Data publikacji:

6 sposobów na rozdwajające się paznokcie

Rozdwajające się paznokcie nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale także mogą świadczyć o poważniejszych problemach ze zdrowiem, np. chorobach tarczycy. Najczęściej jednak ich przyczyną jest po prostu niewłaściwa pielęgnacja. Mamy dla ciebie aż 6 sposobów, dzięki którym raz na zawsze pożegnasz się z rozdwajającymi się paznokciami. Zobacz, co stosować na rozdwajające się paznokcie.

zadbane paznokcie

Rozdwajające się paznokcie: przyczyny

Zastanawiasz się, dlaczego zmagasz się od dłuższego czasu z rozdwajającymi się paznokciami? Przyczyn jest wiele, a do najczęstszych z nich należą:

 • nieodpowiednia pielęgnacja paznokci, np. stosowanie zmywacza z acetonem czy kosmetyków, których składniki mają negatywny wpływ na kondycję paznokci
 • niewłaściwa dieta
 • mechaniczne uszkodzenie płytki paznokcia
 • brak ochrony dłoni w przypadku stosowania silnych detergentów podczas sprzątania
 • niedobory witamin i minerałów, w szczególności żelaza, krzemu, cynku, potasu, magnezu i witaminy B
 • obgryzanie paznokci

Warto pamiętać, że rozdwajające się paznokcie mogą mieć swoją przyczynę w chorobach i różnych dolegliwościach, takich jak:

 • anemia
 • łuszczyca
 • grzybica
 • zapalenie skóry
 • zmiany hormonalne

Najlepszym sposobem na odkrycie przyczyny rozdwajających się paznokci jest wizyta u dermatologa, który zleci niezbędne badania.

Co na rozdwajające się paznokcie. Domowe sposoby i nie tylko

Jak sobie poradzić z problemem rozdwajających się paznokci. Zobacz przygotowane przez nas dobre rady, które powinny ci pomóc.

Odżywka na rozdwajające się paznokcie

Jeśli zmagasz się z rozdwajającymi się paznokciami, to od teraz twoją najlepszą przyjaciółką powinna zostać odżywka regeneracyjna. Specjalnie opracowana formuła nie tylko wspomaga odbudowę płytki, ale także działa nawilżająco, wzmacniająco i ochronnie.

Pamiętaj, że kluczem do osiągnięcia oczekiwanych efektów jest regularna pielęgnacja. Stosuj wybrany kosmetyk zgodnie z zaleceniami, a już wkrótce powinnaś zauważyć poprawę kondycji swoich paznokci.

Zrezygnuj ze zmywaczy z acetonem

Czy wiesz, że częste stosowanie zmywaczy do paznokci z acetonem ma ogromny wpływ na stan płytki? Choć składnik skutecznie pozbywa się pozostałości po lakierze, to ma także działanie odwadniające.

Efekt? Rozdwajanie się paznokci, zwiększona łamliwość, a nawet widocznie przesuszona skóra dłoni. Na szczęście producenci zadbali o to, aby w ich ofercie znalazły się zmywacze bez acetonu, które mają o wiele łagodniejsze działanie.

Dieta na rozdwajające się paznokcie

Walkę z rozdwajającymi się paznokciami warto zacząć od środka. W jaki sposób? Dostarczając organizmowi witamin i minerałów, które odpowiadają za utrzymanie paznokci w prawidłowej kondycji.

W twojej diecie powinny znaleźć się źródła cynku oraz witaminy A, B, D, E i H. Dobrym pomysłem jest także regularne spożywanie żelatyny, np. w formie owocowej galaretki. Co jest dobrym domowym sposobem na rozdwajające się paznokcie? Właściwa dieta! Możesz ją wspierać suplementami na paznokcie.

Sprzątasz? Nie zapomnij o ochronie dłoni!

Rozdwajające się paznokcie mogą być skutkiem bezpośredniego kontaktu z mocnymi, drażniącymi detergentami, które stosujesz w trakcie sprzątania. Spokojnie, nie musisz rezygnować z regularnych porządków. Wystarczy, że zainwestujesz w gumowe rękawice, które ochronią dłonie i paznokcie przed działaniem środków do czyszczenia.

Krem do dłoni na rozdwajające się paznokcie

W twojej kosmetyczce powinien znaleźć się krem do rąk, który nie tylko pielęgnuje dłonie, ale także paznokcie. Najlepszym wyborem będą produkty z dodatkiem naturalnych olejków (rycynowego i z kiełków pszenicy), masła shea czy witamin. Stosuj kosmetyk kilka razy dziennie, a z pewnością już wkrótce zauważysz poprawę i zapomnisz o rozdwajających się paznokciach.

Spiłuj rozdwajające się paznokcie

Jeśli twoje paznokcie się rozdwajają, to zdecydowanie zrezygnuj z ich zapuszczania. Zamiast tego spiłuj płytkę na krótko, najlepiej tak, aby nie sięgała poza opuszek palca. Dzięki temu unikniesz przypadkowego zahaczenia, które może skończyć się bolesnym złamaniem paznokcia.

Dobrym pomysłem jest również rezygnacja z pilników metalowych, które mogą powodować uszkodzenia paznokcia. Zastąp je akcesoriami tekturowymi lub szklanymi.