Data modyfikacji:

Jak pozbyć się kurzajki?

Kurzajka może być niepozorną małą zmianą lub występować w skupiskach i skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie, a nawet powodować nieprzyjemny ból. Nie wiesz, jak pozbyć się kurzajki? Zapraszamy do kompleksowego poradnika, w którym odpowiadamy na to pytanie. Znajdziesz w nim skuteczne domowe sposoby oraz polecane preparaty bez recepty. Zastanowimy się także, skąd biorą się kurzajki oraz kiedy wybrać się z nimi do lekarza.
jak pozbyc sie kurzajki

Jak pozbyć się kurzajki?

Czym jest kurzajka?
  • Jak skutecznie pozbyć się kurzajek? Najpierw poznaj przyczyny ich powstawania
  • Jak szybko pozbyć się kurzajki? Zastosuj dostępne preparaty. Polecamy te najlepsze
  • Domowe sposoby na pozbycie się kurzajki – sprawdź, co możesz zrobić
  • Kurzajki – jak się ich pozbyć, kiedy wszystkie sposoby zawodzą? Wizyta u lekarza

Jak pozbyć się kurzajki? Czym jest kurzajka?

Jeśli nie wiecie, jak pozbyć się kurzajki, to najpierw powinniście zrozumieć, czym one w właściwie są.

Kurzajki to inna nazwa brodawek skórnych. Wywołuje je wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. To cielista, szara lub brązowawą narośl o szorstkiej, grudkowatej powierzchni, która zazwyczaj jest nie większa niż 2 cm. Kurzajki mogą występować pojedynczo oraz w grupach. Gdzie się pojawiają? Najczęściej na dłoniach i stopach. Niewykluczone jednak, że dotkną inne części ciała. Na kurzajki narażeni są zarówno dorośli, jak i małe dzieci. Kurzajka raczej nie boli. Wyjątkiem są zmiany umiejscowione na palcach stóp, które mogą powodować dyskomfort podczas chodzenia. Nieprzyjemna jest też kurzajka pod paznokciem – ta może powodować silny ból wywołany zniekształceniem płytki lub nawet jej wrastaniem.

Warto wspomnieć, że wyróżniamy kilka rodzajów kurzajek.

  • Brodawki zwykłe Pasuje do nich opis przedstawiony powyżej. Nie są bardzo trudne do zwalczenia, ale wymagana jest cierpliwość. Brak leczenia sprawia, że brodawka zwykła może utrzymywać się na skórze nawet kilka lat.
  • Głębokie i mozaikowe brodawki stóp Głębokie umiejscawiają się na podeszwach, a mozaikowe na stopach. Te pierwsze są pojedyncze, mają kalafiorowaty kształt i czarne kropeczki na swojej powierzchni. Bolą przy chodzeniu, ale zazwyczaj znikają samoistnie i nie mają tendencji do nawracania. Brodawki mozaikowate są z kolei rozległe i występują w większych skupiskach. Nie bolą, ale mają tendencję do nawrotów.
  • Brodawki płaskie Mogą pojawiać się na rękach, przedramionach, a nawet twarzy. Są małe, mają błyszczącą powierzchnię i brunatno-brązowy kolor ciemniejszy od skóry. Dotykają głównie osób młodych. Ciężko je wyleczyć. Zdarza się jednak, że znikają samoistnie po kilku latach.
  • Kłykciny kończyste Pojawiają się najczęściej na narządach płciowych i w ich okolicach. Mogą również występować na wargach i w jamie ustnej. Mają kalafiorowaty wygląd. Występują pojedynczo lub w skupiskach. Przenosi się je drogą płciową. Ciężko je wyleczyć i często nawracają. Ze względu na ich umiejscowienie radzimy od razu wizytę u lekarza.

Jak skutecznie pozbyć się kurzajek? Najpierw poznaj przyczyny ich powstawania

Kurzajką zarażamy się w sposób pośredni (np. przez dotknięcie przedmiotów, na których znajduje się wirus) lub bezpośredni (kontakt skóra ze skórą). Sam kontakt nie daje pewności zarażenia. Najłatwiej jest wtedy, gdy wirus ma kontakt z uszkodzoną skórą, np. pękniętym naskórkiem lub raną. Brodawczakiem łatwo zarazić się w miejscach, gdzie jest wiele osób, np. na basenie, sali gimnastycznej, w hotelowej łazience, saunie, a nawet u kosmetyczki. Nierzadko kurzajki dotykają osób o obniżonej odporności, np. w wyniku choroby.

Jak szybko pozbyć się kurzajki? Zastosuj dostępne preparaty. Polecamy te najlepsze

Jak pozbyć się kurzajki? Zastosować preparaty dostępne bez recepty. Zazwyczaj sprawdzają się one w przypadku kurzajek zwykłych, płaskich, głębokich lub mozaikowatych. Jaki preparat wybrać? Poniżej lista tych najskuteczniejszych.
  • Lapis, Diabelski kamyk do usuwania brodawek (kurzajek) Podstawowym składnikiem preparatu jest azotan srebra, który skutecznie radzi sobie z gojeniem wszelkich uszkodzeń skóry i brodawkami. Preparat należy przykładać do kurzajki 2-3 razy w ciągu dnia. UWAGA – jeśli wasza kurzajka znajduje się przy paznokciu, to stosowanie lapisu może powodować ciemnienie płytki. Nie jest to jednak nic niebezpiecznego – po kuracji zabarwienie zejdzie samoistnie.
  • Verrusol Topvet, Serum na brodawki Ziołowy preparat bazujący na olejach roślinnych i przeciwdrobnoustrojowych olejkach eterycznych. Skutecznie usuwa brodawki i kurzajki.
  • Brodacid, Płyn na brodawki Preparat, który zbiera w sieci dziesiątki pozytywnych opinii. Swoje skuteczne działanie zawdzięcza mieszaninie kwasu salicylowego i mlekowego. Obie z tych substancji działają keratolitycznie. Warto dodać, że płyn ma postać wygodnego lakieru z pędzelkiem, dzięki czemu świetnie sprawdza się nie tylko do brodawek na palcach czy stopach, ale także tych na paznokciach.
  • Polpharma, Help4Skin Brodawki i kurzajki Aerozol, który szybko i skutecznie mrozi kurzajki aż do samego ich korzenia. Preparat działa natychmiastowo. Ile czasu należy stosować preparat, aby całkowicie pozbyć się kurzajki? Około 10-14 dni. Po tym czasie zmiana powinna się wysuszyć i samoistnie odpaść.
  • Undofen, Terapia kwasowa TCA (żel na kurzajki i brodawki) Preparat w żelu przeznaczony do usuwania kurzajek z dłoni i stóp. Głównym składnikiem preparatu jest kwas trójchlorooctowy. Zazwyczaj kuracja żelem marki Undofen trwa 4 dni. Jeśli po tym czasie kurzajka samoistnie nie zniknie, należy ponownie przedłużyć kurację o kolejne 4 dni.
  • Domowe sposoby na pozbycie się kurzajki – sprawdź, co możesz zrobić

  • Olejek z drzewa herbacianego Smaruj nim zmianę 2-3 razy dziennie. Zmiana powinna się wysuszyć i samodzielnie odpaść. Taki efekt można zazwyczaj zauważyć po około dwóch tygodniach podobnej terapii.
  • Ścieranie kurzajki pumeksem Co do skuteczności tej metody zdania są podzielone. Niektórzy sądzą, że tylko nasila ona problem, ponieważ roznosi bakterie na inne części skóry. Inni z kolei twierdzą, że stopniowe ścieranie kurzajki w połączeniu ze stosowaniem leków bez recepty typu maści czy żele, może dać rewelacyjne rezultaty. Chcesz spróbować tej metody? Przed ścieraniem, mocz w ciepłej wodzie zainfekowane kurzajką miejsce – wystarczy około 20 minut. Potem powoli ścieraj zmianę. Rób to zawsze w jednym kierunku i ZAWSZE używaj czystego kawałka pumeksu. Później od razu go wyrzucaj.
  • Smarowanie zmiany kwasem salicylowym Wybierz ten o stężeniu 17 lub 15%. Kilka razy dziennie smaruj kwasem zmianę.
  • Czosnek Rozgnieć kilka ząbków czosnku i tak powstałą papkę nałóż na brodawkę. Pozostaw na około 20 minut. Zabieg powtarzaj dwa razy dziennie.
  • Kąpiel w soli Do miski z ciepłą wodą wsyp sól (7 łyżek na litr wody). Teraz mocz w takiej kąpieli zmienione chorobowo miejsce. Jak długo? Przez około 30 minut.
  • Kurzajki – jak się ich pozbyć, kiedy wszystkie sposoby zawodzą? Wizyta u lekarza

    Jest konieczna, kiedy mimo stosowania preparatów i domowych sposobów kurzajka nie znika. Do lekarza warto udać się także wtedy, gdy z kurzajki sączy się krew lub negatywnie wpływa ona na twój stan zdrowia, np. przez nią krzywo rośnie paznokieć i zaczyna wrastać. Ile czasu dać preparatom i domowym sposobom na działanie? W przypadku tych pierwszych po prostu dokładnie przeczytaj ulotkę – zazwyczaj znajdziesz tam informację o tym, jak długo można stosować dany preparat. Domowe sposoby będą działać nieco wolniej. Jeśli nic złego się nie dzieje, możesz wówczas poczekać z wizytą około miesiąca.
    Autor: Klaudia Borycka