Data modyfikacji:

Jak dbać o włosy niskoporowate?

Masz gładkie, lśniące włosy, które nie chcą się kręcić i poddawać stylizacji? To włosy niskoporowate. Uchodzą one za piękne i zdrowe, mogą jednak szybko się przetłuszczać i tracić objętość. Jak dbać o włosy niskoporowate? Jakie kosmetyki i oleje wybierać? Sprawdź w artykule!
jak dbać o włosy niskoporowate

Włosy niskoporowate – co to znaczy?

Czy wiesz, czym jest porowatość włosów? Choć włosy mogą sprawiać wrażenie gładkich i jednolitych, tak naprawdę pokryte są zachodzącymi na siebie łuskami. Chronią one wnętrze włosa przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Porowatość włosów określa stopień rozchylenia tych właśnie łusek. Jeśli twoje pasma są gładkie, oznacza to, że łuski ściśle do siebie przylegają. Jesteś szczęściarą – masz włosy niskoporowate.
Włosy niskoporowate są zwykle zdrowe, proste, błyszczące i gładkie. Tworzą charakterystyczną taflę, którą zobaczyć można np. w reklamach szamponów i odżywek. Rzadko elektryzują się, falują i puszą. Ich wadą natomiast jest fakt, że trudno jest je wystylizować. Nie chcą się kręcić, a gdy już uda się zrobić z nich loki, szybko się rozprostowują.
Niskoporowate włosy mogą niestety często się przetłuszczać. Niewłaściwa pielęgnacja sprawia, że stają się przyklapnięte i pozbawione objętości. Mają również skłonność do powstawania łupieżu. Są za to wyjątkowo odporne na zniszczenia, grube oraz mocne. Ponadto łatwo się je rozczesuje – z pewnością zdążyłaś już to zauważyć. Jak dbać o włosy niskoporowate? Poniżej znajdziesz nasze porady.

Pielęgnacja włosów niskoporowatych

Włosy niskoporowate nie wymagają aż tak skrupulatnej pielęgnacji jak wysokoporowate czy nawet średnioporowate. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba w ogóle o nie dbać. Wadą pasm tego typu jest fakt, że słabo wchłaniają składniki aktywne z kosmetyków.
Niskoporowate włosy mają zwykle skłonność do przetłuszczania się, dlatego pierwszym krokiem w ich pielęgnacji powinno być dokładne oczyszczanie głowy. Następnie warto zaaplikować lekką odżywkę. Myjąc włosy, masuj delikatnie skalp. Rób to starannie, aby pozbyć się łoju i wszelkich zanieczyszczeń. Mycie zakończ chłodnym strumieniem wody, a następnie wytrzyj je ręcznikiem i wysusz suszarką z zimnym nawiewem – dzięki temu będą mniej się przetłuszczać.
Lepiej nie kładź się spać z mokrą głową. Choć włosy niskoporowate są znacznie bardziej wytrzymałe niż wysokoporowate, nie oznacza to, że nie da się ich zniszczyć i połamać. Dbaj o swoje pasma, a zachowają gładkość, blask i piękny wygląd.

Jak określić porowatość włosów?

My tu non stop o tym, jak dbać o włosy niskoporowate, a może ty nie wiesz, jak określić porowatość włosów? Już podpowiadamy. To zadanie bardzo proste. Szybkie w wykonaniu. Ciężko się pomylić, robiąc test na porowatość włosów. Więc do dzieła!

Jak sprawdzić porowatość włosów?

Umieść włos w szklance wody. Odczekaj 5 minut. Im bardziej włos utonie, tym wyższa jest porowatość twoich włosów. I tak:
  • jeśli włos spadnie całkiem na dno, oznacza to, że jego łuski są bardzo rozchylone i szybko chłonie on wodę. Masz włosy wysokoporowate;
  • jeśli włos zanurkuje mniej więcej do połowy wysokości szklanki, to oznacza, że masz włosy średnioporowate;
  • jeśli włos nieznacznie zanurza się lub pływa po powierzchni wody, to masz włosy niskoporowate. Zamknięte łuski nie pozwalają im szybko nasiąknąć wodą.
  • Jak dbać o niskoporowate włosy? Co powinny mieć w swoim składzie kosmetyki do włosów niskoporowatych?

    Jakie kosmetyki dopasować do włosów niskoporowatych? Jak dbać o niskoporowate włosy, aby odwdzięczały się blaskiem, gładkością i mocą? Kosmetyki do włosów niskoporowatych – maski do włosów – powinny zawierać:
  • glinkę i aminokwasy odpowiednio dobrane do porowatości kosmyków. Sprawią, że włosy zyskają na objętości;
  • nawilżenie włosom niskoporowatym da gliceryna i kwas hialuronowy;
  • panthenol – on wzmocni włosy po same końce. 
  • Jak działają oleje na włosy niskoporowate?

    Jeśli olejujesz włosy, to oprócz nazw olejów do olejowania włosów niskoporowatych powinnaś zapoznać się również z ich właściwościami. 
  • Olej kokosowy – nawilża i wzmacnia włosy niskoporowate.
  • Olej awokado – zawiera witaminy, które przyczyniają się do poprawy kondycji, regeneracji i nawilżenia włosów.
  • Olej arganowy – zabezpiecza włosy przed uszkodzeniami termicznymi i mechanicznymi.
  • Olej z baobabu – wnikając w łuski włosów, wygładza ich strukturę i zabezpiecza nie tylko przed przesuszeniem. Jeśli masz włosy niskoporowate, jak dbać o nie z olejem z baobabu? On wzmacnia i chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wysokimi i niskimi temperaturami!
  • Olej kukurydziany – regeneruje rozdwojone końcówki. Wzmacnia cebulki włosowe. Przeciwdziała wypadaniu włosów i nadmiernemu wydzielaniu sebum przez gruczoły łojowe.
  • Jak dbać o niskoporowate włosy? Jaka odżywka do włosów niskoporowatych?

    Dobra odżywka do włosów niskoporowatych sprawia, że włosy stają się bardziej gładkie, błyszczące i elastyczne. Jeśli wybierzesz lekką odżywkę, to możesz jej nie spłukiwać. Oczywiście tego typu odżywkę należy nakładać na kosmyki w naprawdę niewielkiej ilości, by zanadto nie obciążyć pasm. Co warto wiedzieć? To, że odżywki emolientowe mogą być używane nawet przy każdym myciu. Możesz je stosować solo lub jako domknięcie pielęgnacji proteinowej/humektantowej. Jeśli szukasz troskliwej opieki dla twoich pasm, to być może na twoje zapotrzebowanie odpowie OnlyBio. Odżywka domykająca łuskę włosa, odżywka bez spłukiwania, odżywka do włosów niskoporowatych, odżywka do włosów o różnej porowatości, odżywka do mycie włosów i skóry głowy. Wybieraj i testuj, ile chcesz! 

    Jak dbać o włosy niskoporowate? Dlaczego dobór kosmetyków jest tak ważny?

    Przy typie włosów, jakim są włosy niskoporowate, bardzo ważny jest dobór właściwych produktów, Dlaczego dobór kosmetyków jest tak ważny, gdy masz włosy o niskiej porowatości? Ponieważ źle dobrane substancje łatwo obciążają włos. Sprawiając, że traci on swą sprężystość i blask. Jest oklapnięty. Co więcej, niskoporowate włosy podają się stylizacji w sposób oporny, co decyduje o tym, że należy do nich dobierać odpowiednie preparaty do stylizacji. 

    Włosy niskoporowate – kosmetyki

    Jakie kosmetyki do włosów niskoporowatych wybrać? Pierwszą kwestią jest odpowiedni szampon. Jeśli jesteś posiadaczką tego typu pasm, nie musisz aż tak obawiać się SLS-ów i tym podobnych składników myjących. Substancje te bardzo dobrze się pienią i charakteryzują się dobrymi właściwościami czyszczącymi. Sprawdzą się więc u posiadaczek niskoporowatych włosów ze skłonnością do przetłuszczania się.
    Jeżeli jednak obawiasz się podrażnień, możesz zamiast kosmetyków z SLS stosować produkty zawierające roślinne składniki oczyszczające, np. miętę, pokrzywę czy też cytrusy. Kolejną opcją jest stosowanie naprzemiennie silnego szamponu z SLS oraz delikatniejszego środka pozbawionego tego składnika.
    Jaką odżywkę do włosów niskoporowatych wybrać? Warto wiedzieć, że nie lubią się one z proteinami. Zrezygnuj więc ze stosowania specyfików zawierających keratynę, jedwab, kolagen, proteiny mleczne czy też sojowe. Mogą one spowodować, że twoje włosy staną się nadmiernie obciążone i nieprzyjemne w dotyku. Włosom niskoporowatym nie służą również duże ilości emolientów, które powlekają je tłustym filmem, przez co mogą sprawiać wrażenie ciężkich i przetłuszczonych.
    Niskoporowate włosy przepadają za to za humektantami w odżywkach. Są to składniki o działaniu nawilżającym i zmiękczającym. Należą do nich np. gliceryna, mocznik, aloes, kwas hialuronowy, d-pantenol, miód czy też żel lniany. Sięgaj więc po lekkie odżywki i maski o działaniu nawilżającym. Najlepiej, aby zawierały również dobroczynne ekstrakty roślinne o właściwościach oczyszczających i przyspieszających porost włosów, np. ze skrzypu polnego, pokrzywy, szałwii, eukaliptusa czy też mięty.
    Jeśli masz włosy niskoporowate, możesz także zaopatrzyć się w peeling do skóry głowy. Kosmetyk taki poprawia ukrwienie, złuszcza martwy naskórek i reguluje wydzielanie sebum. Może to pomóc ci w walce z łupieżem i przetłuszczaniem się pasm.

    Oleje do włosów niskoporowatych

    Myślisz, że zdrowych włosów niskoporowatych nie trzeba olejować? To błąd. Odpowiedni olej jest w stanie sprawić, że pasma staną się jeszcze bardziej gładkie, lśniące i odżywione. Dobór właściwego produktu jest kluczem do sukcesu. Jako że łuski włosów niskoporowatych ściśle do siebie przylegają, nie przepuściłyby one do wnętrza wielonienasyconych tłuszczy o dużych cząsteczkach. Znacznie lepiej sprawdzą się nasycone oleje o małych cząsteczkach. Należą do nich:
  • olej kokosowy,
  • masło kakaowe,
  • masło shea,
  • masło mango,
  • masło cupuacu,
  • olej babassu,
  • olej palmowy,
  • olej rycynowy,
  • masło murumuru.
  • Poszczególne tłuszcze możesz także ze sobą mieszać. Może to być koniecznie w przypadku twardych maseł – np. kakaowego czy shea. Wystarczy, że podgrzejesz produkt i wymieszasz go z nieco bardziej płynnym tłuszczem, i gotowe!
    Oleje do włosów niskoporowatych można aplikować zarówno na sucho, jak i na mokro. W pierwszej wersji wystarczy, że nałożysz mieszankę tłuszczy na rozczesane włosy. Miksturę trzymaj na głowie  przez około godzinę lub nawet więcej. Następnie zmyj całość z włosów.
    Olejowanie na mokro polega na nałożeniu odpowiedniego tłuszczu na wilgotne włosy. Zmycie oleju z mokrych pasm jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku suchych, lecz wielu osobom może przeszkadzać fakt, że tłuszcz może skapywać z wilgotnej głowy. Wypróbuj obie metody i zdecyduj sama, która z nich bardziej do ciebie przemawia.
    Aby zmyć olej z włosów niskoporowatych, najpierw przeprowadź zabieg emulgowania odżywką. Nałóż porcję odżywki humektantowej lub emolientowej na pasma, na których wcześniej trzymałaś olej. Następnie opłucz głowę wodą i masuj ją okrężnymi ruchami, tak aby odżywka dobrze połączyła się z olejem. Po 15 minutach całość zmyj, a włosy umyj odpowiednim szamponem.
    Zabieg olejowania włosów niskoporowatych wystarczy powtarzać raz w tygodniu – nie potrzebują one tak intensywnego odżywienia i regeneracji jak pasma wysokoporowate. Pamiętaj, aby spłukiwanie włosów zakończyć zimnym strumieniem wody. Dzięki temu łuski zamkną się, a kosmyki nie będą aż tak intensywnie się przetłuszczać.

    Włosy niskoporowate – jak je pokręcić?

    Stylizacja włosów niskoporowatych nie należy do łatwych zadań. Są one zwykle gładkie, proste i niepodatne na kręcenie. Co więc zrobić w sytuacji, gdy marzysz o pięknych, bujnych lokach? Najpierw zaaplikuj na włosy piankę ułatwiającą stylizację. Następnie masz dwie opcje – możesz zwilżyć włosy i zakręcić je na wałki lub użyć lokówki. Jeśli wybierzesz drugą metodę, postaraj się, aby wykonywać jak najmocniejszy skręt – włosy i tak później zaczną się prostować. Gdy już zrobisz loki, rozczesz je bardzo delikatne palcami i spryskaj dużą ilością lakieru. Ten sposób powinien ci pomóc!
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Redakcja Ceneo