Data publikacji:

Dieta dla pięknej skóry

Jesteś tym, co jesz, więc oczywiste jest, że dieta wpływa także na kondycję Twojej skóry. Podpowiadamy, co jej służy i które potrawy lepiej omijać szerokim łukiem.

http://theskinnutritionist.net

Odpowiedź na pierwsze pytanie jest zgodna z intuicją – skóra pięknieje, jeśli nasza dieta zawiera zdrowe i pełne witamin produkty z niewielką zawartością soli i tłuszczów. Cera będzie Ci szczególnie wdzięczna, jeśli włączysz do jadłospisu mnóstwo owoców, soki z zielonych warzyw (np. szpinaku, jarmużu, selera naciowego czy mięty, oczywiście z dodatkiem owoców dla smaku), ograniczysz spożycie soli do niezbędnego minimum i oprzesz jadłospis o produkty nieprzetworzone. Słone i słodkie przekąski zamień na orzechy bogate w cenne oleje, a tłuste i czerwone mięso na drób i ryby.

Lista produktów pogarszających stan cery jest niestety znacznie dłuższa. Zdrowa dieta nie powinna zawierać potraw bogatych w wysokoprzetworzone węglowodany, cukry i drożdże, co oznacza, że z jadłospisu muszą zniknąć fast foody, gazowane napoje i słone przekąski. Szczególnie niebezpieczne są węglowodany, które podnoszą poziom glukozy we krwi, co prowadzi do procesu glikacji, czyli rozpadu włókien kolagenu oraz elastyny odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność skóry. Warto również ograniczyć nabiał, który zdaniem niektórych badaczy powoduje zaostrzenie problemów z trądzikiem.

To może dziwić, ale skórze szkodzi też bogate w ryby sushi. Zawarte w nich tłuszcze omega-3 wprawdzie zasadniczo poprawiają kondycję organizmu, jednak duża ilość soli w japońskim daniu może negatywnie wpływać na nawilżenie skóry i prowadzić do powstawania zmarszczek.

Zdrowa dieta jest sztuką zachowania umiaru, dlatego konstruując jadłospis z myślą o skórze pamiętaj, by uwzględnić w nim wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu.

Autor: Kasia Szulik