Data publikacji:

HIFU – efekty. Co to jest i czy warto ćwiczyć na HIFU

Kosmetologia Hi-Tech wykorzystuje coraz nowocześniejsze metody technologiczne, w celu uzyskania jak najlepszych efektów. Jednym z przykładów jest zabieg HIFU. Czym jest zabieg HIFU? Jakie efekty można osiągnąć dzięki temu zabiegowi? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu? Czy każdy może poddać się takiemu zabiegowi? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania!
hifu efekty

Co to jest HIFU?

HIFU z języka angielskiego oznacza „High Intensity Focused Ultrasound”, czyli zogniskowaną falę ultradźwiękową o działaniu liftingującym. HIFU nazywane jest niechirurgicznym liftingiem bez użycia skalpela. Jest to zabieg, który można wykonywać zarówno na twarz, jak i na ciało. Polega na działaniu skoncentrowanej wiązki ultradźwięków. HIFU zyskuje coraz większe grono miłośników, ponieważ aby uzyskać zamierzony efekt, wystarczy jeden zabieg. Nie jest konieczna seria zabiegowa, więc można zaoszczędzić dużo czasu. HIFU można wykonywać maksymalnie trzy razy w roku w odstępie trzech miesięcy. Następnie należy zrobić minimum rok przerwy. 
Fala akustyczna sięga w głąb tkanki i powoduje ruch komórek. Odpowiednio dopasowana częstotliwość wywołuje tarcie, a następnie podgrzanie, które doprowadza do kontrolowanego uszkodzenia punktowego. Dlatego tak ważne jest dokładne rozrysowanie obszaru zabiegowego, aby trafić w odpowiednie miejsce głowicą. 

Jak działa HIFU?

Kiedy ultradźwięki dotrą do poziomu skóry właściwej, powstaje efekt termiczny, który powoduje obkurczenie włókien kolagenowych. Fala akustyczna stymuluje tkanki do regeneracji. Następuje proces odbudowy nowych, zdrowych komórek i włókien kolagenowych oraz elastynowych. Zabieg jest długi, w ekstremalnych przypadkach, gdy obszar zabiegowy jest duży, może trwać nawet kilka godzin. Jednak jego atutem jest to, że wystarczy zrobić go raz i po około trzech miesiącach możemy cieszyć się efektami zabiegowymi.

Kiedy widoczne będą efekty?

Efekt napięcia, wygładzenia skóry może być widoczny tuż po zabiegu. Właściwy rezultat liftingu następuje jednak po kilku miesiącach. Zazwyczaj są to około trzy miesiące, ponieważ jest to czas w którym skóra ma szansę się zregenerować i dokonać swojej przebudowy. W konsekwencji powstają nowe włókna kolagenowe i elastynowe. Skóra staje się bardziej jędrna i napięta. Tkanka tłuszczowa zostaje częściowo zmniejszona. Jednak główne efekty, które są widoczne, to poprawa jędrności skóry. 

Kiedy warto zdecydować się na zabieg?

Zabieg HIFU warto wykonać, gdy skóra jest wiotka, brak jej elastyczności, na przykład po dużej utracie masy ciała lub po ciąży, gdy chcemy odmłodzić skórę lub gdy chcemy zapobiec utracie elastyczności (działanie prewencyjne). 

Przeciwskazania do zabiegu

Przeciwwskazaniami do zabiegu są ciąża oraz karmienie piersią. Zabiegu nie można wykonać również wtedy, gdy w miejscu zabiegu znajdują się jakiekolwiek stany zapalne, zmiany skórne lub opryszczka. Choroba nowotworowa oraz okres do pięciu lat po wyleczeniu choroby nowotworowej, metalowe implanty oraz stany gorączkowe także są przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu HIFU zarówno na ciele, jak i na twarzy. 
Atutem HIFU jest to, że może on zostać wykonany przez cały rok. Nie ma też okresu rekonwalescencji, który mógłby wykluczyć z normalnego funkcjonowania. Do kilku dni po zabiegu może utrzymywać się delikatna bolesność obszaru zabiegowego, ale jest to porównywane do zakwasów. Bezpośrednio po zabiegu na obszarze zabiegowym może, ale nie musi, pojawić się zaczerwienienie. Jeżeli parametry są bardzo wysokie, mogą pojawić się nawet pęcherze. Jest to zjawisko normalne i nie należy się niepokoić. W takim przypadku należy postępować tak jak podczas oparzenia.
Przez około tydzień lub dwa tygodnie po zabiegu należy unikać wzmożonej aktywności fizycznej. W dniu zabiegu lub kilka dni po może pojawić się nawet stan podgorączkowy. Dlaczego? Ponieważ zabieg HIFU wywołuje w organizmie zamierzony i pożądany stan zapalny. Stan zapalny inicjuje wspomnianą wcześniej przebudowę włókien kolagenowych i elastynowych. Bardzo ważne jest, aby nie stosować w tym czasie żadnych środków przeciwzapalnych.
Dlaczego nie należy stosować środków przeciwzapalnych? Ponieważ hamują one celowo wywołany w organizmie stan zapalny i w widoczny sposób zmniejszają efekty zabiegowe. Skóra po zabiegu może być delikatnie przesuszona, więc należy ją nawilżać i odżywiać. Kluczowa jest także dieta. Po zabiegu powinna być ona bogata w witaminy i minerały, a także w białko. Bardzo ważne jest picie odpowiedniej ilości wody, najlepiej wysokozmineralizowanej. Dzięki odpowiednio zbilansowanej diecie tkanki będą jak najlepiej odżywione, a efekty zabiegowe znacznie lepsze. 

HIFU – kiedy efekty?

Efekty zabiegowe są widoczne po około trzech miesiącach od wykonania zabiegu. 
Cena zabiegu HIFU waha się od około 700 zł do nawet 5000 zł w zależności od miejsca oraz miasta, w którym zostanie wykonany. Zabieg można znaleźć w ofercie lekarzy medycyny estetycznej oraz u kosmetologów. Warto sprawdzać kwalifikacje osoby wykonującej zabieg oraz to, na jakim sprzęcie pracuje. Bardzo ważna jest zarówno certyfikacja osoby wykonującej HIFU, jak i certyfikacja sprzętu. Mimo że zabieg nie jest aż tak mocno ingerujący w nasz organizm, to warto zwrócić szczególną uwagę, aby wykonany był w sposób prawidłowy i bezpieczny.
Zdjęcie: Envato Elements