Data modyfikacji:

Kąpiel w nadmanganianie potasu: jakie daje efekty?


Czy podczas pielęgnacji skóry, na której pojawiły się ostre stany zapalne, zawsze trzeba sięgać po inwazyjne środki, takie jak maści ze sterydami? Na początku warto zwrócić się w stronę metod wykorzystywanych przez nasze babki. Niezwykle pomocne mogą okazać się lecznicze kąpiele! W aptekach za kilka złotych znajdziemy związek chemiczny, taki jak nadmanganian potasu. Kiedy po niego sięgnąć? Jakie efekty daje kąpiel w nadmanganianie potasu? Odpowiedzi na te i inne pytania czekają w artykule!
kąpiel

Kąpiel w nadmanganianie potasu – co trzeba wiedzieć?


Nim przedstawimy zalety kąpieli w nadmanganianie potasu, wyjaśnimy, czym on właściwie jest! To nieorganiczny związek chemiczny, który można z łatwością kupić w aptece. W formie stałej występuje w kryształkach wymagających całkowitego rozpuszczenia. Jest doceniany od pokoleń za swoje wszechstronne działanie. Może być wykorzystywany między innymi do:

• odkażania ran;
• dezynfekcji;
• leczenia stanów zapalnych, potówek, odparzeń;
• łagodzenia zmian trądzikowych.

Po ten szczególny związek sięgają również mamy niemowląt, które zmagają się z problemem pieluszkowego zapalenia skóry czy odparzeń występujących u ich pociech. Prawidłowo wykonany roztwór z kryształków przyniesie ulgę osobom dotkniętym dyskomfortowymi i bolesnymi hemoroidami. Kąpiel w nadmanganianie potasu przy ospie stanie się także nieocenionym wsparciem procesu leczenia.

Na ukojenie podrażnionych błon śluzowych w trakcie infekcji wirusowych pozwoli także płukanie gardła nadmanganianem potasu. Roztwór, po jaki sięgniemy, powinien być wtedy znacznie słabszy! Jak widać – te niepozorne kryształki śmiało mogą zagościć w naszej domowej apteczce. Trzeba pamiętać jednak o przestrzeganiu kilku ważnych zasad. Źle rozpuszczony nadmanganian może być bardzo szkodliwy, kryształki wykazują bowiem silnie żrące działanie. Jeśli jednak zastosujemy wszystkie procedury bezpieczeństwa, nie powinno wydarzyć się nic złego. 

Kąpiel w nadmanganianie potasu – jak często wykonywać i co wiedzieć o jej przygotowaniu?


Kiedy sprawdzi się najlepiej kąpiel w nadmanganianie potasu? Ospa i inne choroby skóry będą bardzo dobrym czasem, w którym można wzbogacić proces terapii – najlepiej po uprzedniej konsultacji z dermatologiem! To lekarz podpowie bowiem, jak krok po kroku rozpuścić kryształki.

Jest kilka zasad, którymi należy się kierować podczas przygotowywania roztworu. Po pierwsze pamiętaj, by nadmanganian potasu rozmieszać w szklance z ciepłą wodą! Dzięki temu będziesz mieć pewność, że dokładnie rozpuścisz kryształki. Gdy planujesz przygotować preparat do płukania gardła, wystarczy kilka kryształków. Woda wtedy zabarwi się na różowo.

Chcesz wziąć kąpiel w nadmanganianie potasu? Ile do wanny należy go więc wlać? W szklance wody rozmieszaj dokładnie kilkanaście kryształków, tak aby płyn otrzymał barwę jasnofioletową. 

Kąpiel w nadmanganianie potasu – czy jest bezpieczna?


Każdy, kto chce skorzystać z dobrodziejstwa tych cennych kryształków, powinien zaczerpnąć porady specjalisty. Dotyczy to mam niemowląt, a także osób dorosłych zmagających się ze skórnymi problemami. Lekarz odpowie na nurtujące pytania, jak powinna wyglądać kąpiel w nadmanganianie potasu. Czy spłukiwać, ile leżeć w wannie, jaki preparat zaaplikować na skórę po myciu. Dermatolog określi również, czy nie ma przeciwwskazań do stosowania kuracji tego typu.

Nie będzie ona odpowiednia dla cukrzyków, kobiet w ciąży, karmiących piersią. Jeśli jednak okaże się, że lekarz nie dostrzega żadnych powodów uniemożliwiających lecznicze kąpiele w nadmanganianie potasu, warto, abyśmy skorzystali z ich prozdrowotnego działania!
Autorka: Anna Mlonka