Data modyfikacji:

Na czym polega dwuetapowe oczyszczanie twarzy? Jakie produkty?

Dlaczego codzienne i starannie wykonane oczyszczanie twarzy uznajemy za jeden z najważniejszych kroków pielęgnacyjnych? To właśnie dzięki niemu usuniemy z cery wszelkie zanieczyszczenia i przygotujemy ją na aplikację innych kosmetyków. Wciąż jednak nie wszyscy mają świadomość, jak poprawnie oczyszczać buzię! Czasami zapominamy o tym kroku lub pomijamy go celowo (myśląc przykładowo, że brak makijażu w ciągu dnia zwalania nas z tego obowiązku). Okazuje się, że każde z tych założeń jest mylne! W poniższym artykule wyjaśniamy więc, czym jest dwuetapowe oczyszczanie twarzy, jak wykonywać je prawidłowo oraz po które kosmetyki sięgnąć. Zachęcamy nie tylko do lektury, ale też włączenia naszych porad do codziennej rutyny pielęgnacyjnej!
dwuetapowe oczyszczanie twarzy

Dwuetapowe oczyszczanie – od czego zacząć?

Zastanówmy się na początku, jak powinna wyglądać nasza poranna rutyna pielęgnacyjna. Wiele osób często pomija mycie buzi po nocy, ponieważ w ich mniemaniu taki rytuał wykonany wieczorem w pełni wystarcza. To podejście również jest błędne, ponieważ w trakcie snu skóra nieustannie styka się z kurzem i zabrudzeniami niewidocznymi gołym okiem. Nasza poduszka lub jasiek stanowi skupisko bakterii. Dwuetapowe oczyszczenie cery po przebudzeniu nie jest jednak konieczne. O poranku wystarczy wykonanie jednego kroku, który pomoże usunąć z naskórka wszelkie zanieczyszczenia.

Co trzeba zrobić? Poranną pielęgnację zacznijmy od umycia cery wodą z dodatkiem łagodnych preparatów. Po które z nich sięgnąć? W bogatym asortymencie drogerii czekają między innymi żele oraz pianki do mycia twarzy. Stosujmy kosmetyki oczyszczające z delikatnymi składami, wolnymi od substancji drażniących. Przyjrzyjmy się z bliska niektórym z nich!

  • Oczyszczający żel myjący marki Caudalie z linii Vinopure zawiera substancje pochodzenia roślinnego, które nie powinny wywoływać podrażnień ani zaczerwienień. To kosmetyk, po który warto sięgać w przypadku cery przetłuszczającej się. Starannie dopasowana formuła preparatu usunie ze skóry wszelkie zanieczyszczenia bez dyskomfortowego przesuszenia czy efektu ściągnięcia.
  • Żel z linii Tołpa Authentic to z kolei hipoalergiczny, bezzapachowy preparat stworzony z myślą o potrzebach cery wrażliwej. Molekuły kwasu mlekowego skutecznie oczyszczają cerę bez naruszenia bariery hydrolipidowej.
  • Na uwagę zasługuje także żel do mycia twarzy polskiej marki Orientana wzbogacony papają oraz aloesem. Kosmetyk ten został wzbogacony masującymi drobinkami ryżu, które usuwają zanieczyszczenia, ale nie pełnią jednocześnie efektu peelingu. W praktyce oznacza to więc, że po żel Orientany można sięgać na co dzień!
  • Warta przetestowania jest również pianka oczyszczająca do twarzy marki Nacomi o przyjaznym składzie i atrakcyjnym zapachu słodkich pianek marshmallow. Na rynku dostępnych jest znacznie więcej kosmetyków do dwuetapowego oczyszczania twarzy. Produkty, które wybieramy, powinny cechować się najprostszym i zarazem najtreściwszym składem. Szukajmy w nich naturalnych ekstraktów oraz kojących wyciągów. Dobrze, jeśli zastosowane przez nas preparaty są również wolne od SLS oraz SLES. Kiedy o poranku umyjemy buzię, możemy śmiało zastosować tonik, kolejne produkty do pielęgnacji oraz zadbać o wykonanie makijażu.

Jak powinno wyglądać dwuetapowe oczyszczanie twarzy wieczorem?

O dwuetapowym oczyszczaniu twarzy powinniśmy mówić przede wszystkim wieczorem. To również najistotniejszy element naszej rutyny pielęgnacyjnej. Cera w ciągu dnia ma kontakt z wieloma substancjami – brud, kurz, smog, pot, kosmetyki kolorowe zapychające pory. Wszystko to musimy z niej zmyć! Nawet jeśli nie wykonujemy na co dzień makijażu, musimy pamiętać, jak ważne jest dokładne oczyszczenie cery.

Nieprawidłowa higiena skóry bardzo szybko odbije się na jej kondycji. Przede wszystkim stosowane przez nas kosmetyki nie przyniosą oczekiwanych efektów. Nieustannie zanieczyszczona skóra z kolei szybciej będzie się przetłuszczać oraz pojawią się na niej między innymi rozszerzone pory oraz zmiany trądzikowe. Ważne jest więc, by dwuetapowe oczyszczanie twarzy wykonać prawidłowo! Od czego zacząć?

  • Po pierwsze, wieczorem należy usunąć ze skóry wszystkie zanieczyszczenia. Aby zrobić to skutecznie, trzeba sięgnąć po kosmetyki o nieco cięższej formule, takie jak dwufazowe płyny micelarne, mleczka oraz olejki do demakijażu. Tłuste emulsje pozwolą na łatwe „zdjęcie” ze skóry nadmiaru sebum, zanieczyszczeń oraz kosmetyków kolorowych. Wystarczy, że porcję wybranego kosmetyku nałożymy na wacik i przetrzemy nim delikatnie buzię. Alternatywą dla tradycyjnych, oleistych formuł mogą być również nasączone chusteczki do demakijażu.
  • Gdy usunęliśmy z cery najtrudniejsze zanieczyszczania, przychodzi czas na drugi etap oczyszczania twarzy. Teraz możemy sięgnąć po ten sam kosmetyk, który stosujemy o poranku – żel, piankę czy też lekki mus.

Pamiętajmy, by każdego dnia wykonywać wieczorem dwuetapowe oczyszczanie twarzy. Nawet jeśli jesteśmy wyjątkowo zmęczeni i śpiący – nasza cera podziękuje nam za tak staranną pielęgnację. Dzięki dokładnej higienie znacznie dłużej będziemy mogli cieszyć się miękką, aksamitną i sprężystą cerą.

Wieloetapowe oczyszczanie twarzy – czy samo mycie wystarczy?

Twarz należy oczyszczać dwa razy dziennie. Rano możemy pominąć pierwszy krok i przejść do umycia buzi. Wieczorem przed tym etapem musimy koniecznie zadbać o wstępne usunięcie największych zanieczyszczeń. Czy jednak te rytuały wystarczą? Dwa lub trzy razy w tygodniu codzienną pielęgnację warto wzbogacić złuszczającym peelingiem enzymatycznym, który jest dodatkowo bardzo łagodny dla skóry. Ważne jest to, by stosować go na uprzednio oczyszczoną i osuszoną cerę.

Gdy stosujemy dwuetapowe oczyszczanie twarzy, pamiętajmy również o prawidłowym wytarciu buzi. Warto do tego celu stosować specjalnie przygotowany ręczniczek lub sięgać po jednorazowe, bambusowe ściereczki.

Autor: Anna Mlonka