w kremach pielęgnujących wrażliwą skórę wokół oczu. Trudno się temu dziwić, nie bez przyczyny nazywana jest eliksirem młodości. W poniższym artykule tłumaczymy, jak dokładnie działa witamina E na twarz. Co warto wiedzieć o jej prawidłowej aplikacji? Jakie formuły witaminy wybierać i kto powinien zdecydować się na regularne korzystanie z jej dobrodziejstwa?
witamina e na twarz

Witamina E - dlaczego kochamy ją w kosmetykach?

Witamina E zaliczana jest do grupy tokoferoli i jest rozpuszczalna w tłuszczach. Związki, które są w niej zawarte, to silne przeciwutleniacze zwalczające wolne rodniki. Tokoferole i tokotrienole przenikają w głąb naskórka i zapobiegają jego degradacji. Na naszej cerze widać bardzo dokładnie, jakie spustoszenie sieją wolne rodniki, uszkadzając komórki. Zaaplikowanie witaminy E na twarz neutralizuje ich działanie. Ten składnik, który przedostaje się pod skórę, ogranicza również powstawanie nowych wolnych rodników, w efekcie naskórek znacznie wolniej się starzeje. To właśnie walka na rzecz pięknej, zdrowo wyglądającej cery sprawia, że witamina E zasługuje na miano witaminy młodości.
Kuracje anti-ageing i sięganie po substancje przeciwstarzeniowe są  dziś wyjątkowo na topie. Trzeba pamiętać jednak, że pielęgnacja - uwzględniająca również stosowanie witaminy E na twarz - to tylko jedna ze składowych świadomego self-care. Powstawaniu wolnych rodników sprzyja brak wystarczającej ilości snu, nieprawidłowa dieta, stres czy używki. Najpierw warto zadbać o podstawy i zatroszczyć się o higienę życia. Samą witaminę E można sobie dostarczać wraz z pożywieniem - spożywając chociażby orzechy, pestki i inne zdrowe tłuszcze. Dobrze jest świadomie dopasować kosmetyki do potrzeb naskórka, ale jedno jest pewne - witamina E wesprze każdy rytuał pielęgnacyjny.

Witamina e na twarz - efekty przy regularnym stosowaniu

Neutralizowanie działania wolnych rodników to nie jedyna właściwość witaminy E.  Oprócz tego, że wpływa na regenerację komórek i spowalnia procesy starzenia, to również rozjaśnia przebarwienia oraz łagodzi podrażnienia. Poza tym witamina E korzystnie działa na nawilżenie skóry, uszczelniając błonę komórkową. Nic tak nie sprzyja utracie elastyczności, jak sucha cera. Dbanie o jej nawilżenie to zatem - po dokładnym oczyszczeniu - pielęgnacyjny fundament niezależnie od wieku i rodzaju skóry.
Jakie są zatem efekty stosowania witaminy E na twarz? Jeśli będziemy dbać o jej regularną aplikację, to dostrzeżemy:
⦁ znacznie lepsze nawilżenie skóry;
⦁ złagodzenie zaczerwienień i stanów zapalnych cery;
⦁ rozjaśnienie przebarwień;
⦁ szybszą regenerację komórek;
⦁ wyrównanie kolorytu cery;
⦁ wyraźną poprawę nawilżenia;
⦁ zminimalizowaną widoczność zmarszczek;
⦁ uelastycznienie, napięcie i ujędrnienie skóry;
⦁ dogłębne nawilżenie skóry.

Jaką formę witaminy E na twarz wybrać?

Witamina E jest jednym z popularniejszych składników kosmetyków. Znajdziemy ją zarówno w kremach do twarzy, serach, jak i balsamach do ciała. Czy w każdym z tych preparatów będzie tak samo skuteczna? Jeśli szukamy najskuteczniejszej witaminy E na twarz, warto sięgać po jej czystą formę w olejku lub kapsułkach, które przed aplikacją należy otworzyć. Ma gęstą, dość oleistą konsystencję, więc można dodać ją przykładowo do kremu. Trzeba liczyć się jedynie z tym, że działanie witaminy E połączonej z innym kosmetykiem będzie nieco lżejsze.
A czy witamina E w płynie na twarz może być stosowana samodzielnie? Tak, wtedy wystarczy kilka kropli tej substancji zaaplikować na oczyszczoną cerę - idealnie, jeśli zrobimy to na noc. Lżejsze, ale wciąż dość mocno skoncentrowane preparaty bogate w witaminę E to sera. Dobrze sprawdzają się jako podkłady pod krem.
Jeśli szukamy dobrych kosmetyków z witaminą E, warto czytać ich składy. Czasami producenci deklarują, że krem bogaty jest w ten składnik, po czym okazuje się, że jego obecność w formule jest znikoma. Ten eliksir młodości dobrze łączyć z innymi preparatami o silnie odżywczym działaniu. Przykładowo kremy z witaminą A i E na twarz cieszą się dobrą renomą, ponieważ oba te składniki wspólnie tworzą świetny duet pielęgnacyjny.
Oprócz tego witamina E jest rozpuszczalna w tłuszczach. Warto jest więc jej szukać w olejkach do twarzy - chociażby tych do demakijażu.

Witamina E na twarz - dla kogo?

Wszechstronne działanie witaminy E sprawia, że bez obaw mogą sięgać po nią posiadaczki (i posiadacze!) niemal każdego typu cery. Kosmetyki dedykowane cerze dojrzałej zawierają szereg składników przeciwstarzeniowych, a witamina E dodatkowo wzmocni ich działanie. Osoby, których cera jest sucha, również docenią dogłębnie nawilżające działanie tego eliksiru młodości. Witamina E nie tylko stworzy na cerze ochronną warstwę, lecz również zadziała na skórę od środka, chroniąc ją przed nadmierną utratą wody.
Zaczerwienienia? Po tym najłatwiej poznać cerę wrażliwą, którą witamina E także wesprze i wzmocni. Oprócz tego po kosmetyki z tym składnikiem mogą sięgać osoby zmagające się z trądzikiem, a także z przebarwieniami przez niego spowodowanymi. Po witaminę E warto również sięgać przy pielęgnacji wrażliwych, delikatnych okolic wokół oczu.
Świadoma aplikacja witaminy E na twarz może wzbogać pielęgnacyjną rutynę zarówno cer normalnych, jak i tych bardziej wymagających. Dobrze jest wybierać kosmetyki o starannie dopasowanych składach i postawić na przemyślaną, minimalistyczną pielęgnację, która wesprze naszą holistyczną troskę o zdrową cerę.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Mlonka