Data modyfikacji:

Głębokie zaskórniki – jaki krem będzie najlepszy?

Stanowią jeden z najczęstszych problemów skórnych i bywają prawdziwą zmorą nastolatków. Zaskórniki, bo o nich mowa, potrafią bardzo uprzykrzyć życie. Są trudne do usunięcia oraz posiadają tendencję do nawracania. A co ważne, mogą pojawić się nie tylko w okresie dojrzewania, ale także u dorosłych. Sprzymierzeńcem w walce z nimi może być zaś odpowiedni krem. Jak wybrać produkt, który zwalczy głębokie zaskórniki?
zaskorniki skórne

Zaskórniki zamknięte i otwarte – jak powstają?

Dlaczego na twarzy lub ciele mogą pojawiać się zaskórniki? Problem ten wiąże się z intensywną pracą gruczołów łojowych, która jednocześnie wpływa na zaburzenie procesu złuszczania naskórka. W wyniku tego, ujścia mieszków włosowych zatykają się, a nagromadzone sebum i komórki naskórka gromadzą się, powodując wykwit zaskórników. Im więcej łoju, tym głębsze będą zaskórniki. Niedoskonałości tego typu można podzielić na zaskórniki zamknięte i otwarte. Czym się charakteryzują?
  • Zaskórniki zamknięte – określa się je „kaszką”, przypominają niewielkie grudki, są w kolorze skóry lub delikatnie jaśniejsze.
  • Zaskórniki otwarte – inaczej wągry, ciemnobrązowe lub czarne punkty, ich barwa wynika z utleniania się sebum.

Podobnie jak inne niedoskonałości, zaskórniki najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewania. Ma to związek z intensywną pracą hormonów, która z kolei wpływa na zwiększone pocenie i pobudza funkcjonowanie gruczołów łojowych. Nie oznacza to jednak, że osoby dorosłe i starsze nie są narażone na głębokie zaskórniki. Czynniki, które mogą mieć z nimi związek, to m.in. menstruacja i antykoncepcja hormonalna u kobiet, golenie się u mężczyzn, stosowanie niektórych leków (np. kortykosteroidów), niewłaściwa pielęgnacja cery, a nawet stres. Duże zaskórniki najczęściej pojawiają się na twarzy (w tzw. strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie), dekolcie oraz plecach.

Głębokie wągry – usuwanie profesjonalne czy w domu?

Trwałe pozbycie się zaskórników nie jest prostą sprawą. Przede wszystkim należy pamiętać, że samodzielne usuwanie ich ręcznie (popularne wyciskanie) nie będzie najlepszym pomysłem. Dlaczego? Może to spowodować nadkażenie bakteryjne i pogorszenie stanu cery powstanie mikrouszkodzeń, po których zostaną trwałe blizny. Nie oznacza to jednak, że trzeba po prostu zostawić na twarzy głębokie wągry –ich ręczne usuwanie muszą po prostu przeprowadzać osoby wykwalifikowane, przy użyciu odpowiednich akcesoriów.

Osoby zmagające się problemem zaskórników mogą wybierać też spośród wielu zabiegów kosmetycznych, jak np. mikrodermabrazja, laseroterapia czy oczyszczanie twarzy kwasami. Oczywiście wymagają one systematyczności i są dość kosztowne. Co można zrobić w domu? Kluczowa będzie tutaj odpowiednia pielęgnacja, a nawet dieta. Niezbędny będzie też krem na głębokie zaskórniki, który nie tylko pomoże w odblokowaniu porów, ale także zadba o prawidłowy poziom nawilżenia skóry oraz zapobiegnie powstawaniu nowych niedoskonałości. O tych zasadach warto pamiętać:

  • przejrzeć półkę z kosmetykami i wyeliminować z niej wszelkie tłuste preparaty, które mogą zapychać pory;
  • ograniczyć produkty do makijażu, wybierać lekkie podkłady mineralne (głębokie zaskórniki zamknięte mogą być efektem aplikowania zbyt dużej ilości kosmetyków kolorowych);
  • pamiętać o piciu dużych ilości niegazowanej wody, która pozytywnie wpływa na wygląd cery;
  • ograniczyć spożywanie słodyczy i żywności przetworzonej;
  • nosić ubrania z przewiewnych, naturalnych tkanin, jak np. bawełna;
  • pamiętać o codziennym oczyszczaniu i nawilżaniu cery.

Krem na duże zaskórniki – co powinien zawierać?

Prawidłowa, codzienna pielęgnacja cery z zaskórnikami powinna wyglądać następująco: demakijaż, mycie twarzy żelem lub pianką oczyszczającą (dwa razy w tygodniu wykonanie peelingu), tonizowanie, aplikacja serum i lekkiego kremu. Wybrane kosmetyki najlepiej dobrać do rodzaju posiadanej cery oraz problemów, jakie posiada (w tej sytuacji skóry z niedoskonałościami). Można je wcześniej sprawdzić na Ceneo.pl i porównać ze sobą ceny dostępne w różnych sklepach. Pozwoli to zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Kupno preparatów do oczyszczania i tonizacji cery nie jest zbyt trudne, nieco bardziej skomplikowany będzie zaś wybór kremu. Źle dobrany może bowiem spotęgować problem i spowodować wykwit większej ilości wągrów. Formuła takiego kremu powinna być lekka (tak żeby nie obciążać cery) oraz wykazywać działanie złuszczające i nawilżające (tłuste cery wymagają silnego nawilżenia, w innej sytuacji produkcja sebum będzie jeszcze silniejsza – tak reaguje odwodniona skóra). Jakie składniki może więc posiadać krem na zaskórniki zamknięte i otwarte? Oto najważniejsze:

  • kwas azelainowy – kontroluje i ogranicza wydzielanie łoju,
  • niacyna – rozjaśnia przebarwienia, działa antybakteryjnie, zapobiega pojawianiu się nowych zaskórników,
  • retinol – reguluje produkcję sebum, złuszcza naskórek, przeciwdziała zapychaniu porów, wyraźnie wygładza i odmładza skórę,
  • kwas migdałowy – jeden z najdelikatniejszych kwasów, który intensywnie złuszcza martwy naskórek i odblokowuje pory, polecany nawet dla cer wrażliwych,
  • witamina C – ujednolica koloryt cery, nawilża, działa antyosydacyjnie i ściągająco.

Takie kremy, usuwające nawet głębokie wągry zamknięte, można znaleźć na Ceneo.pl. Warto skorzystać tam z opcji filtrowania produktów, co pozwoli szybciej znaleźć idealnie dopasowany krem.

Głębokie wągry na plecach – co stosować?

Pojawienie się zaskórników na plecach może być spowodowane niewłaściwą pielęgnacją, nadmierną potliwością lub problemami na tle hormonalnym. Głębokie wągry na plecach są dość krępującą sprawą. Uciążliwe może być również pozbywanie się ich – wymaga to pomocy drugiej osoby. Podobnie jak w przypadku zaskórników na twarzy, nie należy ich wyciskać! Co zatem można zrobić, żeby je usunąć? Najważniejsze zasady to:
  • regularnie peelingować skórę pleców (można wykorzystać do tego cukier, miód i sok z cytryny);
  • przemywać zaskórniki kwasem salicylowym;
  • pamiętać o prawidłowej higienie ciała;
  • ubierać się lekko, nie przegrzewać skóry;
  • stosować punktowo maści i kremy na zaskórniki (np. te dostępne na Ceneo.pl).

Obecnie można znaleźć także wiele specjalistycznych urządzeń, które dosłownie „wysysają” głębokie zaskórniki. Czy warto je stosować? Są one bezpieczne, ponieważ nie naruszają naskórka (nie trzeba obawiać się nadkażenia lub ranek, jak w przypadku ręcznego wyciskania). Odkurzacze wągrów usuną nawet wyjątkowo duże zaskórniki, a także oczyszczą i wygładzą skórę. Je również można wcześniej sprawdzić na Ceneo.pl, zapoznając się z opiniami innych osób. W połączeniu z dobrze dobranym kremem oraz prawidłową pielęgnacją sprawią, że zaskórniki nie tylko znikną, ale przede wszystkim nie będą się więcej pojawiały.

Autor: Natalia Kowalska