Data publikacji:

Co oznacza, kiedy włosy nie przyjmują farby?

Farbowanie włosów jest obecnie bardzo powszechnym zabiegiem zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn. W kilka chwil można diametralnie zmienić swój wygląd poprzez zmianę koloru włosów. Farbowanie włosów można wykonać w domu lub udać się do profesjonalisty. Co jednak w przypadku, kiedy włosy nie przyjmują farby? Czy to normalne zjawisko? Czy w takim przypadku można cokolwiek zrobić? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!
włosy nie przyjmują farby
Farba do włosów została stworzona na początku XX wieku we Francji. Koloryzacja włosów do dzisiaj budzi kontrowersje ze względu na inwazyjny wpływ na włókno włosa. Przemysł kosmetyczny nieustannie pracuje nad opracowaniem innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym farba będzie dokładnie pokrywać pasma, a jednocześnie nie będzie ich niszczyć. Podczas koloryzacji może dojść do nierównomiernego zafarbowania włosów. Może tak się stać dlatego, że włosy nie przyjmują farby.

Włosy nie przyjmują farby – przyczyny

Istnieje wiele przyczyn dlaczego włosy nie przyjmują farby. Dzieje się tak między innymi w przypadku farbowania bardzo zniszczonych włosów. Ich struktura jest zdegradowana i nie są w stanie prawidłowo przyjmować zaaplikowanej farby. Niestety nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak farba będzie działać na łodygę włosa. Podczas farbowania, zwłaszcza w domu, włosy mogą nie przyjąć prawidłowo farby, ponieważ składniki preparatu zostały połączone w sposób niedokładny, „na szybko”. Wówczas składniki farby nie mają szansy zadziałać w prawidłowy sposób i może okazać się, że włos nie przyjmie farby lub włosy będą zafarbowane nierównomiernie. Innym powodem, który może sprawić, że wystąpią takie problemy, jest zastosowanie nieodpowiednich proporcji farby. Nie należy mieszać farby w domowym zaciszu (ale i w salonie fryzjerskim) „na oko”. Zawsze należy korzystać z proporcji zalecanych przez producenta znajdujących się na opakowaniu. Najlepiej do tego celu wykorzystać wagę kuchenną. Profesjonalni fryzjerzy zawsze korzystają z wagi w celu skomponowania odpowiedniego produktu do koloryzacji. 

Jak nakładać farbę?

Kluczowe jest także prawidłowe i umiejętne nakładanie farby. Trzeba nakładać ją od odrostów i dalej na długości. Jeżeli zrobimy to odwrotnie wówczas końce włosów będą bardziej intensywne niż włosy tuż przy skórze głowy. Dlaczego tak się dzieje? Włosy na końcach są bardziej zniszczone, a co za tym idzie – farba zdecydowanie łatwiej wnika w strukturę i efekty są widoczne szybciej. Natomiast włosy tuż przy skórze głowy są zdrowe i potrzeba więcej czasu, by produkt do koloryzacji zadziałał prawidłowo. Najlepiej, żeby farbę nakładała nam inna osoba, ponieważ ważne jest także, aby czas jej aplikacji był możliwie jak najkrótszy. Wtedy jesteśmy w stanie kontrolować, aby podobny czas trzymać farbę na włosach. Ważne, aby nie trzymać farby ani zbyt krótko, ani zbyt długo na włosach. Nieodpowiedni czas trzymania farby na włosach może spowodować, że włosy nie przyjmą w odpowiedni sposób farby. Duże znaczenie ma także ilość nałożonego preparatu. Farby nie można nakładać zbyt mało, ponieważ kolor wyjdzie nierówny. Jeżeli zostanie nałożona mała ilość farby, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie wszystkie włosy przyjmą farbę, gdyż będzie jej po prostu zbyt mało i nie pokryje wszystkich pasm. Przygotowując mieszankę na włosy, należy pamiętać o tym, aby aplikować ją bezpośrednio po przygotowaniu. Jeżeli sporządzimy mieszankę np. rano, a zaaplikujemy ją wieczorem, wówczas składniki aktywne zawarte w farbie mogą zmienić swoje właściwości i nie farbować włosów w odpowiedni sposób. Może też dojść do różnego rodzaju reakcji niepożądanych po aplikacji farby na włosy z opóźnieniem. Na przykład kolor może wyjść zupełnie inny niż na opakowaniu. Należy kontrolować datę ważności farby do włosów oraz utleniacza. Daty zawarte na opakowaniu nie są wymysłem producenta lub koncernów kosmetycznych, lecz służą bezpieczeństwu konsumentów. Warto zwracać uwagę również na PAO na opakowaniu. PAO, czyli Period After Opening, jest to czas w jakim można stosować dany kosmetyk po otwarciu. Dotyczy to również wszelkich produktów do koloryzacji włosów. Na produktach kosmetyczny można znaleźć symbol PAO i liczbę, za którą znajduje się litera „M”, czyli oznaczenie miesięcy. Innym oznaczeniem PAO jest ikona otwartego słoika na którym jest liczba oraz litera „M”. 
Farba nie łapie włosów również w przypadku, gdy wyjściowy kolor jest zbyt ciemny. W tym wypadku nie jest możliwe uzyskanie wymarzonego koloru bez zastosowania rozjaśniacza. Warto podkreślić, że im grubsze włosy, tym trudniej wchłaniają jakąkolwiek farbę. 
Problem pojawia się także w przypadku siwych włosów, ponieważ często jest nierówny kolor włosów po farbowaniu. Siwe włosy trudno przyjmują farbowanie. 

Dlaczego farba szybko zmywa się z włosów?

Może być to spowodowane nieprawidłową pielęgnacją po farbowaniu włosów. Należy stosować odpowiednie kosmetyki dedykowane włosom farbowanym, takie jak szampony czy odżywki. Warto również zakwaszać włosy za pomocą odpowiednich płukanek do włosów farbowanych, tak aby domknąć łuski włosów i zapobiegać wypłukiwaniu się farby z łodygi włosa. 
Zdjęcie: Envato Elements