Data modyfikacji:

DIY: jak działa olejek tymiankowy?

Olejek tymiankowy to jeden z najsilniejszych olejków eterycznych, o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych. Jak i do czego używać go w domu?

Autor: Sylwia K.

Olejek tymiankowy ma działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne, dodatkowo jest bardzo mocnym antyoksydantem. Świetnie radzi sobie z wszelkimi problemami górnych dróg oddechowych, polecany jest także osobom cierpiącym na astmę. Używa się go przy cerze tłustej i trądzikowej, jako składnik przeciwzapalnych płukanek do ust i przy wszelkich infekcjach bakteryjnych.

Olejek zamiast antybiotyku

Dużo ostatnio mówi się o nadużywaniu antybiotyków. Okazuje się, że olejek tymiankowy jest specyfikiem, który w wielu przypadkach może je zastąpić, gdyż jest zarówno bakteriobójczy jak i bakteriostatyczny, co czyni z niego kompletny antybiotyk. Dobrej jakości olejek tymiankowy pomaga także osobom chorym na astmę – jest w stanie uchronić przed antybiotykiem np. przy mocniejszych przeziębieniach, które mogą skończyć się napadem astmatycznym. Podsumowując: świetnie radzi sobie z wszelakimi problemami górnych dróg oddechowych – nie straszne mu kaszel, katar czy zapalenie krtani.

Jak stosować olejek tymiankowy? Jednym z najlepszych i najprostszych sposobów jest dyfuzowanie – czyli rozprowadzanie w powietrzu, np. poprzez kominek z podgrzewaczem lub dodanie kilku kropli do nawilżacza powietrza. Ta droga przyjmowania olejku chroni przed przedawkowaniem, a dodatkowo delikatnie dezynfekuje powietrze. Innym sposobem jest dodanie go do kąpieli – łączy się tutaj inhalowanie i przenikanie specyfiku przez skórę. Należy jednak pamiętać, że olejek tymiankowy należy do grupy tzw. olejków gorących, to znaczy podrażniających skórę. Dlatego nie dodajemy go bezpośrednio do kąpieli – najpierw rozpuszczamy go np. w miodzie czy soli i dopiero dolewamy do wanny.

Ciekawy trick: dodaj do kąpieli 10-20 kropel olejku tymiankowego i 10 kropli olejku pomarańczowego. Da to podwójny efekt, dodatkowo z pięknym zapachem! Jeszcze innym sposobem stosowania tego olejku jest samodzielne przygotowanie maści: do 1/3 szklanki oleju (kokosowego, jojoba, słonecznikowego lub takiego, jakiego masz pod ręką) dodaj 15-20 kropel olejku, wymieszaj i zakręć w słoiczku. Mieszaniną smaruj klatkę piersiową, stopy, a nawet brzuch i uda.

Na co uważać?

Przede wszystkim: trzymaj z dala od dzieci i zwierząt. Olejków eterycznych nie wolno spożywać (jednak jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce, pilnie skontaktuj się z lekarzem). Nie używaj olejku tymiankowego bez rozcieńczania, nie nakładaj go bezpośrednio na skórę ani śluzówkę. Po użyciu umyj dokładnie ręce, żeby przypadkiem nie dotknąć np. oczu.

Szeroki wybór gotowego olejku tymiankowego znajdziesz TUTAJ.

Autor: Kasia