Data modyfikacji:

Krem z filtrem na jesień? Jak najbardziej!

Jesień to czas, kiedy dni stają się krótsze, a promienie słoneczne bardziej łagodne. Może się wydawać, że ochrona przed promieniowaniem UV przestaje być tak istotna, jak w czasie gorącego lata. Niesłusznie. Niezależnie od tego, czy wciąż cieszymy się ciepłymi dniami, czy przygotowujemy na chłodniejsze wieczory, właściwe zabezpieczenie skóry powinno być pielęgnacyjnym priorytetem. Krem z filtrem na jesień ma tak samo duże znaczenie, jak w czasie innych pór roku. Dlaczego? Odpowiadamy!
krem z filtrem na jesień

Krem z filtrem – towarzysz nie tylko na czas lata

Większość z nas kojarzy kosmetyki UV głównie z wakacjami, kiedy to słońce jest intensywne i nasza skóra potrzebuje możliwie największej ochrony. Jednak jesień także ma swoje wyzwania. Choć słońce może być widoczne krócej i rzadziej, szkodliwe promieniowanie wciąż do nas dociera. Dlatego nie warto rezygnować z ochrony w momencie, gdy cieplejsze dni dobiegają końca. Warto pamiętać, że nawet gęste chmury podczas jesiennej szarugi nie stanowią zabezpieczenia przed promieniowaniem słonecznym.
Warto także pamiętać, że odpowiedni krem z filtrem stanowi barierę ochronną nie tylko przed UVA i UVB, ale również przed innymi czynnikami atmosferycznymi. Zmienna pogoda i wahania temperatury mogą doprowadzić do osłabienia naturalnej ochrony skóry i sprawić, że będzie bardziej podatna na uszkodzenia. Z tego względu dobrej jakości kosmetyk jest nieodzowny.

Troska o zdrowie i piękny wygląd skóry

Należy mieć świadomość, że promieniowanie UV jest jednym z głównych czynników przyspieszających procesy starzenia się tkanek. Przyczynia się do utraty elastyczności, pojawienia się zmarszczek, a także trwałych przebarwień. Sumienne stosowanie kremu z filtrem może ograniczyć szkody wywołane przez słońce i pomóc w zachowaniu młodszego, zdrowszego wyglądu.
Warto także pamiętać, że docierające do nas promieniowanie szkodzi nie tylko wyglądowi, ale także zdrowiu. Może powodować poparzenia słoneczne i trwałe uszkodzenia, a przy tym zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu skóry. Dlatego nawet jeżeli nie troszczymy się o wygląd zewnętrzny, wciąż powinniśmy regularnie stosować kosmetyki z filtrami UV, niezależnie od pory roku.

Rodzaje kremów z filtrem

Filtry dzielą się na dwie kategorie – chemiczne oraz fizyczne, nazywane także mineralnymi. Pierwsze z nich pochłaniają szkodliwe promieniowanie, z kolei drugie odbijają je. Dużą zaletą filtrów fizycznych jest naturalność i niskie ryzyko wywoływania podrażnień, ponieważ nie wnikają w skórę. Wadą natomiast jest ciężka, tłusta konsystencja i pozostająca na naskórku biała warstwa. Filtry te stanowią doskonałą ochronę w przypadku skóry atopowej, z tendencją do reakcji alergicznych oraz o dużej wrażliwości.
Filtry chemiczne wnikają w skórę, stając się niemal niewyczuwalne. Z tego względu często poleca się je pod makijaż, a także w przypadku cery tłustej. Nie są szkodliwe, choć zdarza się, że powodują podrażnienia. Z tego względu przed ich zastosowaniem warto wykonać próbę uczuleniową i nanieść kosmetyk jedynie na niewielki fragment ciała.
Niezależnie od rodzaju filtra zastosowanego w kosmetyku warto pamiętać, że nie zapewnia on ochrony na cały dzień. Jego działanie słabnie wraz z upływem czasu, w miarę aktywności fizycznej oraz przez naturalne procesy fizjologiczne, takie jak wydzielanie sebum. Dlatego ważne jest, aby pamiętać o regularnej reaplikacji kosmetyku co kilka godzin.

Wybór kremu z filtrem na jesień

Obecnie na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór kosmetyków zawierających filtry. Zapewniają różne poziomy ochrony, mają rozmaite konsystencje, a często także oferują szereg dodatkowych korzyści, jak działanie nawilżające, regenerujące czy też odżywcze. Podczas wybierania idealnego dla siebie kremu, warto spojrzeć holistycznie na potrzeby skóry i wziąć je pod uwagę. Skóra tłusta z pewnością doceni lekkie, raczej wodniste konsystencje, podczas gdy dla cery suchej lepsze będą formuły bardziej bogate.
Zaleca się, by podczas najgorętszych miesięcy stosować ochronę na poziomie 50 SPF. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować ją cały rok. Jeżeli jednak w danym przypadku skóra nie jest szczególnie wrażliwa, można przestawić się na SPF 30. Niższe faktory mogą okazać się niewystarczające, szczególnie jeżeli często i długo przebywamy na zewnątrz lub pracujemy w pobliżu okna. Warto pamiętać, że szyby nie zatrzymują promieniowania UVA, które jest odpowiedzialne za powstawanie wolnych rodników i przyczynia się do przyspieszenia procesów degeneracyjnych w tkankach.

Prawidłowe stosowanie kremu z filtrem

Podobnie jak w przypadku innych kosmetyków, krem z filtrem musi zostać prawidłowo zaaplikowany, aby miał możliwość właściwie działać. Przede wszystkim produkty z faktorem UV nakładamy po oczyszczeniu skóry, ale przed aplikacją podkładu. Jeżeli jest taka potrzeba, pod filtr można zastosować krem nawilżający lub odżywczy. W przypadku obecności makijażu późniejsza ponowna aplikacja może okazać się niemożliwa, dlatego warto wyposażyć się dodatkowo w mgiełkę z SPF.
Warto także pamiętać, że krem z filtrem nie może być stosowany zbyt oszczędnie. Aby stworzył skuteczną warstwę ochronną, trzeba nałożyć go dość dużo. Jeżeli pojawi się problem z wchłanianiem, można spróbować aplikacji etapami i dokładania kolejnych warstw, gdy poprzednia wniknie w skórę. Warto testować różne rozwiązania w poszukiwaniu tego idealnego. Dobrze jest mieć krem z filtrem w swojej codziennej rutynie pielęgnacyjnej, niezależnie od pory roku.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo