Data publikacji:

Pasta do zębów na popękane pięty, czyli porady babuni na zrogowaciałe stopy

Zmorą wielu osób są suche, popękane, zrogowaciałe pięty oraz stopy – nie tylko latem. Ich kondycja i wygląd często potrafią sporo powiedzieć o naszym zdrowiu, ponieważ stopy dźwigają ciężar całego ciała. To właśnie dlatego tak ważna jest ich codzienna ochrona. W poniższym artykule nie tylko tłumaczymy, co wpływa na złą kondycję stóp. Podpowiadamy również, jakie znane sposoby pomogą w ich pielęgnacji – domowa pasta do zębów na popękane pięty i odżywcze kąpiele to niektóre z naszych propozycji. Sprawdź je wszystkie!
pasta do zębów na popękane pięty

Popękane i zrogowaciałe pięty – przyczyny

Skóra na piętach jest niemal dwukrotnie grubsza niż skóra w innych partiach ciała, a mimo to w szczególności narażona jest na pęknięcia czy zrogowacenia. Czy zawsze winowajcą jest niewłaściwa pielęgnacja? Oczywiście brak systematycznego nawilżania czy usuwania zrogowaciałego naskórka może potęgować problemy ze stopami. Przyczyn pękania pięt może być jednak znacznie więcej. Zanim jednak przejdziemy do omówienia domowych sposobów (w tym pasty do zębów) na popękane pięty, przyjrzyjmy się dokładnie, co może mieć wpływ na ich złą kondycję.
Przede wszystkim za nadmiernie zrogowaciałe pięty odpowiada przesuszona skóra na skutek niedoborów witaminy A, niewłaściwego nawodnienia czy uwarunkowań genetycznych. Oprócz tego nieodpowiednio dopasowane obuwie także może bezpośrednio przyczyniać się do powstawania pęknięć na piętach. Buty, które nie dają odpowiedniego podparcia, sprawią, że skóra znacznie szybciej będzie rogowacieć. Jeśli mamy taką możliwość, ograniczmy do minimum noszenie między innymi klapek, japonek czy bardzo twardych trepów. Częste zakładanie butów na obcasach także przyspiesza powstawanie pęknięć na piętach ze względu na nienaturalne ułożenie stóp.
Przyczyną brzydkich stóp i popękanych pięt może być również nadmierna masa ciała. Nadwaga czy otyłość wpływają z kolei na obciążenie kręgosłupa oraz kolan, co ma bezpośredni związek z wyglądem stóp. Na skutek dodatkowych kilogramów skóra rozszerza się, a w efekcie pęka. Jeśli chcemy więc holistycznie zatroszczyć się o pięty, powinniśmy zadbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Zrogowaciałe pięty a choroby

Z popękanymi i zrogowaciałymi piętami możemy poradzić sobie domowymi sposobami, gdy za ich złą kondycję odpowiada niewłaściwa pielęgnacja. Sytuacja komplikuje się, jeśli brzydko wyglądające stopy to objaw rozwijających się chorób. Sucha skóra pięt towarzyszy czasami cukrzycy – dodatkowo urazy diabetyków znacznie trudniej się goją i mogą doprowadzić do stopy cukrzycowej.
Pękające pięty są również problemem osób z problemami hormonalnymi (przykładowo niedoczynnością tarczycy) lub cierpiących na choroby skórne – łuszczycę czy też atopowe zapalenie skóry (AZS). Warto pamiętać zatem, że w przypadku nadmiernej suchości stóp, pękania piet i występowania innych niepokojących objawów, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza – pierwszego kontaktu, dermatologa lub diabetologa.

Domowa pasta do zębów na popękane pięty – jak ją zrobić?

Soda oczyszczona przez długi czas święciła triumfy jako składnik samodzielnie sporządzonych mieszanek do czyszczenia i wybielania zębów. Trzeba mieć jednak świadomość, że soda działa dość inwazyjnie i może niszczyć szkliwo, więc stomatolodzy pozostają sceptyczni w kwestii czyszczenia nią jamy ustnej. Nie oznacza to jednak, że soda ma zniknąć z naszych kosmetyczek – domową pastę do zębów przygotowaną na jej bazie można wykorzystać zupełnie inaczej, bo właśnie do pielęgnacji stóp!
Soda oczyszczona jest zasadowa, więc zadziała zmiękczająco, pomoże zniwelować zrogowacenia, a do tego zmiękczy martwy naskórek. A jeśli zmagamy się z przebarwieniami, wpłynie także na ich delikatne rozjaśnienie.
To jest potrzebne do przygotowania pasty do zębów na popękane pięty:
  • dwie łyżki sody oczyszczonej;
  • łyżka wody.
  • Sodę oczyszczoną połącz z wodą tak, by uzyskać gęstą pastę. Wmasuj ją dokładnie w stopy i pozostaw na kilka minut – możesz na ten czas założyć bawełniane skarpetki. Następnie zmyj pastę ciepłą wodą. Aby uzyskać najlepsze efekty, taką pielęgnację rekomenduje się powtarzać kilka razy w tygodniu.

    Domowe sposoby na popękane pięty

    Co na popękane pięty jeszcze można wybrać z arsenału domowych sposobów? Warto postawić między innymi na pielęgnacyjne kąpiele. Zatem w czym moczyć stopy? Pomoże:
  • woda z solą bocheńską lub z Morza Martwego;
  • napar ziołowy na bazie żywokostu, krwawnika czy rumianku;
  • napar z siemienia lnianego (nasiona należy zalać wrzątkiem, a po ostudzeniu moczyć w nim stopy);
  • kąpiel w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej.
  • Aby usunąć zrogowaciały naskórek, można wykonać również domowy peeling kawowy lub cukrowy. Wystarczy przykładowo kryształki cukru zmieszać z odrobiną nawilżającego olejku, oliwy bądź oleju kokosowego i łagodnie wmasować w pięty, spłukać ciepłą wodą i zaaplikować porcję kremu nawilżającego.
    W przypadku bardzo mocno przesuszonej skóry można sięgnąć również po maść z witaminą A i rozprowadzić ją grubszą warstwą po stopach, ponieważ składniki w niej zawarte przyspieszają między innymi gojenie ran. Najlepiej robić to regularnie co wieczór tak, by pięty mogły się zregenerować.

    Świadoma pielęgnacja stóp

    Jeśli chcemy cieszyć się pięknymi stopami bez popękanej skóry, zadbajmy o holistyczną i świadomą pielęgnację, która obejmuje nie tylko stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków czy złuszczanie martwego naskórka. Zwróćmy uwagę także na obuwie, troszczmy się o odpowiednią dietę i prowadźmy aktywny tryb życia, który pomoże w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Świadoma pielęgnacja obejmuje również regularne wykonywanie pedicure’u – kosmetycznego lub podologicznego, tak by nasze stopy i pięty były zdrowe przez cały rok, a nie tylko na wakacje!
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Anna Mlonka