Data modyfikacji:

Jak zregenerować zniszczone dłonie?


Skóra na dłoniach jest szczególnie podatna na działanie czynników zewnętrznych. Zimą szkodzi jej mróz i suche powietrze w ogrzewanych mieszkaniu, a latem wilgotność i promieniowanie UV. Przez cały rok dłonie mają częsty kontakt ze środkami chemicznymi przeznaczonymi do sprzątania czy zmywania naczyń. Do tego dochodzi używanie mydeł i żeli antybakteryjnych, które mocno wysuszają skórę. Czy można temu zapobiec? Jak zregenerować zniszczone dłonie?

dłonie

Kiedy konieczna jest regeneracja zniszczonych dłoni?


Delikatna skóra dłoni nie lubi, gdy sprzątasz łazienkę lub kuchnię bez rękawiczek ochronnych. Wrażliwym dłoniom nie służy stosowanie chemikaliów, płynów odkażających na bazie alkoholu, a nawet bardzo zimna, jak też zbyt gorąca woda. Zniszczone dłonie od detergentów poznasz po tym, że są zaczerwienione i szorstkie. Z czasem skóra może łuszczyć się, a nawet pękać. Równocześnie pojawia się problem z kruchymi i odbarwionymi paznokciami.

Oczywiście najlepiej w ogóle nie dopuścić do takiej sytuacji i zabezpieczać ręce przed szkodliwymi substancjami bądź niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W praktyce jest to jednak trudne do zrealizowania, a sytuację pogarsza fakt, że bariera lipidowa na dłoniach łatwo ulega osłabieniu. Poza tym z wiekiem skóra traci na elastyczności i wymaga coraz większego wzmocnienia. Gdy staje się sucha i nieprzyjemna w dotyku, to sygnał, żeby szybko zacząć działać. Tylko jak zregenerować zniszczone dłonie? Jeśli doszło do silnego uszkodzenia skóry, konieczna może być konsultacja dermatologiczna. W mniej ekstremalnych przypadkach odwiedź salon kosmetyczny lub wypróbuj poniższe sposoby na zniszczone ręce

Jak zadbać o bardzo zniszczone dłonie?


Na odsiecz dłoniom zjawiają się zarówno domowe metody, jak i specjalistyczne produkty. Kosmetyki z drogerii lub apteki wspierane przez powszechnie znane artykuły spożywcze potrafią zdziałać cuda.

Jak zregenerować zniszczone dłonie krok po kroku? Zacznij od usunięcia przesuszonego naskórka. Peeling wygładzi i zmiękczy skórę, przygotowując ją do dalszej pielęgnacji. Domowy peeling zrobisz z cukru i oliwy, fusów z kawy lub płatków owsianych. Po złuszczeniu, substancje zawarte w kosmetykach będą się lepiej wchłaniać. Teraz przejdź do kolejnego etapu, czyli nałożenia maseczki na zniszczone dłonie. Poniżej znajdziesz proste receptury na naturalne, samodzielnie wykonane kompresy, ale możesz też kupić gotową maseczkę.

Jeśli zdecydujesz się na profesjonalny krem lub serum, zwróć uwagę na jego skład. Wysokiej jakości kompozycja powinna zawierać substancje oraz roślinne wyciągi nawilżające i wygładzające. Na dłonie zniszczone od detergentów, a także uszkodzone z innych powodów, pomogą kosmetyki, chociażby z olejem lnianym, kokosowym, migdałowym lub oliwkowym, masłem shea, miodem, awokado, mocznikiem, gliceryną, alantoiną. Krem powinien regenerować i odżywiać skórę zniszczonych rąk, a także odbudowywać naruszoną warstwę lipidową. 

Z czego zrobić regenerujące maseczki na zniszczone dłonie?


Warto wiedzieć nie tylko, jak zadbać o bardzo zniszczone dłonie, ale także, w jaki sposób zapobiegać podrażnieniom i wysuszeniom skóry. Zakładaj rękawice ochronne podczas zmywania naczyń i sprzątania z użyciem środków czyszczących. Dłonie myj ciepłą, ale nie gorącą wodą oraz nawilżającym mydłem, pianką lub kostką myjącą. Po osuszeniu rąk wetrzyj w nie dobrej jakości odżywczy krem. Gdy zaczniesz odczuwać dyskomfort z powodu szorstkiej skóry, zastosuj kojący kompres. Poprzedzona peelingiem maseczka na zniszczone dłonie, przywróci im estetyczny wygląd.

• Jednym z najprostszych zabiegów, jakie możesz wykonać, aby przynieść ulgę zniszczonym rękom, jest maseczka z oleju. Zbawienne dla skóry działanie ma przede wszystkim olej kokosowy, ze słodkich migdałów, a także oliwa z oliwek. Najlepszy efekt osiągniesz, kiedy nasmarujesz ręce olejem, a potem nałożysz na nie bawełniane rękawiczki i zostawisz kompres na noc. Rano dłonie będą znacznie gładsze.

• Kilkunastominutowy okład z rozgniecionego awokado skutecznie odżywi skórę. Owoc, oprócz cennych kwasów tłuszczowych, zawiera witaminy A, E i C.

• Do zrobienia kolejnej domowej roboty maseczki na zniszczone dłonie potrzebujesz miodu i soku z cytryny. Mieszankę pozostaw na skórze przez parę minut, a później zmyj ciepłą wodą.

Nakładanie maseczki dobrze powtarzać przynajmniej raz na tydzień. Taki rytuał działa zbawiennie na dłonie zniszczone od detergentów i wrażliwe na różne czynniki zewnętrzne. Raz na jakiś czas warto skorzystać z profesjonalnej usługi w gabinecie kosmetycznym. Doświadczona kosmetyczna wie, jak zregenerować zniszczone dłonie i zaproponuje fachową pomoc. Popularny i przede wszystkim skuteczny jest między innymi zabieg parafinowy. Po wykonaniu peelingu, oczyszczone dłonie pokrywane są nawilżającą maską, a następnie zanurzane w ciepłej, płynnej parafinie. Taka kąpiel poprawia krążenie krwi i doskonale zmiękcza oraz wygładza skórę. Zabiegowi często towarzyszy relaksujący masaż dłoni. W walce ze zniszczonymi rękami kosmetolog może sięgnąć także po cięższy arsenał. Są to między innymi zabiegi z użyciem silnie działających kwasów oraz mezoterapia mikroigłowa.

W drogeriach i aptekach znajdziesz bogaty asortyment kosmetyków, które zregenerują zniszczone dłonie. Produkty, takie jak kremy, żele, sera, a także zestawy ze specjalnymi rękawiczkami powinny zawierać głównie naturalne składniki zapobiegające wysuszeniu skóry.

Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposób na to, jak zregenerować zniszczone dłonie. Poza powyższymi wskazówkami warto wprowadzić w życie kilka zdrowych nawyków. Skórę trzeba nawilżać także od środka. Pij dużo wody i uzupełnij dietę w produkty będące bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 (ryby i oleje roślinne) oraz witaminy E (np. płatki owsiane, migdały, zielone warzywa). Właściwa i regularna pielęgnacja z czasem zaprocentuje, a piękne dłonie staną się twoją wizytówką.
Autor: Aneta Zawiła