W pierwszej kolejności usuńmy z twarzy najcięższe zabrudzenia oraz makijaż. Doskonale sprawdzą się w tej roli preparaty o tłustych formułach – olejki, mleczka lub dwufazowe płyny do demakijażu. Wystarczy, że niewielką porcję emulsji zaaplikujemy na wacik i przy jego pomocy dokładnie oczyścimy naskórek. Tego typu kosmetyki zostawiają jednak film, który – jeśli nie zostanie usunięty – przyczyni się między innymi do zapchania porów. Kolejnym krokiem dwuetapowego oczyszczania twarzy wieczorem jest więc umycie jej łagodnym żelem, pianką lub musem. Taki kosmetyk wmasowujemy w wilgotną cerę, a wytworzoną pianę dokładnie spłukujemy wodą. Dzięki temu nasza skóra przygotowana jest na aplikację ser oraz kremów.
Czy poranne oczyszczanie twarzy jest równie złożone? Nie! Musimy pamiętać jednak, że nocą skóra nie tylko się przetłuszcza. Na buzi osiadają kurz oraz roztocza z poduszki (warto wybierać jedwabne poszewki i zadbać o ich regularną zmianę). Po przebudzeniu sięgajmy po kosmetyk, który wykorzystujemy w drugim kroku dwuetapowego usuwania z cery zanieczyszczeń. Żel myjący do twarzy będzie doskonałym wyborem! Oczyszczoną cerę osuszmy ręcznikiem przeznaczonym do buzi. Dobrze w tej roli sprawdzą się przykładowo ściereczki bambusowe na rolce.
Zwieńczeniem tego najważniejszego etapu pielęgnacji jest tonizacja naskórka. Tonik nie tylko zbierze resztki zabrudzeń, ale przede wszystkim przywróci cerze naturalny współczynnik pH oraz ułatwi wchłanianie składników aktywnych z innych kosmetyków.
Świadome dbanie o skórę twarzy opiera się na jej dogłębnym nawilżeniu – zadanie to powinien spełniać każdy stosowany przez nas krem. Warto szukać kosmetyków wzbogaconych kwasem hialuronowym czy kolagenem. Emulsje pielęgnacyjne powinny być jednak indywidualnie dobrane do typu cery. Podczas poszukiwania kosmetyków idealnych warto poświęcić nieco czasu na wnikliwą analizę składników aktywnych.
Czasami swoje zadanie spełnią uniwersalne kremy na dzień i na noc w jednym. Nie zawsze będzie to dobre rozwiązanie – skóra skrajnie przesuszona wymaga często intensywnego nawilżenia. Wtedy też to właśnie noc będzie doskonałym czasem regeneracji.
Co jeszcze powinno znaleźć się na naszej łazienkowej półce? Nie zapominajmy o kosmetyku pod oczy o skoncentrowanej formule oraz o serum uzupełniającym pielęgnację. Ten drugi preparat nie może zastąpić nam tradycyjnego kremu do twarzy. Warto wypróbować jednak działanie serum z bakuchiolem, retinolem lub witaminą C i zapewnić cerze dodatkową porcję odżywienia!
Uzupełnieniem świadomej pielęgnacji skóry twarzy będzie również cykliczne wykonywanie maseczek. Zalecamy aplikować je na cerę tego samego dnia, w którym robimy peeling. Dogłębnie oczyszczona cera zacznie lepiej wchłonie składniki aktywne. Maseczki do twarzy również należy dopasowywać do typu cery. Wśród ich bogatej oferty znajdziemy zarówno maski oczyszczające (wzbogacone między innymi czarnym węglem), jak i nawilżające czy wzmacniające naczynia krwionośne.
Jak dbać o twarz? Jeśli kondycja naszej cery uległa znacznemu pogorszeniu – nie bójmy się skorzystać z porady specjalisty! Za wygląd skóry odpowiadają nie tylko geny czy kosmetyki pielęgnacyjne. Zmiany hormonalne, zła dieta czy stres również zostawiają swój ślad na cerze. Dermatolog lub endokrynolog zlecą wykonanie odpowiednich badań, dzięki którym wdrożenie świadomej pielęgnacji będzie dużo łatwiejsze.
Dziennie wypijajmy około 2,5 litra płynów, dzięki czemu zadbamy o nawodnienie skóry od wewnątrz i uchronimy ją przed utratą jędrności. Nie bez znaczenia pozostaje również dieta na piękną cerę – powinna być bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe (pestki, orzechy, oliwę, ryby), witaminy oraz minerały. Żaden luksusowy krem nie zniweluje wszystkich objawów zmęczenia. Zadbajmy więc o higienę snu (ideałem byłoby przesypianie 7-8 godzin) oraz odpowiednią porcję relaksu – nawet po bardzo ciężkim, stresującym dniu. Świadome dbanie o skórę twarzy to zatem złożony, wieloaspektowy proces. Na co dzień pamiętajmy więc nie tylko o stosowaniu kosmetyków, lecz o kształtowaniu nawyków, które pozytywnie wpłyną na kondycję cery!