Data publikacji:

Pielęgnacja i zapuszczanie włosów. Czego unikać, aby mieć zdrowe włosy?

Piękne i zdrowe włosy to marzenie chyba każdej kobiety. Niestety osiągnięcie tego nie zawsze jest takie proste. W poniższym artykule odpowiemy sobie na pytanie: jak mieć zdrowe włosy? Jak je pielęgnować, żeby cieszyć się piękną fryzurą? Czego unikać? Zapraszamy do przeczytania dalszej części tego poradnika.
włosy niskoporowate

Co zrobić, żeby mieć zdrowe włosy?

Na piękne i zdrowo wyglądające włosy składa się wiele czynników, dlatego osiągnięcie wymarzonej fryzury nierzadko wymaga cierpliwości. Na szczęście większość z kluczowych zagadnień składających się na piękną fryzurę nie zajmuje wiele czasu i być może już tak robisz, tylko musisz nieco zmodyfikować pozostałe etapy pielęgnacji. Zapoznaj się z naszymi poniższymi wskazówkami.

Regularnie myj włosy

Chociaż regularne mycie włosów jest czymś oczywistym, i wokół tej czynności narosło wiele błędnych przekonań. Często np. zastanawiamy się, czy należy robić to codziennie. Jedni powiedzą, że jak najbardziej, inni, że należy myć je jak najrzadziej. A jaka jest prawda?
Myj włosy wtedy, kiedy czujesz, że tego potrzebujesz. Jeśli np. często się przetłuszczają, jest gorąco, trenowałaś lub używasz wielu obciążających kosmetyków (np. pianek, lakierów) do stylizacji, powinnaś je myć codziennie. Z kolei jeśli nie czujesz takiej potrzeby i twoje włosy długo zachowują świeżość, nie musisz ich odświeżać w ten sposób każdego dnia. Wiele kobiet myje głowę raz na dwa dni, ewentualnie raz na trzy dni. Pamiętaj, aby do mycia używać delikatnych kosmetyków, najlepiej pozbawionych SLS. Nie używaj też zbyt gorącej wody – letnia, a pod koniec mycia nawet chłodna, w zupełności wystarczą. Po myciu włosów nie wycieraj ich energicznie w ręcznik – wystarczy, że ręcznie odsączysz nadmiar wody, a następnie zawiniesz je na 2–3 minuty w turban.

Nie zapominaj o odżywkach i maskach

Po myciu włosów nie zapominaj o odżywieniu ich za pomocą odżywek do włosów lub masek. Odżywek używaj po każdym ich umyciu, nakładając je na wilgotne (nie mokre!) włosy mniej więcej od połowy ich długości po same końcówki. Po nałożeniu kosmetyku rozczesz fryzurę grzebieniem, dzięki temu rozłożysz go regularnie na całych włosach. Zostaw produkt na 5–10 minut, po czym spłucz letnią wodą. Przez ostatnią minutę możesz użyć zimnej wody, dzięki czemu podomykasz łuski włosów i sprawisz, że włosy będą bardziej ugładzone i błyszczące.
Jeśli zaś chodzi o maski do włosów, powinnaś ich używać nie częściej niż raz na kilka dni, ponieważ są bardziej treściwe od odżywek i bardziej obciążają pukle. Podobnie jak odżywki, unikaj nakładania jej na skórę głowy. Maski pozostawiaj na włosach co najmniej pół godziny, ale jeśli masz możliwość, możesz ten czas wydłużyć.
Kosmetyki powinny być dopasowane do porowatości twoich włosów i ich aktualnych potrzeb. Na przykład jeśli widzisz, że się zbytnio puszą, dociąż je bardziej treściwymi kosmetykami (np. takimi, które zawierają w składzie różne oleje). Z kolei zbyt matowe pukle zapewne potrzebują więcej protein i nawilżenia.

Stosuj wcierki

Wcierki to doskonały sposób na wyhodowanie zdrowych włosów, pod warunkiem że będziesz używać ich systematycznie. Codzienny (chyba że producent danego kosmetyku wskazuje inaczej) masaż w celu wcierania specyfiku w skórę głowy przyczyni się do pobudzenia cebulek i tym samym szybszego wzrostu włosów.

Rób peelingi skóry głowy

Peeling skóry głowy pomoże ci usunąć nie tylko martwy naskórek, ale również nadmiar produktów do stylizacji. Wykonywany raz w tygodniu pomoże lepiej zadziałać składnikom odżywczym zawartym w kosmetykach. Pamiętaj, aby używać peelingu zgodnie z instrukcją na opakowaniu, ponieważ zbyt krótkie jej używanie może nie przynieść pożądanego rezultatu, a zbyt długie podrażni delikatną skórę głowy.

Zabezpieczaj końcówki

Pocieranie włosami o ubrania, a nawet poduszkę może doprowadzać do uszkodzenia delikatnych końcówek i tym samym do ich rozdwajania i wykruszania. Aby tego uniknąć, po każdym myciu włosów użyj 2–3 kropki olejku na ich końcówki. W ten sposób będą mniej narażone na mechaniczne uszkodzenia, nie tylko od ubrań i pościeli.

Stosuj termoochronę

Wysoka temperatura z prostownicy i suszarki wysusza i doprowadza do trwałych uszkodzeń włosów, m.in. do ich wykruszania się. Żeby tego uniknąć, stosuj kosmetyki, które zapewnią fryzurze ochronę przed wysoką temperaturą. Używaj ich kilka minut przed tym, zanim zaczniesz stylizować włosy na gorąco.

Zadbaj o odpowiednią dietę

W trosce o zdrowe włosy bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Pamiętaj, że wszystkie składniki odżywcze najpierw trafiają do kluczowych układów i narządów (np. do serca, mózgu), a dopiero na samym końcu do włosów. Co zatem powinnaś jeść, by cieszyć się zdrowymi włosami w dobrej kondycji? Dbaj o wysoki poziom witamin z grupy B, C, E, D, A, K, minerałów takich jak m.in. cynk i miedź, kwasów omega-3. Jedz pełnoziarniste pieczywo i pełnoziarniste produkty zbożowe, takie jak np. brązowy ryż lub kaszę gryczaną. Zadbaj o występowanie w twoim menu zdrowych tłuszczy pochodzących m.in. z tłustych ryb (np. łososia), orzechów, nasion, awokado. Zadbaj o odpowiednią ilość białka w diecie, ponieważ bez niego Twoje włosy nie będą rosnąć i staną się osłabione. Dołączaj do każdego posiłku jakieś warzywo lub owoc.

Nawadniaj się

Odpowiedni poziom nawodnienia również ma wpływ na kondycję włosów. Jeśli więc chcesz cieszyć się zdrową fryzurą, pij co najmniej 1,5 litra wody dziennie.

Prowadź zdrowy styl życia

Nadmierna ilość stresu, mało snu i brak ruchu również wpływają na stan twoich włosów. Staraj się spać minimum siedem godzin dziennie, ruszaj się minimum pół godziny w ciągu dnia i postaraj się unikać nadmiernego stresu. Nie tylko Twoje włosy Ci podziękują!

Regularnie przycinaj końcówki

Nawet jeśli chcesz zapuścić włosy, powinnaś co 6–8 tygodni pojawiać się u fryzjera i podcinać końcówki. Dzięki temu pozbywasz się rozdwojonych końcówek i utrudniasz dalsze niszczenie się włosów.

Czego nie robić?

Nie nadużywaj suchego szamponu

Suchy szampon, wbrew nazwie, wcale nie jest szamponem. Tak naprawdę to produkt, którego składniki pochłaniają nadmiar sebum i sprawiają, że wizualnie włosy wydają się czyste. W rzeczywistości jednak dokładasz kolejną warstwę kosmetyku na niezbyt już świeże włosy, co sprzyja m.in. podrażnieniom skóry głowy. Ponadto w suchych szamponach bardzo często występuje alkohol, a on z kolei wysusza włosy. Używaj suchego szamponu tylko w awaryjnych sytuacjach, zdecydowanie odradzamy go do stosowania na co dzień.

Unikaj nadmiernej stylizacji i zbyt wysokiej temperatury

Częste używanie prostownicy, lokówki lub innych podobnych urządzeń, które stylizują fryzurę na ciepło, prowadzi do nadmiernych uszkodzeń włosów. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, stosuj je jak najrzadziej.

Unikaj agresywnych zabiegów

Farby do włosów, rozjaśnianie, trwała ondulacja i inne podobne zabiegi bardzo niszczą włosy, nawet jeśli wykonywane są przez profesjonalistów w salonach fryzjerskich. Staraj się ich unikać lub poddawaj się im jak najrzadziej. Jeśli już zdecydowałaś się np. na trwałą, zadbaj o odpowiednią pielęgnację włosów po zabiegu, aby zminimalizować powstałe uszkodzenia.

Unikaj agresywnych składników

SLS-y, parabeny, alkohol wysoko w składzie to tylko niektóre ze składników w kosmetykach, które prowadzą do nadmiernego wysuszenia włosów. Aby zadbać o ich kondycję, unikaj w składzie silnych detergentów oraz wspomnianego alkoholu.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus