Data modyfikacji:

DIY: jak działa olejek tymiankowy?

Olejek tymiankowy to jeden z najsilniejszych olejków eterycznych, o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych. Jak i do czego używać go w domu?

Olejek tymiankowy ma działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne, dodatkowo jest bardzo mocnym antyoksydantem. Świetnie radzi sobie z wszelkimi problemami górnych dróg oddechowych, polecany jest także osobom cierpiącym na astmę. Używa się go przy cerze tłustej i trądzikowej, jako składnik przeciwzapalnych płukanek do ust i przy wszelkich infekcjach bakteryjnych.

Olejek zamiast antybiotyku

Dużo ostatnio mówi się o nadużywaniu antybiotyków. Okazuje się, że olejek tymiankowy jest specyfikiem, który w wielu przypadkach może je zastąpić, gdyż jest zarówno bakteriobójczy jak i bakteriostatyczny, co czyni z niego kompletny antybiotyk. Dobrej jakości olejek tymiankowy pomaga także osobom chorym na astmę – jest w stanie uchronić przed antybiotykiem np. przy mocniejszych przeziębieniach, które mogą skończyć się napadem astmatycznym. Podsumowując: świetnie radzi sobie z wszelakimi problemami górnych dróg oddechowych – nie straszne mu kaszel, katar czy zapalenie krtani.

Jak stosować olejek tymiankowy? Jednym z najlepszych i najprostszych sposobów jest dyfuzowanie – czyli rozprowadzanie w powietrzu, np. poprzez kominek z podgrzewaczem lub dodanie kilku kropli do nawilżacza powietrza. Ta droga przyjmowania olejku chroni przed przedawkowaniem, a dodatkowo delikatnie dezynfekuje powietrze. Innym sposobem jest dodanie go do kąpieli – łączy się tutaj inhalowanie i przenikanie specyfiku przez skórę. Należy jednak pamiętać, że olejek tymiankowy należy do grupy tzw. olejków gorących, to znaczy podrażniających skórę. Dlatego nie dodajemy go bezpośrednio do kąpieli – najpierw rozpuszczamy go np. w miodzie czy soli i dopiero dolewamy do wanny.

Ciekawy trick: dodaj do kąpieli 10-20 kropel olejku tymiankowego i 10 kropli olejku pomarańczowego. Da to podwójny efekt, dodatkowo z pięknym zapachem! Jeszcze innym sposobem stosowania tego olejku jest samodzielne przygotowanie maści: do 1/3 szklanki oleju (kokosowego, jojoba, słonecznikowego lub takiego, jakiego masz pod ręką) dodaj 15-20 kropel olejku, wymieszaj i zakręć w słoiczku. Mieszaniną smaruj klatkę piersiową, stopy, a nawet brzuch i uda.

Na co uważać?

Przede wszystkim: trzymaj z dala od dzieci i zwierząt. Olejków eterycznych nie wolno spożywać (jednak jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce, pilnie skontaktuj się z lekarzem). Nie używaj olejku tymiankowego bez rozcieńczania, nie nakładaj go bezpośrednio na skórę ani śluzówkę. Po użyciu umyj dokładnie ręce, żeby przypadkiem nie dotknąć np. oczu.


Autor: Kasia