Data publikacji:

Wycieniowane włosy. Komu pasują?

Jednym ze sposobów strzyżenia włosów jest ich cieniowanie. Ten typ cięcia pasuje zarówno osobom z długimi, średnimi, jak i krótkimi włosami. Taka fryzura dodaje wyrazu, łatwiej ją ułożyć i wygląda interesująco. To także świetnie rozwiązanie w przypadku włosów cienkich i słabych, potrzebujących wzmocnienia i dodania objętości. Wycieniowane włosy można również stylizować na wiele sposobów, które pasować będą zarówno do codziennych stylizacji, jak i na wielkie wyjścia. Zobacz, jakie rodzaje cieniowana można wykonać, komu dedykowany jest ten sposób strzyżenia i zdecyduj się na zmianę!
wycieniowane włosy

Na czym polega cieniowanie włosów?

Włosy mogą zostać poddane strzyżeniu na różne sposoby. Jedne z propozycji opierają się na równomiernym skróceniu całości, obcięciu samego tyłu, przy jednoczesnym zachowaniu dłuższego przodu lub wymodelowaniu konturu całej fryzury w taki sposób, by włosy z tyłu schodziły się w romb czy też pozostały idealnie wyrównane. Metod i fryzur jest bardzo dużo, jednak jedną z najpopularniejszych metod cięcia jest cieniowanie włosów.
Wycieniowane włosy to takie, które są skracane i podcinane w sposób warstwowy. Zazwyczaj od wewnętrznej strony od karku pozostają dłuższe, a od zewnątrz krótsze. Dzięki temu można uzyskać efekt większej ilości włosów, fryzura wydaje się pełna objętości i gęstsza. Cieniowanie wykonać można na kilka sposobów. To rodzaj cięcia, który świetnie wygląda również z grzywką oraz na włosach każdej długości. Sama grzywka może być wystylizowana i obcięta na wiele sposobów, co dodatkowo urozmaica look i pozwala dopasować go do typu urody. Znaczne skrócenie niektórych pasm pomaga też unieść włosy u nasady i uzyskać lekkość wykonywanych na nich stylizacji.

Cieniowane włosy – komu w nich będzie najlepiej?

Cieniowanie włosów to jeden z typów strzyżenia, w którym dobrze wygląda niemal każdy. Ten typ cięcia korzystny będzie dla osób posiadających proste włosy, jak i kręcone czy falowane. I chociaż do czołowych zalet cieniowania zalicza się zwiększenie objętości i spotęgowanie wrażenia gęstości włosów, co mogłoby wskazywać na strzyżenie dedykowane włosom cienkim, równie dobrze sprawdzi się w przypadku włosów gęstych i grubych. W takiej sytuacji cięcie warstwowe nada lekkość, uniesie fryzurę u nasady i znacznie ułatwi jej układanie oraz stylizację, taką jak fale czy loki. W przypadku włosów kręconych cieniowanie doda fryzurze sprężystości i pozwoli wydobyć naturalny skręt fali.
Wycieniowane włosy to rodzaj strzyżenia nieoceniony w przypadku poprawy proporcji twarzy i ukrycia jej mankamentów. Wiele osób boryka się ze zbyt wysuniętym podbródkiem, wysokim czołem czy mocno zaokrągloną twarzą. Dzięki umiejętnemu wykonaniu cięcia warstwowego można optycznie wymodelować twarz, wyszczuplić zarówno ją, jak i szyję oraz dodać osobowości i charakteru. W tym celu warto udać się na strzyżenie do doświadczonego fryzjera, który jest jednocześnie stylistą i dobierze właściwy rodzaj cięcia do danej osoby.

Cieniowanie włosów – rodzaje

Cieniowanie włosów w każdym przypadku musi zostać odpowiednio dobrane do rodzaju włosów, typu urody i kształtu twarzy. W kwestii samej techniki strzyżenia zależy ona głównie od długości włosów. W przypadku włosów długich wykonywanie jest zazwyczaj cieniowanie trzywarstwowe. W jego wyniku fryzura składa się z pasm o trzech różnych długościach, które obcięte w sposób umiejętny sprawiają wrażenie zdrowych, gęstych, sprężystych i przenikających się nawzajem. Tego typu obcięcie powoduje, że uzyskać można niemal gotową i wystylizowaną fryzurę.
Cieniowanie dwuwarstwowe zazwyczaj wykonywane jest na włosach krótkich i półdługich. Dzięki niemu fryzura zyskuje na objętości nie tylko z tyłu, ale też po bokach, dzięki czemu znacznie mniej czasu poświęca się na ich codzienne ułożenie. Aby dodać fryzurze nieco więcej charakteru, podczas cieniowania często stosuje się tzw. pazurki, które dodatkowo podkreślić można gumą do stylizacji lub żelem.
Wycieniowane włosy doskonale wyglądają również w wersji z grzywką, która świetnie zamaskuje wysokie czoło i doda wyrazu. Grzywka w przypadku włosów cieniowanych zazwyczaj również składa się z kosmyków o różnej długości, które płynnie i w coraz dłuższej formie przechodzą na boki, łącząc się z pozostałymi włosami. Tego typu grzywkę można również wykonać w domu samemu. Służą do tego wygodne w użyciu nożyczki degażówki.

Jak stylizować wycieniowane włosy?

Włosy po cieniowaniu nie wymagają szczególnej pielęgnacji ani długich i precyzyjnych zabiegów stylizacyjnych. W kwestii mycia warto stosować szampony i odżywki przeznaczone do aktualnych potrzeb włosów. Produktami, które podkreślą cieniowanie, będą kosmetyki wygładzające i nawilżające.
Co do stylizacji świetnie wyglądać będzie fryzura z włosami wysuszonymi na dużej okrągłej szczotki lub po wyprostowaniu prostownicą. Równie ciekawy efekt uzyskać można, wykonując delikatne fale lub stosując lokówkę. W przypadku krótkich wycieniowanych włosów postawić można na nieco odważniejszy look, używając żelu do stylizacji i rozprowadzając go na końcówkach. Osiągnąć w ten sposób można efekt kontrolowanego nieładu, który świetnie sprawdzi się np. na wyjście ze znajomymi.  
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!