Jak pozbyć się kurzajki?
Czym jest kurzajka?
- Jak skutecznie pozbyć się kurzajek? Najpierw poznaj przyczyny ich powstawania
- Jak szybko pozbyć się kurzajki? Zastosuj dostępne preparaty. Polecamy te najlepsze
- Domowe sposoby na pozbycie się kurzajki – sprawdź, co możesz zrobić
- Kurzajki – jak się ich pozbyć, kiedy wszystkie sposoby zawodzą? Wizyta u lekarza
Jak pozbyć się kurzajki? Czym jest kurzajka?
Jeśli nie wiecie, jak pozbyć się kurzajki, to najpierw powinniście zrozumieć, czym one w właściwie są.
Kurzajki to inna nazwa brodawek skórnych. Wywołuje je wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. To cielista, szara lub brązowawą narośl o szorstkiej, grudkowatej powierzchni, która zazwyczaj jest nie większa niż 2 cm. Kurzajki mogą występować pojedynczo oraz w grupach. Gdzie się pojawiają? Najczęściej na dłoniach i stopach. Niewykluczone jednak, że dotkną inne części ciała. Na kurzajki narażeni są zarówno dorośli, jak i małe dzieci. Kurzajka raczej nie boli. Wyjątkiem są zmiany umiejscowione na palcach stóp, które mogą powodować dyskomfort podczas chodzenia. Nieprzyjemna jest też kurzajka pod paznokciem – ta może powodować silny ból wywołany zniekształceniem płytki lub nawet jej wrastaniem.
Warto wspomnieć, że wyróżniamy kilka rodzajów kurzajek.
- Brodawki zwykłe
Pasuje do nich opis przedstawiony powyżej. Nie są bardzo trudne do zwalczenia, ale wymagana jest cierpliwość. Brak leczenia sprawia, że brodawka zwykła może utrzymywać się na skórze nawet kilka lat.
- Głębokie i mozaikowe brodawki stóp
Głębokie umiejscawiają się na podeszwach, a mozaikowe na stopach. Te pierwsze są pojedyncze, mają kalafiorowaty kształt i czarne kropeczki na swojej powierzchni. Bolą przy chodzeniu, ale zazwyczaj znikają samoistnie i nie mają tendencji do nawracania. Brodawki mozaikowate są z kolei rozległe i występują w większych skupiskach. Nie bolą, ale mają tendencję do nawrotów.
- Brodawki płaskie
Mogą pojawiać się na rękach, przedramionach, a nawet twarzy. Są małe, mają błyszczącą powierzchnię i brunatno-brązowy kolor ciemniejszy od skóry. Dotykają głównie osób młodych. Ciężko je wyleczyć. Zdarza się jednak, że znikają samoistnie po kilku latach.
- Kłykciny kończyste
Pojawiają się najczęściej na narządach płciowych i w ich okolicach. Mogą również występować na wargach i w jamie ustnej. Mają kalafiorowaty wygląd. Występują pojedynczo lub w skupiskach. Przenosi się je drogą płciową. Ciężko je wyleczyć i często nawracają. Ze względu na ich umiejscowienie radzimy od razu wizytę u lekarza.