Data modyfikacji:

Frezy do paznokci – które do czego? Jakie wybrać?

Frezarka do paznokci to urządzenie, które znajduje się praktycznie w każdym salonie manicure. Coraz więcej kobiet decyduje się używać jej również w warunkach domowych. Nic dziwnego, ponieważ frezy do paznokci pozwalają nie tylko opracować płytkę, ale także usunąć lakier hybrydowy, a nawet odstające skórki. Tłumaczymy, jak prawidłowo używać frezarki i jakie frezy wybrać, by móc cieszyć się paznokciami jak z salonu.

frezy do paznokci które do czego

Manicure z frezarką w domu

Od powiedź na pytanie, jaka frezarka do paznokci będzie najlepsza jest bardzo ważne. Nie mniej istotne jest dobranie odpowiednich frezów.

  1. Frezy do paznokci. Co to takiego?
  2. Frezy do paznokci – które do czego?
  3. Jak używać frezów do paznokci w domu?

Frezy do paznokci. Co to takiego?

Frezy do paznokci to nic innego, jak wymienne pilniczki, które montuje się w urządzeniu zwanym frezarką. Obrotowa głowica wprowadza frez w ruch, co pozwala na wykonanie wielu etapów manicure bez żadnego wysiłku.

Podobnie jak zwykłe pilniki, frezy do paznokci mogą cechować się zróżnicowaną gradacją. Jej oznaczenie najczęściej znajduje się na bocznej części freza. Najłagodniejsze są frezy oznaczone kolorem żółtym. W następnej kolejności znajdują się frezy czerwone, niebieskie i zielone. Najmocniejsze frezy to te z czarnym oznaczeniem.

Frezarki do paznokci znaleźć można w każdym salonie manicure. Manicure frezarkowy można wykonać również samodzielnie – obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli kompaktowych frezarek do użytku domowego. Pamiętaj jednak, że niewłaściwie stosowana frezarka może przynieść twoim paznokciom więcej szkody niż pożytku. Zanim zaczniesz jej używać, dowiedz się, jak robić to prawidłowo.

Frezy do paznokci – które do czego?

Frezy do paznokci można podzielić ze względu na ich przeznaczenie. Wyróżniamy frezy do ściągania lakieru hybrydowego i żelu, do opiłowywania paznokci, polerki, do usuwania skórek oraz do odcisków i nagniotków. To, jaką ziarnistość, a tym samym moc ścierną posiada frez, determinowane jest m.in. przez materiał, z którego został wykonany.

Diamentowe frezy do paznokci

To frezy wykonane z twardej stali nierdzewnej, występujące w różnych gradacjach. Ze stali wykonywane są frezy do ściągania hybrydy i żelu oraz frezy do skórek i zrogowaceń. Te o kształcie stożka lub łezki doskonale nadają się do odsuwania skórek od płytki paznokcia, z kolei zaokrąglone – do ich wygładzania. Szersze frezy przeznaczone są do usuwania masy hybrydowej lub żelowej, a także do niwelowania zgrubień skórnych (głównie w zabiegach pedicure).

Frezy ceramiczne

Frezy ceramiczne do skórek mają tę zaletę, że nie nagrzewają się wskutek tarcia, a więc nie powodują dyskomfortu. Modele o mniejszej gradacji można stosować do usuwania lakieru lub żelu. Ponadto frezy ceramiczne nie drgają w trakcie pracy tak, jak ma to miejsce przy stosowaniu frezów metalowych.

Karbidowe frezy do paznokci

Karbid, czyli węglik spiekany, to bardzo twardy materiał, dlatego frezy karbidowe doskonale nadają się do usuwania masy hybrydowej, żelowej czy akrylowej. Karbidowe frezy o wyższych gradacjach sprawdzą się podczas usuwania skórek z płytki paznokcia. Frezy te uważane są za najtrwalsze i najbardziej odporne na ścieranie.

Gumowe frezy do paznokci

Frezy wykonane z gumy przeznaczone są do polerowania powierzchni płytki paznokciowej. Gładkie modele nadają jej blask, z kolei szorstkie matują, przygotowując paznokieć do nałożenia lakieru lub żelu.

Jak używać frezów do paznokci w domu?

Praca z frezarką nie jest skomplikowana, dlatego bez obaw możesz używać jej w domowym zaciszu. Pamiętaj jednak, że nieostrożne i nieodpowiednie stosowanie frezarki może wpłynąć negatywnie na kształt paznokci, a nawet wywołać niewielkie rany. 

  • Pamiętaj o doborze frezu do danego zadania. Zasada jest prosta – frezy o niskiej gradacji stosuj do usuwania mas lakierowych, o średniej – do skórek i opiłowywania, o wysokiej – do polerowania.
  • Nie przyciskaj frezów mocno do płytki paznokciowej – to może ją zniekształcać.
  • Po każdym zastosowaniu, myj frezy w ciepłej wodzie z mydłem i zdezynfekuj.

Autorka: Joanna Stanuch