Data modyfikacji:

Włosy średnioporowate. Charakterystyka i pielęgnacja

Włosy średnioporowate łączą w sobie cechy pasm wysoko- i niskoporowatych. Często są zniszczone na końcach, mogą się puszyć i falować, lecz nie są tak słabe i przesuszone jak pasma wysokoporowate. Jakie kosmetyki oraz oleje do włosów średnioporowatych wybrać? Sprawdź!

włosy średnioporowate

Włosy średnioporowate – charakterystyka

Szukasz odpowiednich kosmetyków i metod pielęgnacji włosów? Zwróć uwagę na ich porowatość! Określenie to opisuje stan zdrowia kosmyków. Każdy włos pokryty jest kilkoma warstwami łusek, które u różnych osób mogą mieć różny stopień rozchylenia.

Jeżeli gładko do siebie przylegają, masz do czynienia z włosami niskoporowatymi. Natomiast gdy są mocno rozchylone – z wysokoporowatymi. Nie potrafisz przyporządkować swoich pasm do żadnego z tych dwóch typów? Najprawdopodobniej masz włosy średnioporowate, które łączą w sobie cechy pozostałych rodzajów.

Włosy średnioporowate określa się często jako pasma niskoporowate, które zostały zniszczone przez niewłaściwą pielęgnację lub nadmierną stylizację. Częste prostowanie lub kręcenie, farbowanie bądź rozjaśnianie, agresywne rozczesywanie lub nieużywanie masek i odżywek – wszystkie te praktyki niszczą pasma i sprawiają, że stają się one słabsze, a ich łuski rozchylają się.

Czym wyróżniają się włosy średnioporowate? Można przypisać im następujące cechy:

  • ich łuski są rozchylone w lekkim stopniu – mniej niż w przypadku włosów wysokoporowatych, lecz bardziej niż w przypadku niskoporowatych,
  • mogą mieć skłonność do przetłuszczania się,
  • dość trudno je rozczesać,
  • są dość podatne na stylizację,
  • są w miarę gładkie, ale nie aż tak jak włosy niskoporowate (zwykle nie tworzą charakterystycznej tafli),
  • lekko się kręcą lub falują,
  • mogą się puszyć.

Sprawdź również, jak dobrać olej do porowatości włosów.

Włosy średnioporowate – pielęgnacja

Pielęgnacja włosów średnioporowatych powinna skupiać się nie tylko na ich odżywieniu oraz wzmocnieniu, lecz także oczyszczeniu. Trzeba dbać zarówno o to, aby pasma szybko się nie przetłuszczały i wyglądały estetyczne, jak i o to, by nie stały się suche i zniszczone. Niezadbane włosy średnioporowate mogą przemienić się w pasma wysokoporowate, których stan jest już znacznie trudniej poprawić.

Jeśli twoje włosy często puszą się i plączą, do ich czesania używaj Tangle Teezera lub szczotki z naturalnego włosia. Produkty te nie połamią pasm i nie będą wyrywać ich podczas czesania. Jeśli masz włosy średnioporowate, nigdy nie kładź się spać z mokrą głową, aby nie połamać pasm. Susz je szczotką z chłodnym nawiewem, aby nie uległy zniszczeniu. Ponadto zrezygnuj z częstego farbowania, rozjaśniania, prostowania i kręcenia.

Pielęgnacja włosów średnioporowatych – szampon

Pierwszą ważną kwestią w temacie pielęgnacji włosów średnioporowatych jest ich odpowiednie mycie. Jaki szampon wybrać? Spójrz na swoje pasma i zastanów się, jakimi określeniami byś je opisała. Przeanalizuj, czy często się przetłuszczają, czy mają skłonność do powstawania łupieżu, czy są mocno zniszczone i przesuszone, a może osłabione są jedynie ich końcówki? Gdy już dojdziesz do wniosku, jakie problemy mają twoje włosy, możesz przystąpić do wyboru odpowiedniego szamponu.

Postaw na produkt zawierający dobroczynne olejki, witaminy i naturalne ekstrakty. Przykładowo mięta działa odświeżająco, pokrzywa zmniejsza problem przetłuszczania się, skrzyp polny wzmacnia pasma, a rumianek łagodzi podrażnienia i uwydatnia kolor u blondynek.

Jeśli masz włosy średnioporowate, powinnaś zrezygnować z częstego stosowania szamponów zawierających SLS i SLES. Jeżeli twoje pasma średnio szybko się przetłuszczają, używaj silnego szamponu oczyszczającego maksymalnie raz w tygodniu. W inne dni postaw na delikatny specyfik, który nie wywołuje podrażnień.

Włosy średnioporowate – równowaga PEH

Włosy średnioporowate, podobnie jak wysokoporowate, potrzebują emolientów, humektantów i protein. Kluczowe jest zachowanie odpowiedniej równowagi PEH, czyli balansu między tymi trzema grupami składników. Każde włosy lubią nieco inny rodzaj kosmetyków. W przypadku średnioporowatych nie da się określić dokładnie, jaka pielęgnacja będzie najlepiej im służyła. Musisz dojść do tego metodą prób i błędów.

Odżywka do włosów średnioporowatych powinna zawierać humektanty, emolienty i proteiny w odpowiednich proporcjach. Emolienty natłuszczają pasma i tworzą na nich warstwę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. Należą do nich silikony, masła i oleje. Humektanty to składniki o działaniu nawilżającym. Są to np. aloes, kwas hialuronowy, mocznik, gliceryna czy też miód. Proteiny zaś odbudowują włosy i wypełniają ich ubytki. Należą do nich m.in. keratyna, jedwab, proteiny mleka lub jaja.

Niektóre włosy przepadają za proteinami, inne bardzo ich nie lubią. Podobnie rzecz ma się z emolientami – u jednej osoby wywołają spektakularny efekt, u innej zaś mogą obciążyć pasma. Wypróbuj odżywki zawierające emolienty, humektanty i proteiny w różnych proporcjach i znajdź mieszankę, która będzie idealnie wpływać na kondycję twoich włosów.

Dobra odżywka do średnioporowatych włosów powinna wzmacniać je, ale nie obciążać. Lepiej sprawdzą się tradycyjne kosmetyki do spłukiwania niż produkty bez spłukiwania. Możesz postawić także na lekką mgiełkę. Maska do włosów średnioporowatych powinna zawierać podobne składniki, co odżywka. Wykonuj ją 1-2 razy w tygodniu, aby włosy uległy maksymalnemu odżywieniu i wzmocnieniu.

Włosy średnioporowate – stylizacja

Średnioporowate włosy są dosyć podatne na stylizację, a więc ich pokręcenie, wyprostowanie bądź ułożenie nie powinno sprawiać większych problemów. Pamiętaj, aby przed użyciem prostownicy czy też lokówki spryskać pasma kosmetykiem termoochronnym. Dzięki czemu nie zniszczą się podczas stylizacji.

Włosy średnioporowate – jaki olej?

Olejowanie włosów średnioporowatych znacznie poprawia ich kondycję, przywraca piękny wygląd, a także zapobiega ich zniszczeniom. Zabieg ten wykonywać można zarówno na sucho, jak i na mokro. W pierwszym wariancie wystarczy nałożyć odpowiedni olej do włosów średnioporowatych na suche pasma i pozostawić na głowie na czas od kilkudziesięciu minut do kilku godzin.

Następnie trzeba je spłukać. Olejowanie włosów średnioporowatych na mokro analogicznie polega na nałożeniu oleju na mokre włosy i pozostawieniu na kilkadziesiąt minut lub dłużej.

Oleje do włosów średnioporowatych można także nakładać na podkład nawilżający, np. żel lniany. Aby zmyć z tłuszcz z pasm, należy najpierw zemulgować go odżywką. W tym celu nałóż odpowiednią odżywkę (na przykład emolientową) na kosmyki pokryte olejem, zwilż wodą i rozmasuj, aby produkty się połączyły. Następnie spłucz całość wodą i umyj włosy delikatnym szamponem.

Jakie oleje do średnioporowatych włosów wybrać? Najlepiej sprawdzą się tłuszcze jednonienasycone. Należą do nich m.in.:

  • oliwa z oliwek,
  • olej słonecznikowy,
  • olej śliwkowy,
  • olej morelowy,
  • olej z awokado,
  • olej arganowy,
  • olej z orzechów makadamia,
  • olej ze słodkich migdałów,
  • olej z orzechów laskowych,
  • olej sezamowy,
  • olej z nasion baobabu,
  • olej ryżowy,
  • olej rokitnikowy,
  • olej rycynowy.

Olejowanie włosów średnioporowatych najlepiej przeprowadzać co najmniej 1-2 razy w tygodniu. Wykonuj ten zabieg regularnie, a zobaczysz, jak szybko twoje pasma staną się odżywione, gładkie, lśniące i mocne!

Autorka: Olga Wacholc