Data publikacji:

Jakie ma właściwości i zastosowanie mydło potasowe?

Sklepowe mydła lub żele nie sprawdzają się u ciebie? Powodują nieprzyjemne przesuszenia lub swędzenie skóry? W takiej sytuacji doskonałą alternatywą może być mydło potasowe, które ma delikatną formułę opartą na naturalnych składnikach. Można je z powodzeniem wykorzystywać do mycia całego ciała, ale również jako delikatniejszą alternatywę do mycia twarzy. Opisujemy najważniejsze właściwości oraz najczęstsze zastosowania mydła potasowego. Porównujemy je również do mydła sodowego.
Soap. Organic soap bars. Stack of natural soap bars on gray stone background

Mydło potasowe – zastosowanie

Mydło potasowe potocznie jest nazywane szarym mydłem. Szare mydło ma naturalny i matowy kolor. Kolor wynika z prostego i naturalnego składu bez dodatku sztucznych barwników czy innych wypełniaczy. Szare mydło potasowe charakteryzuje bardzo delikatna formuła oparta na tłuszczach roślinnych. Zazwyczaj jest wytwarzane z tłuszczów roślinnych, takich jak np. olej lniany czy olej rzepakowy.
Mydło potasowe występuje najczęściej w formie płynnej lub żelowej, ale można je również kupić w postaci kostki. Płynna konsystencja odróżnia mydła potasowe od mydeł sodowych, które zazwyczaj są twardsze i bielsze.
Polecamy: Naturalne mydła
Ze względu na swój naturalny i delikatny skład szare mydło potasowe jest polecane osobom o wrażliwej i skłonnej do podrażnień skórze. Bardzo dobrze sprawdzi się również w przypadku problemów z trądzikiem lub łupieżem. Mydło potasowe jest bardzo wszechstronne. Może być wykorzystywane jedynie do mycia twarzy, ale z powodzeniem można nim myć całe ciało i nawet okolice intymne.

Mydło potasowe – właściwości i wpływ na skórę

Szare mydło ma doskonałe właściwości nawilżające oraz wzmacniające naturalną barierę hydrolipidową skóry. Popularne mydła sklepowe (najczęściej są to mydła sodowe) mogą wysuszać skórę. Regularne korzystanie z mydła potasowego pomoże utrzymać prawidłową wilgotność skóry. Warto zaznaczyć, że odpowiednie nawodnienie skóry jest kluczowe do zachowania zdrowego i młodego wyglądu naszej skóry oraz minimalizacji powstawania zmarszczek.
Ponieważ szare mydło nie zawiera żadnych sztucznych dodatków, takich jak substancje zapachowe czy barwniki, jest hipoalergiczne, a tym samym odpowiednie dla osób cierpiących na alergie skórne.
Szare mydło potasowe może mieć również działanie pomocnicze w procesie gojenia się drobnych ran, otarć lub skaleczeń skóry. Właściwości antybakteryjne oczyszczają skórę z drobnoustrojów, zapobiegają infekcjom oraz przyspieszają regenerację. Przed laty szare mydło było popularnym składnikiem maści wykorzystywanych do gojenia ran.
Mydło szare można również wykorzystać do mycia włosów. Otwiera łuski włosów, co umożliwia dokładne oczyszczenie skóry głowy z nagromadzonych zanieczyszczeń, nadmiaru sebum lub resztek kosmetyków, a także lepsze wchłanianie substancji odżywczych. Sprawdzi się również u osób z dolegliwościami grzybiczymi, takimi jak łupież.

Mydło potasowe a sodowe – czym się różnią i które wybrać

Szare mydło potasowe od mydła sodowego odróżnia przede wszystkim konsystencja. Prawdziwe szare mydło potasowe powstaje poprzez zmydlanie tłuszczów przy użyciu wodorotlenku potasu. Dzięki temu jest bardziej miękkie i posiada płynną, żelową konsystencję. Ma prosty, naturalny skład i nie ma sztucznych dodatków. Z kolei mydło sodowe powstaje przy użyciu wodorotlenku sodu, dzięki czemu ma bardziej zwartą konsystencję, jest twardsze i najczęściej występuje w postaci kostki. Formuła takiego mydła może być wzbogacona różnymi dodatkami, jak barwniki czy substancje zapachowe.
Szare mydło jest łagodniejsze dla skóry, dlatego jest polecane osobom o wrażliwej i skłonnej do podrażnień skórze, z problemami lub alergiami skórnymi lub w przypadku trądziku. Mydło potasowe mniej wysusza skórę oraz ma pH zbliżone do naturalnego pH skóry. Mydło sodowe ma bardziej zasadowe pH, przez co może bardziej wysuszać skórę. Jednak lepiej się pieni, jest bardziej wydajne oraz ma intensywniejsze właściwości czyszczące.
Warto zaznaczyć, że mydło potasowe ma również szerokie zastosowanie poza pielęgnacją skóry. Może być wykorzystywane jako środek do ochrony roślin przed szkodnikami, kosmetyk do mycia zwierząt czy do prania delikatnych tkanin, takich jak wełna czy jedwab. Mydło sodowe również sprawdzi się jako środek czyszczący do wykorzystywania w domu, jednak mydło potasowe można wykorzystywać do bardziej delikatnych i wrażliwych materiałów.
Które mydło wybrać? Jeżeli masz bardziej delikatną skórę, skłonną do alergii lub podrażnień, to lepszym wyborem będzie mydło potasowe. Z kolei mydło sodowe będzie idealnym wyborem dla osób z mniej wymagającą skórą, a do jego najważniejszych zalet należą silniejsze właściwości czyszczące i postać kostki, która może być bardziej wydajna i wygodniejsza w użyciu.

Mydło potasowe do twarzy – działanie antybakteryjne i odtłuszczające

Dzięki właściwościom antybakteryjnym oraz przeciwzapalnym mydło potasowe pomaga w redukcji stanów zapalnych oraz zmniejsza ryzyko ich rozprzestrzeniania w przypadku cery trądzikowej lub z niedoskonałościami – skutecznie wysuszając wypryski czy inne zmiany skórne. Regularnie stosowane szare mydło potasowe przyniesie skórze prawdziwą ulgę, a cera będzie mniej zaczerwieniona.
Szare mydło ma delikatne właściwości oczyszczające. Pozwala na redukcję sebum, nie powodując przy tym wysuszenia skóry, co docenią osoby z cerą tłustą, które często zmagają się z problemem rozszerzonych porów i nadmiernie błyszczącej skóry. Dzięki swojej formule mydło szare potasowe pomaga również w regulacji produkcji sebum, a tym samym rzadszego zatykania się porów i powstawania wyprysków.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.