Data modyfikacji:

Jak wzmocnić włosy? Domowe sposoby na wzmocnienie włosów

Zastanawiasz się, jak wzmocnić włosy? Mocne, błyszczące kosmyki to oznaka zdrowia. Aby poprawić stan pasm, musisz przestrzegać kilku ważnych zasad. Odpowiednie kosmetyki, suplementy czy płukanki potrafią zdziałać cuda. Sprawdź nasze domowe sposoby na wzmocnienie włosów!

jak wzmocnić włosy

Jak wzmocnić włosy? Przyczyny osłabienia włosów

Masz słabe, łamliwe włosy pozbawione blasku? Taki stan rzeczy może mieć wiele przyczyn. Najczęstszą z nich jest niewłaściwa pielęgnacja i nieostrożne obchodzenie się z kosmykami. Na szczęście domowe sposoby na wzmocnienie włosów są w stanie znacznie poprawić ich kondycję i przywrócić im piękno oraz blask.

Włosy niszczą się na przykład od zbyt częstego kontaktu z wysokimi temperaturami, np. od nagminnego używania prostownicy czy lokówki. Co ciekawe, na pasma źle działa również czesanie ich w ciasny koński ogon lub kok. Kosmyki mogą uszkodzić się również od zbyt intensywnego czesania szczotką, która ciągnie je i wyrywa.

Kolejną przyczyną osłabienia włosów jest używanie niewłaściwych kosmetyków. Szampony czy odżywki o ostrym działaniu mogą zniszczyć pasma. Bardzo negatywnie na stan kosmyków wpływa również zbyt częste ich farbowanie oraz rozjaśnianie.

Do innych przyczyn osłabienia włosów zaliczyć można niewłaściwą dietę, problemy hormonalne, łupież i inne choroby skóry głowy, przewlekły stres, nadużywanie alkoholu oraz papierosów czy nawet przyjmowanie niektórych leków. Wiele osób zastanawia się, jak wzmocnić włosy po ciąży, chemioterapii czy diecie. W artykule przedstawiamy kilka sprawdzonych domowych sposobów.

Jak wzmocnić włosy? Podstawowe zasady

Jak wzmocnić włosy domowymi sposobami? Aby poprawić stan kosmyków, musisz przestrzegać kilku ważnych zasad:
  • myj włosy tak często, jak tego potrzebują – jeśli twoje pasma nie mają skłonności do przetłuszczania się, wystarczy 3-4 razy w tygodniu lub nawet rzadziej,
  • delikatnie czesz włosy szczotką, która nie szarpie ich i nie wyrywa (dobrze sprawdzi się np. Tangle Teezer lub szczotka z naturalnym włosiem),
  • nie związuj włosów zbyt mocno gumką,
  • używaj delikatnych kosmetyków do mycia i pielęgnacji,
  • regularnie podcinaj włosy, co najmniej co 3 miesiące,
  • zadbaj o odpowiednią dietę na wzmocnienie włosów,
  • myj włosy w letniej, a nie gorącej wodzie,
  • zrezygnuj z częstego farbowania i rozjaśniania.

Jak wzmocnić włosy? Ogranicz prostowanie i kręcenie

Jeśli zastanawiasz się, jak wzmocnić włosy, przede wszystkim ogranicz ich kręcenie oraz prostowanie. Gorące urządzenia niszczą i łamią pasma, przez co stają się słabe i kruche. Nie używaj prostownicy ani lokówki każdego dnia. Stylizuj włosy tymi urządzeniami raczej na specjalne okazje. Ponadto zawsze używaj sprayu lub pianki termoochronnej, która zabezpieczy pasma przed szkodliwym działaniem wysokich temperatur.

Jak wzmocnić włosy? Olejowanie

Pierwszym skutecznym domowym sposobem na wzmocnienie włosów jest olejowanie. Zabieg ten doskonale wpływa na kondycję pasm. Przywraca im blask, sprężystość i zdrowie. Do olejowania najlepiej sprawdzi się mieszanka oleju rycynowego oraz innych olejów, które odpowiadają potrzebom włosów. Inne tłuszcze służą włosom niskoporowatym, a inne wysokoporowatym. Olejowanie to bardzo dobry sposób na wzmocnienie włosów po chemioterapii oraz chorobach.

Jak wzmocnić włosy? Pokrzywa

Kolejnym dobrym domowym sposobem na to, jak wzmocnić włosy, jest stosowanie płukanek z pokrzywy. Roślina ta doskonale wpływa na stan kosmyków. Zmniejsza problem ich wypadania, ogranicza łamliwość i przywraca im blask. Ponadto odświeża pasma i niweluje przetłuszczanie się. Płucz włosy naparem z pokrzywy 2-3 razy w tygodniu lub wcieraj go w skórę głowy. Powtarzaj czynność regularnie, a szybko zobaczysz efekty.

Jak wzmocnić włosy? Dobra odżywka i maska

Jak wzmocnić włosy po ciąży, chorobie czy niszczących zabiegach, takich jak farbowanie i prostowanie? Dobra odżywka i maska to podstawa pielęgnacji. Sięgnij po nawilżający kosmetyk zawierający naturalne oleje, witaminy, ceramidy, cynk, ekstrakty roślinne i inne składniki o dobroczynnym działaniu.

Jak wzmocnić włosy? Delikatne czesanie

Jeśli chcesz ograniczyć łamliwość i wypadanie włosów, koniecznie zmień sposób ich czesania. Używaj dobrej szczotki i rozczesuj pukle bardzo delikatnie, tak aby nie wyrywać przy tym kosmyków. Szczególnie ostrożnie postępuj z mokrymi pasmami, które są bardzo podatne na łamanie.

Jak wzmocnić włosy? Bezpieczne farbowanie

Jak wzmocnić włosy, jeśli nie chcesz rezygnować z farbowania? Przede wszystkim używaj dobrych, sprawdzonych kosmetyków do koloryzacji, które nie niszczą pasm. Postaw na produkt zawierający witaminy i inne składniki pielęgnujące kosmyki. Ponadto postaraj się farbować włosy jak najrzadziej, szczególnie jeśli utleniasz je rozjaśniaczem.

Jak wzmocnić włosy? Suplementacja

Jak wzmocnić włosy po chemioterapii, infekcji lub po ciąży? Uzupełnieniem zdrowej diety mogą być suplementy zawierające witaminy i minerały pozytywnie wpływające na stan kosmyków. Wybierz produkt zawierający biotynę, witaminy z grupy B, witaminy A, E, C, a także cynk, krzem i żelazo.

Jak wzmocnić włosy? Domowe sposoby

Jakie są domowe sposoby na wzmocnienie włosów? Aby poprawić stan kosmyków, możesz przyrządzić maseczkę z żółtek jaj, drożdży lub cytryny. Świetnie sprawdzą się również ziołowe płukanki, np. ze skrzypu polnego, brzozy, rumianku lub pokrzywy. Do maseczki domowej roboty możesz dodać nieco oleju rycynowego, który nawilży je i doda im blasku.

Jak wzmocnić włosy? Dieta

Odpowiednia dieta ma kluczowe znaczenie, jeśli chcesz wzmocnić włosy. Do codziennego jadłospisu włącz tłuste ryby oraz orzechy zawierające zdrowe kwasy tłuszczowe, zielone warzywa zawierające żelazo, a także świeże owoce. Zrezygnuj z fast foodów oraz przetworzonych słodyczy. Pamiętaj, że głodzenie się może bardzo osłabić włosy. Jeśli więc chcesz przywrócić im piękno oraz blask, nie stosuj drakońskich diet, które negatywnie wpływają na stan całego organizmu.
Autor: Olga Wacholc