Data modyfikacji:

Jakiej witaminy brakuje, gdy wypadają włosy?

Każdy z nas marzy o zdrowych i gęstych włosach. Czasami jednak nie jest to możliwe, ponieważ zdarza się, że fryzura zaczyna się nadmiernie przerzedzać. Niestety do takiego stanu rzeczy może doprowadzić wiele przyczyn. Jedną z nich z pewnością jest brak odpowiednich witamin i minerałów. Jakiej zatem witaminy brakuje, gdy wypadają włosy? W jakich produktach jej szukać? Czy konieczna jest jej suplementacja lub wizyta u lekarza? Jeśli zastanawiasz się, jakich witamin, czego konkretnie brakuje, jak wypadają włosy, przeczytaj nasz poradnik i rozwiej swoje wątpliwości!

jakiej witaminy brakuje gdy wypadaja wlosy

Wypadanie włosów – jakiej witaminy brak? Jaka witamina odpowiada za wypadanie włosów?

Niedobór jakiej witaminy powoduje wypadanie włosów? Oczywiście za wypadanie włosów nie odpowiada brak jednej, konkretnej witaminy. Za ten stan rzeczy może odpowiadać niedostatek kilku różnych witamin i minerałów. Czego brakuje w organizmie, gdy wypadają włosy? Jakie witaminy odpowiadają za włosy?

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B są niezbędne do prawidłowego wzrostu zdrowych i silnych włosów. Jeśli zastanawiasz się, jakich witamin brakuje, gdy dziecku wypadają włosy, najprawdopodobniej będą to właśnie witaminy z grupy B. Ponadto chronią je przed czynnikami zewnętrznymi. Można je określić jako witaminy na mocne włosy. Witamina B2 (ryboflawina) sprawia, że włosy są bardziej witalne, B3 (witamina PP lub niacyna) wpływa na budowę łodygi włosa, a witamina B12 odpowiada za regulację cyklu życiowego pasm. Oczywiście to nie wszystkie witaminy B, ale każda z nich jest tak samo istotna dla fryzury. Źródłem witamin z grupy B są m.in. produkty pełnoziarniste (np. pieczywo, makarony, kasze), wyroby mięsne (np. wątróbka), szpinak, żółtka jaj, mleko.

Jaka witamina z grupy B najbardziej wpływa na włosy? Jeśli chodzi o prawidłowy ich wzrost, będzie to witamina B7, znana również jako H lub po prostu jako biotyna. Ze względu na jej znaczny wpływ na kondycję nie tylko naszej fryzury, ale również cery i paznokci, często określa się ją mianem „witaminy piękna”. Jeśli zastanawiasz się, jakich witamin brakuje, gdy dziecku wypadają włosy, to najczęściej brakuje mu właśnie biotyny, ale nie należy zapominać także o minerałach, takich jak żelazo lub cynk. Biotyna wzmacnia i odżywia włosy, dzięki niej pasma są odpowiednio silne i nie rozdwajają się tak bardzo. To właśnie niedobór biotyny prowadzi do nadmiernego wypadania włosów. Na szczęście jest ona powszechna w produktach spożywczych. Duże jej ilości znajdują się w wątrobie, żółtkach jaj, mące pełnoziarnistej i pomidorach.

Witamina A

Witamina A przyczynia się do powstania gęstej i silnej czupryny. Dzięki niej włosy nie są takie łamliwe. Ponadto, dzięki temu, że jest przeciwutleniaczem, reguluje pracę gruczołów łojowych. Jej niedobór przyczynia się do wypadania włosów. Źródłem witaminy A są tłuste mięsa, jaja, nabiał, zielone warzywa liściaste, marchew. Pamiętaj, że aby w pełni wykorzystać jej potencjał, należy spożywać ją w towarzystwie tłustych produktów, ponieważ jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach.

Witamina E

Brak jeszcze jakiej witaminy powoduje wypadanie włosów? Witamina E nawilża włosy i sprawia, że są bardziej elastyczne. Podobnie jak A, rozpuszcza się w tłuszczach. Jej brak może powodować rozdwajanie się końcówek i matowienie pasm. Dobrymi źródłami witaminy E są migdały, olej rzepakowy, oliwa z oliwek, olej z pestek winogron, natka pietruszki, papryka czerwona.

Witamina C

Ze względu na to, że witamina C jest świetnym antyoksydantem, a także wpływa na produkcję kolagenu, jest ona istotna dla procesu budowy włosów. Kolagen jest bowiem naturalnym budulcem pasm. Warto włączyć do swojej diety m.in. kiszoną kapustę, maliny, natkę pietruszki oraz cytrusy.

Witamina D

Jakiej jeszcze witaminy brakuje, gdy wypadają włosy? Wiele wskazuje na to, że witamina D może zapobiegać łysieniu, szczególnie plackowatemu. Jej głównym źródłem jest słońce, ale można ją również znaleźć w śledziach, rybach morskich czy jajkach.

Cynk

Cynk odpowiada za dobrą kondycję nie tylko pasm, ale także paznokci oraz cery. Kontroluje metabolizm aminokwasów odpowiadających za tworzenie się nowych włosów, ale jego niedobór prowadzi do nadmiernego ich wypadania. Jedz wątróbkę oraz otręby pszenne, ponieważ są jednymi ze źródeł cynku.

Żelazo

Żelazo transportuje tlen i ma wpływ na prawidłowy wzrost włosów. Jeśli długotrwale będzie go brakowało w organizmie, kosmyki przestaną rosnąć i regenerować się. Źródłem żelaza jest mięso, jaja, fasola czy szpinak.

Miedź

Miedź wpływa na elastyczność włosów i ich błysk. Jej niedobór prowadzi do matowienia włosów i ich osłabienia. Aby mieć odpowiedni poziom miedzi, w swojej diecie zadbaj o wątróbkę, drożdże czy ostrygi.

Krzem

Pozytywnie wpływa na proces wzrostu nowych włosów. Jest go szczególnie dużo w skrzypie polnym.

NNKT - nienasycone kwasy tłuszczowe

NNKT, a przede wszystkim kwasy omega-3, wpływają na odpowiednie nawilżenie cebulek, a także pojawianie się nowych włosów. Bez nich włosy zaczynają nadmiernie wypadać, a skóra głowy staje się przesuszona. Nienasycone kwasy tłuszczowe znajdziesz je przede wszystkim w łososiu, siemieniu lnianym, orzechach włoskich i nasionach chia.

Wzmocnij włosy - witaminy na wypadanie włosów

Niestety zdarza się, że mimo tego, iż wydaje nam się, że nasza dieta jest dobrze zbilansowana, kondycja naszych włosów zdaje się mówić zupełnie coś innego. Często dzieje się tak dlatego, że włosy są na samym końcu, jeśli chodzi o przydział substancji odżywczych w ludzkim organizmie i zdarza się, że nie wszystkich witamin i minerałów wystarczy dla kosmyków.

Najprościej jest temu zaradzić, przyjmując przez okres co najmniej miesiąca (jeśli na opakowaniu nie napisali inaczej, bo jeśli tak, to ulotka jest ważniejsza) suplementy diety przeznaczone do poprawy kondycji włosów. Na rynku nie brakuje złożonych wyrobów medycznych, które zawierają najważniejsza dla fryzury witaminy i minerały. Są to m.in. Vitapil, Skrzypowita, Dopel Herz i wiele innych.

Pamiętaj jednak, że wypadnie włosów jest problemem złożonym i jego właściwą diagnozę może zapewnić jedynie lekarz.

Autor: Agnieszka Ragus