Data modyfikacji:

Czym przyciemnić za bardzo rozjaśnione włosy?

Podjęłaś się zadania samodzielnego rozjaśniania włosów w domu. Niestety, efekt nie jest satysfakcjonujący – włosy są o wiele jaśniejsze, niż tego oczekiwałaś. Czy można to naprawić? Oczywiście! Podpowiadamy, czym przyciemnić za bardzo rozjaśnione włosy, by móc cieszyć się spektakularnym efektem koloryzacji.
czym przyciemnić za bardzo rozjaśnione włosy

Przyciemnianie zbyt jasnego koloru blond

Choć wiele kobiet z sukcesami farbuje włosy w domu, niektóre zabiegi okazują się na tyle skomplikowane, że nietrudno o pomyłki. Należy do nich rozjaśnianie. Wystarczy źle dobrana moc oksydantu lub zbyt długi czas rozjaśniania, by zamiast idealnej bazy uzyskać zbyt żółte lub białe włosy.
Oczywiście, najprostszym sposobem na to, by uniknąć zbyt mocno rozjaśnionych włosów, jest powierzenie koloryzacji fryzjerowi, który przeprowadzi ten zabieg właściwie. Jeśli jednak nie chcesz wydawać pieniędzy na usługi fryzjera, możesz spróbować uratować kolor włosów w domu.

Przyciemnianie zbyt jasnego koloru blond – zasady

Jeśli na twojej głowie pojawił się kolor rodem z Wiedźmina lub jasna jak słońce żółć, nie załamuj rąk. Zapamiętaj kilka prostych reguł i spróbuj przyciemnić włosy lub nadać im pożądany odcień. Prezentujemy najważniejsze reguły dotyczące przyciemniania włosów.

Jaka farba pokryje rozjaśnione włosy?

Zanim zamówisz nową farbę do włosów, zapamiętaj, że aby przyciemnić zbyt jasny blond, należy wybierać mieszanki w kontrastowych tonacjach. Oznacza to, że jeśli twoje włosy po rozjaśnianiu są białe lub siwe, wybierz ciemny blond o ciepłej tonacji. Na twojej głowie widnieje „żółtko”? Farba ciemny blond o chłodnej tonacji powinna naprawić problem.
Pamiętaj, aby w celu przyciemnienia zbyt jasnego koloru blond wybierać farbę o maksymalnie 1–2 tonacje ciemniejszą. W ten sposób przeprowadzisz stopniowy i bezpieczny zabieg pigmentacji jasnych włosów. Zbyt ciemne kolory prawdopodobnie zaowocują nieestetyczną zieloną poświatą. Farbę zastosuj z aktywatorem o słabym stężeniu np. 3%.
Jeśli obawiasz się globalnego farbowania włosów na ciemniejszy kolor, na zbyt mocno rozjaśnionych włosach możesz wykonać cienkie pasemka. Gdy efekt będzie zadowalający, możesz nanieść farbę na pozostałe pasma.
Jaką farbę do przyciemnienia włosów wybrać? Zamiast tradycyjnych produktów drogeryjnych postaw na farbę fryzjerską. Profesjonalne farby nie odbiegają ceną od tych „domowych”, a dają o wiele lepsze efekty. Polecamy produkty takie jak L'Oréal Majirel, Matrix Socolor, Artego, Renee Blanche.

Czy można rozjaśnić włosy ponownie?

Pojawił się nierówny kolor włosów po rozjaśnianiu? Wstrzymaj się przed wykonywaniem ponownego zabiegu. Nakładanie rozjaśniacza na już rozjaśnione pasma może spowodować ich znaczne zniszczenie. Takie zadanie warto powierzyć profesjonaliście.

Wypróbuj toner do włosów

Innym sposobem na poprawienie zbyt jasnego koloru jest zastosowanie farby tonującej. Toner nie przyciemni twoich włosów znacznie, jednak może nadać im inny odcień – bardziej ciepły lub zimny. To dobre rozwiązanie, jeśli po rozjaśnianiu włosy są zbyt siwe lub zbyt żółte. Tonera do włosów należy używać z wodą o niskim stężeniu (2,5–3%). Trzymaj go na włosach nie dłużej niż 20 minut.

Ciemna farba na rozjaśnione włosy – czy to się uda?

Być może chcesz, aby zbyt mocno rozjaśnione włosy od razu uzyskały bardzo ciemny odcień. Nie nakładaj na nie jednak brązowej lub czarnej farby – to prosta droga do zieleni, której przecież chcesz uniknąć.
Myśląc o przyciemnieniu włosów, rozpocznij od procesu pigmentacji. Należy pamiętać, że włos po rozjaśnianiu jest pusty w środku i pozbawiony naturalnych pigmentów. Aby zmienić jego kolor, należy dostarczać je stopniowo. Nanieś na rozjaśnione włosy farbę o 1–2 tony ciemniejszą ze słabą wodą 3%. Po kilku dniach od udanego zabiegu możesz zafarbować włosy na znacznie ciemniejszy odcień.

Jak przyciemnić włosy bez farbowania?

Istnieją również naturalne sposoby przyciemniania włosów. Są bezpieczne dla włosów i nie powodują ich zniszczenia. Jak przyciemnić włosy bez farby? Sprawdź te metody!

Przyciemnianie włosów ziołami

Starym sposobem przyciemniania włosów są ziołowe płukanki, które nie tylko wpływają na odcień pasm, ale także je wzmacniają. Aby zmienić kolor włosów, kosmyki po myciu możesz płukać naparem z pokrzywy, skrzypu lub szałwii.

Przyciemnianie włosów olejkami

Olejki rycynowy i musztardowy znane są z dobroczynnego wpływu na włosy. Co ciekawe, oddziałują także na ich kolor. Wystarczy dodać kilka kropel oleju do ulubionej odżywki.

Henna – alternatywa dla farby do włosów

Naturalna henna do włosów pozwoli ci nadać im pożądany odcień bez konieczności stosowania oksydantów. Ponadto, henna wzmacnia włosy i sprawia, że stają się grubsze.

Przyciemnianie włosów kawą

Kolor włosów będzie ciemniejszy i pogłębiony, jeśli będziesz stosować regularne płukanki z kawą. Letnim naparem należy płukać włosy bezpośrednio po ich umyciu.

Pozbądź się zbyt jasnego koloru!

Zbyt mocno rozjaśnione włosy to nie koniec świata. Sięgnij po farbę o 1–2 tonacje ciemniejszą i kontrastującą z włosami pod względem tonacji koloru. Pomocy możesz szukać także w tonerach do włosów oraz naturalnych, domowych metodach.
Zdjęcie: Evanto
Autor: Joanna Plech