Data modyfikacji:

Jak uratować źle rozjaśnione włosy?

Marzyłaś o tym, by stać się platynową blondynką, a na twojej głowie zagościła kanarkowa żółć? A może kolor wręcz wpada w rudość? To sytuacje, z którymi często spotykają się kobiety korzystające z domowej koloryzacji. Podpowiadamy, co poradzić na źle rozjaśnione włosy.
źle rozjaśnione włosy

Jak działa rozjaśniacz do włosów?

Farbowanie włosów w domu wybiera wiele kobiet, przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Nabywając odpowiednią wiedzę i korzystając z profesjonalnych produktów, jesteśmy w stanie uzyskać efekt bardzo zbliżony do salonowego. Niestety, farbowanie spontaniczne i niepoprzedzone niezbędną edukacją może skończyć się źle. Wiedzą o tym panie, które zamiast platyny doczekały się żółtego blondu lub marchewkowej rudości na skutek rozjaśniania. Zdarza się także nieudana koloryzacja u fryzjera.
Rozjaśnianie to zabieg polegający na nałożeniu na włosy preparatu o działaniu utleniającym. Kosmetyk ten otwiera łuski włosa i dosłownie usuwa z niego pigment, sprawiając, że staje się jasny i pusty w środku. Nietrudno się domyślić, że zabieg ten jest szkodliwy dla pasm: narusza ich strukturę, pozbawia elastyczności i nawilżenia. Rozjaśnianie jest jednak jedynym sposobem na to, by brunetka mogła stać się blondynką.
Stosowanie rozjaśniacza na własną rękę może być ryzykowne, ponieważ może wiązać się z podrażnieniami skóry głowy i zniszczeniem włosów. Jeśli nie wiesz, jak go stosować, lepiej powierzyć to profesjonaliście.

Nieudane rozjaśnianie – z czego wynika?

Idealną bazą, którą zapewnia rozjaśniacz, jest kolor miąższu banana – a więc neutralny odcień żółtego. Moc działania mieszanki uzależniona jest od jej stężenia. Rozjaśniacz o wartości 6% zmieni kolor włosów o trzy tony, 9% – o cztery. Rozjaśniacz 12-procentowy rozjaśni nawet o siedem tonów, jednak ze względu na mocne działanie nie zaleca się go stosować samodzielnie.
Jeśli zamiast idealnego odcienia jasnej żółci na twojej głowie pojawił się ciepły żółty, miedź lub pomarańcz, oznacza to, że źle dobrałaś moc rozjaśniacza. Przed dopasowaniem produktu należy przeanalizować poziom kolorystyczny naturalnych włosów oraz ustalić, jaki efekt chcesz uzyskać.
Poziomy kolorystyczne włosów naturalnych:
  • 1 – czarny
  • 2 – bardzo ciemny brąz
  • 3 – ciemny brąz
  • 4 – brąz
  • 5 – jasny brąz
  • 6 – ciemny blond
  • 7 – blond
  • 8 – jasny blond
  • 9 – bardzo jasny blond
  • 10 – bardzo, bardzo jasny blond
  • 10½ – superjasny blond
  • W praktyce oznacza to, że jeśli twoje włosy są ciemne, a ty dobrałaś za słaby rozjaśniacz, naturalne pigmenty nie zostaną zniwelowane, czego efektem będzie żółtawy odcień.
    Jeśli masz problem z ustaleniem, który kolor jest najbliższy twoim naturalnym włosom, warto posiłkować się zdjęciami z sieci. Możesz zajrzeć także na tematyczne fora, gdzie spotkasz osoby doświadczone w farbowaniu włosów.

    Dlaczego włosy po rozjaśnianiu żółkną?

    Żółknięcie blond włosów farbowanych to normalne zjawisko, związane z wypłukiwaniem się farby z chłodnymi pigmentami. Nawet najlepiej wykonana koloryzacja blond prędzej czy później będzie wymagała odświeżenia.

    Pomarańczowe włosy po rozjaśnianiu – co robić?

    Jak uratować tę z pozoru tragiczną sytuację? Przede wszystkim nie próbuj rozjaśniać włosów ponownie. To prosta droga do ich spalenia! Wielokrotnie rozjaśniane w krótkim czasie włosy mogą dosłownie się połamać i odpaść, a tego z pewnością byś nie chciała. W takim razie, jak uratować źle rozjaśnione włosy?

    Koloryzacja ochładzająca włosy

    Rozwiązaniem będzie farbowanie świeżo rozjaśnionych włosów. Aby zneutralizować brzydki odcień, najlepiej sięgnij po toner lub farbę z zawartością chłodnych pigmentów. W ich nazwach poszukuj określeń „popiel” czy „podwójny popiel”.
    Zwróć uwagę na numeryczne oznaczenia farb do włosów. W przypadku jasnych blondów numer powinien mieścić się w zakresie 8–10. Po przecinku powinny znajdować się cyfry:
  • 1 – popielaty (niebieski, chłodny) lub
  • 2 – opalizujący (fioletowy, chłodny).
  • Farbę lub toner zmieszaj z aktywatorem o niskiej mocy (po rozjaśnianiu w zupełności wystarczy 1,5–3%). Po nałożeniu na włosy odczekaj 20–30 minut, a następnie umyj pasma. Wytyczne te mogą się różnić w zależności od producenta farby.

    Szampony i odżywki tonujące kolor włosów

    Źle rozjaśnione włosy z widocznymi ciepłymi tonami można potraktować także kosmetykami do użytku codziennego, a więc odżywką i szamponem tonującym. Produkty tego typu wzbogacone są o zimne pigmenty, które ochładzają kolor pasm. Jest to jednak rozwiązanie tymczasowe, utrzymujące się nie więcej niż 2–3 mycia.

    Płukanka do włosów

    Bezpiecznym zabiegiem okaże się również zastosowanie płukanki: fioletowej, srebrnej lub niebieskiej. Każda z nich nada włosom chłodniejszy odcień. W przypadku pasm żółtych zastosuj fiolet lub srebro, z kolei pomarańczowe włosy najlepiej potraktuj płukanką niebieską. Efektem powinien być beżowy, subtelny blond.

    Wizyta u fryzjera

    Jeśli domowe metody zawodzą, źle rozjaśnione włosy pomoże ci uratować dobry fryzjer. Specjalista dokładnie określi kolor wyjściowy i dobierze produkty, które zneutralizują ciepłe tony.

    Źle rozjaśnione włosy – podsumowanie

    Błędy w rozjaśnianiu zdarzają się często, lecz w większości przypadków szybko można je naprawić. Gdy zabieg się nie uda, nie panikuj i sięgnij po toner lub farbę z zawartością chłodnych pigmentów. Na co dzień włosy blond możesz pielęgnować za pomocą koloryzujących szamponów i odżywek, które nie dopuszczą do żółknięcia koloru.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Joanna Plech