Data modyfikacji:

Metoda OMO: produkty, których warto użyć

Szukasz skutecznego sposobu na mycie suchych, puszących się włosów? Wypróbuj metodę OMO! Polega na zaaplikowaniu odżywki przed nałożeniem szamponu. Na koniec znów należy nałożyć na kosmyki kosmetyk odżywiający. U kogo sprawdzi się metoda OMO? Jakich produktów użyć? Sprawdź!
Kobieta pod prysznicem

Metoda OMO na włosy – na czym polega?

Metoda OMO to specyficzny sposób mycia włosów, który świetnie sprawdza się u posiadaczek suchych kosmyków. Co oznaczają poszczególne litery w tym skrócie? To nazwy konkretnych kroków, które należy wykonać: O – odżywka, M – mycie i O – znów odżywka. Choć może się to wydawać dziwne, ten sposób naprawdę działa. Należy pamiętać również o tym, jakie produkty do metody OMO nadają się świetnie, a jakich lepiej unikać. W artykule przedstawiamy, na czym polega metoda OMO, u kogo się sprawdzi i jak przeprowadzić zabieg krok po kroku.

Pierwszy etap metody OMO, czyli odżywka, ma za zadanie zabezpieczyć włosy przed wysuszającym działaniem szamponu. Następnie należy dokładnie oczyścić pukle, a potem spłukać kosmetyk myjący i powtórnie nałożyć odżywkę. Dzięki temu włosy stają się nie tylko oczyszczone, lecz także porządnie odżywione, nawilżone i zabezpieczone.

Metoda OMO – efekty

Jakie efekty daje metoda mycia włosów OMO? Przede wszystkim sposób ten pozwala doskonale nawilżyć włosy. Nie przesuszają się one i nie osłabiają pod wpływem działania silnego szamponu, gdyż są zabezpieczone przed myciem przez odżywkę. Ponadto składniki aktywne z kosmetyków odżywiających mają szansę lepiej wniknąć we włosy.

Mycie po nałożeniu odżywki to doskonała opcja dla posiadaczek włosów kręconych. Metoda OMO sprawia, że loki zyskują sprężystość, są wygładzone i odżywione na całej długości. Kolejnym pozytywnym efektem metody OMO jest łatwiejsze rozczesywanie kosmyków. Włosy, na które dwukrotnie została nałożona odżywka, znacznie mniej się plączą i łamią. Ponadto odzyskują piękny blask.

Metoda OMO – dla kogo?

Zastanawiasz się, dla kogo metoda OMO na włosy nadaje się najlepiej? Przede wszystkim świetnie sprawdzi się u posiadaczek suchych, wysokoporowatych pasm. Jeśli twoje kosmyki często się puszą i plączą, sposób ten powinien pomóc przywrócić im dobrą kondycję. Metoda OMO to świetny wybór również dla osób o zniszczonych włosach z rozdwajającymi się końcówkami. Chroni pasma przed nadmiernym wysuszeniem, wygładza je i nadaje im zdrowy wygląd.


Koniecznie wypróbuj ten sposób mycia, jeśli masz kręcone włosy. Metoda OMO dogłębnie nawilża kosmyki, regeneruje je i nadaje lokom piękny skręt. Sposób ten sprawdzi się także u kobiet, które farbują włosy. Koloryzacja i rozjaśnianie mocno wysuszają i osłabiają pasma. Dzięki metodzie OMO uchronisz je przed dalszym wysuszeniem i zniszczeniami.

U kogo nie sprawdzi się metoda OMO? Sposób ten może nie zdać egzaminu u posiadaczek cienkich włosów ze skłonnością do przetłuszczania się. Podwójne odżywienie mogłoby nadmiernie je obciążyć i sprawić, że będą wyglądać na tłuste. Zawsze jednak możesz spróbować przeprowadzić zabieg, aby przekonać się na własnej skórze, czy metoda OMO jest dla ciebie!

Metoda mycia włosów OMO – krok po kroku

Jak wygląda metoda mycia włosów OMO krok po kroku? Najpierw rozczesz i zwilż kosmyki. Nałóż na nie odpowiednią odżywkę. Pamiętaj, aby aplikować kosmetyk jedynie na pasma, a nie na skalp, aby nie dopuścić do efektu przetłuszczonych włosów. Odczekaj kilka minut i ponownie zwilż pasma, a następnie nałóż szampon i dokładnie umyj nim skórę głowy.
Gdy już to zrobisz, przeciągnij spieniony kosmetyk na resztę włosów i połącz go z odżywką. Spłucz dokładnie kosmetyki i zaaplikuj drugą odżywkę. Odczekaj kilka minut lub więcej w zależności od tego, co sugeruje producent specyfiku. Na koniec spłucz produkt z pasm i gotowe!

Istnieje jeszcze druga metoda mycia włosów OMO. Różni się od pierwszej tym, że pierwszą odżywkę należy nałożyć nie na mokre, lecz na suche pasma. Ponadto niektórzy zamiast odżywki do pierwszego etapu używają oleju bądź mieszanki olejów. Sposób ten sprawdzi się u posiadaczek bardzo wysuszonych, wysokoporowatych kosmyków.

Pamiętaj jednak, że olej jest znacznie trudniej zmyć z włosów niż odżywkę. Najlepiej jest zemulgować go za pomocą kosmetyku odżywiającego, a następnie umyć pasma, spłukać wodą i ponownie nałożyć odżywkę. Zakończ spłukiwanie odżywki w ostatnim etapie metody OMO chłodną wodą, aby domknąć łuski włosów.

Metoda OMO – jakie produkty?

Produkty do metody OMO powinny wyróżniać się odpowiednim składem i właściwościami – dotyczy to szczególnie obydwu O. Zwykle przyjmuje się, że odżywka do pierwszego etapu nie może zawierać silikonów. Niektórzy uważają, że nie powinna mieć w składzie także protein, inni zaś twierdzą, że do pierwszego etapu można użyć jakiejkolwiek odżywki – ważne, żeby nie miała silikonów, które mogą zapychać i utrudniać dokładne umycie pasm.
Jeśli chodzi o szampon, panuje tu całkowita dowolność. Posiadaczki suchych, wysokoporowatych włosów powinny szukać kosmetyków pozbawionych SLS, SLES i innych substancji o działaniu wysuszającym. Jeżeli jednak szampony z tymi składnikami u ciebie się sprawdzają, spokojnie możesz użyć swojego ulubionego produktu do tego etapu.
Odżywka do drugiego etapu metody OMO powinna być produktem emolientowym lub emolientowo-proteinowym. Kosmetyk bogaty w emolienty doskonale nabłyszcza i wygładza włosy, dzięki czemu wyglądają naprawdę pięknie. Odżywka do drugiego etapu nie musi być pozbawiona silikonów. Jeśli lubisz kosmetyki z tymi składnikami, możesz spokojnie użyć ich do drugiego O.

W ofercie wielu marek znajdziesz mnóstwo szamponów przeznaczonych do mycia włosów różnego typu, a także odżywek emolientowych, humektantowych i proteinowych, zarówno naturalnych, jak i klasycznych. Wypróbuj różne kosmetyki, a na pewno znajdziesz idealny zestaw dla siebie!
Autor: Olga Wacholc