Data modyfikacji:

Jak wybrać odpowiedni szampon na suchą skórę głowy?

Kupując produkty do pielęgnacji włosów, rzadko zwracamy uwagę na to, by dobrze wpływały również na stan skóry głowy. Tymczasem ma on ogromny wpływ na wygląd włosów. Skalp powinien być odpowiednio zadbany, nawilżony i oczyszczony, żeby zapewnić optymalną pracę gruczołów łojowych, które odpowiadają za odpowiednie natłuszczenie włosa. To także bardzo istotne ze względu na zdrowie cebulek. Jeśli już zdarzy się zaniedbanie tego obszaru, rozwiązaniem może być odpowiedni szampon na suchą skórę głowy.
szampon do suchej skóry głowy

Sucha skóra głowy – przyczyny

Przyczyn złego stanu skalpu zwykle jest kilka. Często zupełnie nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo jest on istotny. Wkładamy całą energię w dobór kosmetyków, które zapewnią włosom blask i sprężystość, a także odpowiednie proporcje emolientów, protein i humektantów. Jednocześnie zapominamy, że każdą pielęgnację, zarówno skóry, jak i włosów, trzeba zacząć od dokładnego oczyszczania.


Na skórze zbierają się resztki kosmetyków, które zatykają gruczoły łojowe, uniemożliwiając im skuteczne wykonywanie swojego zadania, a niedobór ochronnego sebum (inaczej łoju) przekłada się na problemy z przesuszeniem. Zwykle są one potęgowane przez regularne używanie suszarki, a także stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, które zawierają silnie działające detergenty.

Inną przyczyną złego stanu skóry głowy są zmienne warunki atmosferyczne takie jak ostre słońce lub mróz i przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach. Niestety, tego często nie da się uniknąć, jednak odpowiednio zadbana skóra zdecydowanie łatwiej poradzi sobie w naturalny sposób ze wszystkimi dodatkowymi obciążeniami. Jeśli pojawił się problem, najlepiej jest sięgnąć po dobrze dobrany szampon na suchą skórę głowy.

Kiedy stosować szampon na suchą skórę głowy?

Objawy, przy których warto sięgnąć po dobry szampon na suchą skórę głowy, to:
  • pieczenie skóry głowy,
  • strupki,
  • swędzenie,
  • osypywanie się białych płatków suchej skóry (innego rodzaju niż łupież),
  • wysypka.

Oczyszczanie suchej skóry głowy

Po zauważeniu pierwszych niepokojących objawów najlepiej od razu sięgnąć po dobry szampon na suchą skórę głowy. Im wcześniej zareagujemy, tym szybciej będziemy mieli szansę poradzić sobie z problemem i cieszyć zdrową skórą i pięknymi włosami. Warto pamiętać o tym, że szampon powinno się zawsze wybierać, uwzględniając potrzeby skóry, nie włosów. Jego zadaniem jest bowiem oczyszczanie, nie odżywianie. Choć producenci środków do mycia często obiecują niezwykłe efekty po zastosowaniu oferowanych przez nich kosmetyków, trzeba mieć świadomość, że to odżywka ma za zadanie nawilżyć, natłuścić i odbudować strukturę włosa.

Ponieważ rolą szamponu jest oczyszczanie, niektórzy sądzą, że powinien działać bardzo intensywnie, usuwając nie tylko zanieczyszczenia takie jak kurz, brud i resztki kosmetyków, ale także cały tłuszcz, gromadzący się na skórze. Dlatego nie mają żadnych wątpliwości, sięgając po silnie działające środki zawierające SLS i SLES. Problem w tym, że działają one w sposób krótkotrwały – przez jakiś czas mamy przyjemne wrażenie dogłębnego oczyszczenia, ale później następuje rozregulowanie naturalnych procesów zachodzących w skórze i zaczynają się problemy.

Nie każdy jest tak samo wrażliwy na silnie działające detergenty, jednak osoby, które mają problemy skórne, powinny ich unikać. Niektórzy stosują metodę używania tak silnych specyfików raz na jakiś czas, na co dzień stosując specjalny szampon na suchą skórę głowy. Taka metoda może okazać się bardzo dobra.

Świetnym sposobem na poradzenie sobie z zanieczyszczonym skalpem bez konieczności używania wysuszających środków jest peeling wykonywany raz na jakiś czas. Do tego celu można użyć na przykład zwykłego cukru wymieszanego z naturalnym szamponem na suchą skórę głowy. Podobnie sprawdzą się w tej roli fusy z kawy, jednak metoda ta generuje więcej bałaganu.

Jaki powinien być szampon na suchą skórę głowy?

Szampon na suchą skórę głowy powinien być przede wszystkim delikatny i opierać się na naturalnych detergentach, które działają w łagodny sposób. Taki produkt nie może zawierać substancji potencjalnie podrażniających lub takich, które naruszają naturalną warstwę lipidową skóry. Warto wybierać te produkty, które nie zawierają silnych środków zapachowych, to one są często przyczyną uczuleń.

Dobry szampon na suchą skórę głowy powinien zawierać składniki, które działają nawilżająco i przeciwzapalnie, takie jak na przykład: aloes, wyciąg z trzciny cukrowej, betaina, wyciąg z lnu lub pantenol. Ważne, by w jego składzie znalazły się także emolienty, czyli substancje natłuszczające, które nie pozwolą odparowywać wilgoci ze skóry, stworzą natomiast warstwę, która będzie ją naturalnie chronić przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.

Naturalny szampon na suchą skórę głowy

Obecnie nie ma problemu z zakupem naturalnego szamponu na suchą skórę głowy. Zawdzięczamy to większej świadomości potrzeb, jakie mają nie tylko włosy, ale również skalp, a także silnemu trendowi powrotu do natury. To świetna wiadomość dla wszystkich osób z problemami skórnymi. Warto wybierać szampony, które są stworzone specjalnie dla nich, takie jak Delikatny szampon do suchej i wrażliwej skóry Anwen lub Szampon z brązowym cukrem do suchej skóry głowy Urtekram.
Osoby, które trochę zorientują się w potrzebach swojego skłonnego do przesuszania skalpu, poradzą sobie również, sięgając po inne delikatne szampony ekologiczne. W przypadku kosmetyków certyfikowanych jest bardzo duża szansa, że będą one łagodne i dobrze się sprawdzą, jednak zawsze powinno się czytać i analizować składy wszystkich próbowanych po raz pierwszy produktów, żeby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w postaci podrażnienia i pogorszenia stanu skóry.

Szampon do suchej skóry głowy - najczęściej zadawane pytania

Jakie składniki powinny być obecne w szamponach do suchej skóry głowy?
Szampony do suchej skóry głowy powinny zawierać składniki nawilżające i łagodzące podrażnienia, takie jak gliceryna, olej arganowy, aloe vera, pantenol czy witamina E. Dobrze jest unikać szamponów zawierających substancje drażniące, takie jak SLS/SLES, silikony czy alkohol.

Czy szampony do suchej skóry głowy są bezpieczne dla codziennego stosowania?
Szampony do suchej skóry głowy są zazwyczaj łagodniejsze niż szampony do włosów normalnych lub tłustych, ale nadal zaleca się stosowanie ich tylko kilka razy w tygodniu. Codzienne stosowanie szamponu do suchej skóry głowy może prowadzić do nadmiernego wysuszania skóry i podrażnień.

Jak często powinno się stosować szampony do suchej skóry głowy, aby uzyskać najlepsze rezultaty?
Zalecana częstotliwość stosowania szamponów do suchej skóry głowy zależy od indywidualnych potrzeb skóry. Jednakże, zazwyczaj zaleca się stosowanie szamponu co 2-3 dni lub w zależności od stopnia suchości skóry głowy. Ważne jest również, aby szampon był dokładnie spłukany i nie zostawiał resztek na skórze, co może prowadzić do podrażnień.
Autor: Nina Nadybska