Data modyfikacji:

Co oznacza gradacja pilnika? Jaki będzie najdelikatniejszy?

Nie wiesz, co oznaczają numery umieszczone na pilnikach do paznokci? Najwyższa pora zapoznać się z pojęciem gradacji. Gdy przestanie być ona dla ciebie tajemnicą, bez problemu dobierzesz odpowiednie rodzaje pilniczków do różnych zadań.
gradacja pilnika

Przeczytaj również: Frezy do paznokci – które do czego? Jakie wybrać?

Czym jest gradacja pilnika?

Gradacja pilnika, zwana również ziarnistością, to nic innego jak stopień jego ostrości. Określana jest za pomocą numeracji, którą można znaleźć na jednej ze stron pilnika – pokazuje ona, ile ziarenek mieści się na 1 cm2 pilnika. W zależności od typu wykonywanej stylizacji, ziarnistość pilnika może być wyższa lub niższa. Im gradacja wyższa, tym pilniczek jest delikatniejszy.
  • Gradacja 80-100 dotyczy pilników gruboziarnistych o bardzo dużej ostrości. Stosuje się je podczas zdejmowania paznokci akrylowych lub żelowych. Nigdy nie używaj tak ostrego pilnika do piłowania naturalnej płytki – możesz ją poważnie uszkodzić.
  • Gradacja 100-180 spotykana jest na klasycznych pilniczkach przeznaczonych do nadawania płytce pożądanego kształtu. Ponadto taki pilnik sprawnie poradzi sobie z usuwaniem żelu i akrylu.
  • Gradacja 240-500 stosowana jest na drobnoziarnistych pilnikach, które można stosować zarówno do delikatnej poprawy kształtu, jak i wygładzania powierzchni paznokcia.
  • Gradacja 600 oznacza, że masz do czynienia z delikatną polerką, dzięki której można wygładzić powierzchnię paznokcia i zmatowić ją.
Jak rozumieć gradację pilnika określaną np. jako 180/240? Oznacza to, że na jednej stronie pilnik ma ziarnistość na poziomie 180, zaś na drugiej 240. Przyjęło się, że strona, na której umieszczono oznaczenie, zawsze jest tą delikatniejszą.

Jaki pilnik do paznokci wybrać?

Sama gradacja to nie wszystko. Pilniki różnią się pomiędzy sobą materiałem, z którego są wykonane. Który okaże się najlepszym wyborem? Jakie pilniki można spotkać w internetowych drogeriach?
  • Metalowy pilniczek do paznokci jest coraz rzadziej spotykany, a w salonach manicure już dawno przestano go stosować. Powód? Jest zbyt ostry, dlatego powoduje łamanie i rozdwajanie się płytki. Jeśli wciąż masz taki w domu, warto wymienić go na inny model.
  • Papierowy pilnik cieszy się największą popularnością. W tym wypadku możesz wybierać spośród wielu kształtów i gradacji. Papierowe pilniki są również bardzo tanie.
  • Szklany pilnik do paznokci to świetne rozwiązanie, jeśli zależy ci na delikatnym pilniku wielokrotnego użytku. Doskonale pielęgnuje płytkę i szybko nadaje jej pożądany kształt, nie powodując zniszczeń.

Kształty pilniczków do paznokci

Kolejną cechą, na którą należy zwrócić uwagę podczas zakupu pilnika, jest jego kształt.
  • Pilnik w kształcie banana pozwala bez problemu dotrzeć do paznokcia również w jego bocznych częściach, tuż przy skórkach.
  • Pilnik w kształcie łódki łączy w sobie zalety modelu prostego oraz banana; możesz zarówno skracać płytkę, jak i nadać jej odpowiedni kształt.
W drogeriach internetowych znajdziesz również pilniczki w kształcie kostki. Są to polerki, które nadają się do matowienia płytki i usuwania niewielkich pozostałości lakieru hybrydowego, żelu oraz akrylu.

Jak piłować paznokcie bezpiecznie?

Nawet najlepszy pilniczek nie okaże się skuteczny, jeśli nie będziesz używać go prawidłowo. Pamiętaj, że podczas piłowania paznokci, powinnaś wykonywać ruch pilnikiem tylko w jednym kierunku (a nie w „tę i z powrotem”). Dzięki temu zmniejszysz ryzyko rozdwajania końcówek płytki. Nigdy nie przyciskaj pilniczka zbyt mocno.

W salonach kosmetycznych pilniki papierowe są stosowane jedynie raz, szklane zaś podlegają obowiązkowej dezynfekcji. Wykonując manicure w domu wyłącznie sobie, papierowy pilnik możesz bez obaw stosować więcej niż jeden raz. Modele ze szkła wystarczy umyć w ciepłej wodzie z odrobiną mydła.
Autorka: Joanna Stanuch