Data modyfikacji:

Jak dbać o cerę wrażliwą? Pielęgnacja i kosmetyki

Jesteś właścicielką cery wrażliwej? W takim razie z pewnością dobrze wiesz, jaka potrafi być wymagająca. Aby pomóc ci w dobraniu odpowiedniej pielęgnacji, przygotowaliśmy kompendium na temat kosmetyków przeznaczonych do tak podatnej na podrażnienia skóry. Sprawdź, jak prawidłowo zadbać o cerę wrażliwą!

cera wrażliwa

Czym charakteryzuje się cera wrażliwa?

Cera wrażliwa to bez wątpienia jeden z najbardziej wymagających typów skóry, który wymaga starannego i ostrożnego dobrania właściwej pielęgnacji. Nieodpowiednie kosmetyki mogą nie tylko pogorszyć jej kondycję, ale także narazić ją na dodatkowe podrażnienia, reakcje alergiczne czy powstawanie zaczerwień.

Charakterystyczny dla cery wrażliwej jest bardzo niski próg tolerancji. To właśnie on odpowiada za pojawienie się mrowienia, szczypania, ściągnięcia, łuszczenia, podrażnień oraz uczucia ciepła na twarzy. W przypadku tego typu cery mamy do czynienia z podwyższoną reaktywnością na różnorodne bodźce. Dzielimy je na:
  • fizyczne, np. niskie i wysokie temperatury, promienie słoneczne, wiatr, nadmierne tarcie, zbyt niska wilgotność powietrza, zanieczyszczenia środowiska, pyły, kurz itp.,
  • hormonalne, czyli poziom hormonów w danym dniu cyklu,
  • chemiczne, np. niewłaściwe kosmetyki, zabiegi kosmetologiczne czy mydło.
Dodatkowo w przypadku cery wrażliwej przyczyną zwiększenia uczucia szczypania i dyskomfortu czy zaczerwienienia skóry może być także stres oraz niewłaściwe odżywianie, w szczególności spożywanie ostrych potraw.

Co ciekawe, cera wrażliwa występuje o wiele częściej u kobiet i może być dziedziczona. Zazwyczaj jest połączona ze skórą naczynkową, alergiczną lub suchą. Niski próg tolerancji na różne czynniki, podrażnienia czy łuszczenie powodują także szybsze starzenie się cery.

Cztery typy cery wrażliwej

Czy wiesz, że cera wrażliwa może występować w jednym z czterech typów? Są to:
  • typ I – skóra reaguje przede wszystkim na bodźce psychologiczne, czyli stres i emocje, ale nie tylko. Rumień na twarzy powstaje także po spożyciu alkoholu lub zmiany temperatury;
  • typ II – związany z niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, czyli np. z wiatrem czy zmiennymi temperaturami. Do grupy bodźców oddziałujących negatywnie na ten typ cery wrażliwej zaliczamy także klimatyzację;
  • typ III – reaguje po zastosowaniu konkretnych kosmetyków. Aplikacji najczęściej towarzyszy mrowienie, uczucie ściągnięcia i widoczne zaczerwienienie skóry;
  • typ IV – bezpośrednio związany z cyklem miesiączkowym, charakteryzuje się zaczerwieniami twarzy występującymi podczas menstruacji.
Podział cery wrażliwej na cztery typu zawdzięczamy klasyfikacji stworzonej przez Epidermal and Sensory Research and Investigation Center of CHANEL (CERIES).

Masz cerę wrażliwą? W takim razie powinnaś unikać tych rzeczy!

Bez względu na to, jakiego typu cery wrażliwej jesteś właścicielką, prawidłowa pielęgnacja powinna być twoim priorytetem. Oprócz zadbania o właściwy dobór kosmetyków, warto także wyeliminować lub maksymalnie ograniczyć czynniki endogenne i egzogenne.

Czynniki endogenne, które wpływają nie tylko na kondycję skóry, ale także pracę całego organizmu, to przede wszystkim stres, problemy z hormonami oraz nadmierne pocenie się. Z kolei do grupy bodźców egzogennych zaliczamy zbyt twardą wodę, częste i mocne pocieranie skóry oraz niewłaściwe kosmetyki.

Podstawowe zasady pielęgnacji cery wrażliwej

Zanim przedstawimy ci propozycje kosmetyków, które będą strzałem w dziesiątkę dla cery wrażliwej, warto przypomnieć sobie podstawowe zasady pielęgnacji tego typu skóry. Przede wszystkim wybieraj formuły bezzapachowe, najlepiej także bez konserwantów i alkoholu. W trakcie zmywania makijażu i codziennych zanieczyszczeń z twarzy unikaj pocierania i stosowania zbyt dużej ilości produktu.

Dodatkowo cera wrażliwa bardzo nie lubi retinolu i kwasów, od których warto trzymać się z daleka. Substancje mogą powodować podrażnienia i zaburzać funkcjonowanie skóry. Zrezygnuj także z kosmetyków zawierających sztuczne barwniki i peelingów mechanicznych.

Podstawą w pielęgnacji cery wrażliwej jest właściwa fotoprotekcja, czyli ochrona przed promieniami UV, i to zarówno przed tymi naturalnymi, jak i w solarium. Właśnie dlatego nie tylko unikaj opalania w tego typu miejscach, ale także zaopatrz się w krem z filtrem. Możesz zdecydować się na zakup formuły na dzień z dodatkową ochroną przeciwsłoneczną lub na dodatkowy kosmetyk, który nałożysz już po aplikacji kremu nawilżającego i łagodzącego.

Jakie składniki lubi cera wrażliwa?

Szukając kosmetyków do pielęgnacji cery wrażliwej, wybieraj przede wszystkim formuły zawierające kwas hialuronowy, pantenol oraz witaminy A, C i E. Równie świetnie sprawdzi się alantoina, sole mineralne oraz skwalen, które pomogą w walce z podrażnieniami, nawilżą skórę oraz złagodzą nieprzyjemne uczucie mrowienia i ściągnięcia.

Żel do mycia twarzy wrażliwej

Idealny żel do mycia twarzy wrażliwej powinien być delikatny, bezzapachowy i wolny od alkoholu. Sięgaj po formuły z kojącymi substancjami aktywnymi. Unikaj jednak zwykłego mydła, które może powodować przesuszanie. W trakcie oczyszczania twarzy postaraj się delikatnie wmasowywać kosmetyk. Ogranicz również wodę kranową i do zmywania żelu wykorzystuj wodę mineralną.

Tonik lub hydrolat to cery wrażliwej

Kolejnym etapem pielęgnacji cery wrażliwej jest użycie toniku lub hydrolatu, których zadaniem jest przywrócenie skórze odpowiedniego pH i przygotowanie jej na następne kroki, czyli nałożenie esencji, serum czy kremu.

Jeśli chcesz zafundować sobie tonik do cery wrażliwej, to wybierz kosmetyk bez alkoholu, który nie spowoduje dodatkowych podrażnień i ochroni cię przed nieprzyjemnym uczuciem ściągnięcia po aplikacji. Strzałem w dziesiątkę będzie formuła o właściwościach odświeżających, kojących i regenerujących.
A jaki hydrolat będzie najlepszy? Tu wybór jest całkiem spory. Możesz zdecydować się na przykład na formułę z kwiatów lipy, który jest polecany nie tylko do cery wrażliwej, ale także suchej, naczynkowej i alergicznej. Równie świetnym wyborem będzie hydrolat różany, oczarowy, rumiankowy lub z kwiatu pomarańczy.

Peeling do cery wrażliwej

Wybór odpowiedniego peelingu do cery wrażliwej może okazać się nie lada wyzwaniem. W końcu kosmetyki zawierające drobinki mogą jeszcze bardziej podrażniać skórę. Właśnie dlatego, zamiast formuł mechanicznych, postaw na te enzymatyczne, które nie wymagają pocierania. Wystarczy nałożyć je na twarz, a następnie delikatnie zmyć i gotowe! Peeling stosuj maksymalnie raz w tygodniu i zaraz po nim aplikuj kojącą, regenerującą maseczkę.

Najlepsze kremy do cery wrażliwej

Najważniejszym punktem pielęgnacji cery wrażliwej jest oczywiście krem. Strzałem w dziesiątkę będą formuły nawilżające, regenerujące i łagodzące, które pomogą ci w stopniowej odbudowie naturalnej bariery ochronnej skóry, jednocześnie zmniejszając dokuczliwość nieprzyjemnych reakcji na bodźce.

Postaw na krem do cery wrażliwej o jak najkrótszym składzie. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Na co dzień wybieraj lżejsze formuły wzbogacone o filtr słoneczny, a na noc tłuste, regenerujące kosmetyki, które zmniejszą reakcje zapalne na twarzy.
Autorka: Katarzyna Wendzonka