Data modyfikacji:

Jak uratować spalone włosy? Skuteczne sposoby

Udało ci się uzyskać wymarzony kolor włosów – zdecydowałaś się na rozjaśnianie. Niestety, wraz z nowym odcieniem w pakiecie otrzymujesz ekstremalne przesuszenie, łamliwość i utratę blasku. Stosowanie rozjaśniacza rządzi się swoimi prawami. Jak uratować spalone włosy, aby znów zachwycały zdrowym wyglądem?
suszenie włosów

Spalone końcówki włosów – częsty problem po rozjaśnianiu

Niektóre kobiety cieszą się swoim naturalnym kolorem włosów, inne decydują się na jego zmianę. Obecnie na rynku można znaleźć wiele produktów do domowej koloryzacji – zarówno typowych farb, jak i kosmetyków bardziej naturalnych, takich jak henna.

Niestety panie, które marzą o rozjaśnieniu swoich włosów o kilka tonów muszą wiedzieć, że nie istnieje sposób na łagodne przeobrażenie się w jasną blondynkę.

Do rozjaśniania włosów stosowane są produkty bazujące na silnych wodach utlenionych, które pozbywają się pigmentu ze struktury włosa. Jeśli zmieniasz kolor włosów na całej długości, dopiero po tym zabiegu należy sięgnąć po jasną farbę.

Wiele osób decyduje się również na miejscowe stosowanie rozjaśniacza, np. w celu uzyskania pasemek.

Jaka jest największa wada rozjaśniacza? Wraz z pigmentem zabiera włosom elastyczność, nawilżenie i blask. Włosy rozjaśniane prawie zawsze wyglądają na zniszczone, są łamliwe i bardzo wrażliwe na warunki atmosferyczne.

Wcale nierzadkim zjawiskiem są popalone włosy, które zamiast zdrowych kosmyków, przypominają włosie twardej szczotki.

Co zrobić ze spalonym włosami?

To oczywiste – należy je jak najprędzej odbudować. Musisz pamiętać, że plan pielęgnacji włosów rozjaśnianych powinnaś mieć gotowy jeszcze przed koloryzacją i zastosować go natychmiast po rozjaśnianiu.

Jeśli rozjaśnione spalone włosy będziesz tratować jedynie szamponem, efekt będzie naprawdę opłakany.

Jak odbudować spalone włosy? 5 sposobów

Co zrobić, by po koloryzacji włosy z powrotem stały się lśniące i miękkie? Regeneracja spalonych włosów powinna opierać się o domowe sposoby i dobre kosmetyki odżywcze.

Jeśli tylko zadbasz o regularną pielęgnację, będziesz mogła cieszyć się jasnymi i zdrowymi włosami – a więc „wilk syty i owca cała”.

Jak uratować spalone włosy? Stosuj bardzo delikatny szampon do włosów

Zapomnij o silnie oczyszczających szamponach. Na czas regeneracji stosuj szampony dla dzieci, które nie wpłyną negatywnie na strukturę kosmyków.

Gdy włosy wyglądają bardzo nieświeżo, szampon dla dzieci możesz wymieszać z odrobiną szamponu oczyszczającego.

Maski i odżywki na spalone włosy

Stosuj je podczas każdego mycia. Wybieraj kosmetyki bogate w naturalne oleje, ale także proteiny (np. mleka, jedwabiu), które wypełnią ubytki w łuskach włosa.

Dyskusyjną kwestią jest stosowanie preparatów z silikonami – jedni twierdzą, że tylko dodatkowo wysuszają włosy, inni, że doskonale wpływają na ich strukturę i chronią przed szkodliwymi czynnikami. My polecamy stosowanie odżywki z silikonami – rób to jednak nie częściej, niż raz w tygodniu.

Olejowanie – domowy sposób na spalone włosy

Koniecznie znajdź czas na regularne nakładanie oleju na włosy. Będziesz zaskoczona, jak szybko ten zabieg pomoże ci odratować kosmyki po rozjaśnianiu.

Możesz wypróbować działanie olejów, które z pewnością znajdziesz w swojej kuchni (np. oliwy z oliwek czy oleju lnianego).

Jak przeprowadzić olejowanie włosów? Są na to dwa sposoby: pierwszy polega na nakładaniu oleju na lekko zwilżone wodą włosy na około 30 minut przed ich myciem. Druga metoda to olejowanie włosów na noc i mycie ich z samego rana.

Odżywka bez spłukiwania: ratunek dla spalonych włosów

Włosy po rozjaśnianiu należy chronić od skrajnych temperatur i zabiegów stylizacyjnych. Po każdym umyciu włosów stosuj odżywkę bez spłukiwania, która na ich powierzchni wytworzy ochronną warstwę, a także uzupełni ubytki.

Laminowanie - sposób na spalone włosy

Warto zainteresować się kosmetykami do laminowania włosów. Zabieg ten natychmiastowo dodaje blasku i gładkości, a na dodatek działa na włosy ochronnie. Ciekawostką jest, że laminowanie możesz wykonać za pomocą… zwykłej żelatyny.

Jak zregenerować spalone włosy? Pamiętaj o tych zasadach

Aby spalone włosy jak najszybciej powróciły do świetnej kondycji, musisz się z nimi odpowiednio obchodzić.
  • Ogranicz mycie włosów. Oczywiście nikt nie każe ci chodzić z tłustymi włosami, jednak dla ich dobra warto ograniczyć kontakt z kosmetykami myjącymi. Jeśli do tej pory myłaś je codziennie, spróbuj robić to raz na 2-3 dni.
  • Ostrożnie ze stylizacją. Najlepiej, jeśli w ogóle zrezygnujesz z suszarki, prostownicy i lokówki na pewien czas. Włosy rozjaśniane są bardzo wrażliwe na wysokie temperatury. Zamiast stylizacji na gorąco, wybierz suszarkę z chłodnym nawiewem i kręcenie włosów na stare, dobre wałki.
  • Chroń włosy przed słońcem. Latem stosuj mgiełki i odżywki z ochroną UV, a także nie zapominaj o nakryciu głowy.
  • Zbliża się termin kolejnej koloryzacji? Jeśli wykonujesz ją samodzielnie, stosuj dobre i delikatne farby do włosów.
Jak uratować spalone włosy? To wcale nie jest trudne – trzeba jedynie zaopatrzyć się w kilka produktów i zapamiętać proste zasady.

Niezbędna okaże się też konsekwentność w działaniu. W ten sposób będziesz mogła stać się dumną posiadaczką nie tylko jasnych, ale i zdrowych kosmyków.

Autorka: Joanna Stanuch