Data publikacji:

Co to jest i dlaczego warto stosować peeling trychologiczny?

Peeling trychologiczny pozwala skutecznie oczyścić skórę głowy Pomaga w usunięciu martwego naskórka, reguluje produkcję sebum oraz pomaga w lepszym wchłanianiu się składników odżywczych. Jaki peeling do skóry głowy będzie najlepszy? Czy przy wyborze peelingu rodzaj skóry głowy ma znaczenie? Podpowiadamy również, jak prawidłowo wykonać peeling skóry głowy.
Woman washing her hair. Concept of hair care and personal hygiene

Trychologiczny peeling do skóry głowy – dlaczego warto go stosować?

Peeling trychologiczny pozwala bardzo dokładnie oczyścić skórę głowy. Nasze włosy codziennie mają kontakt z wieloma różnymi zanieczyszczeniami, takimi jak kurz, smog lub deszcz. Włosy mogą być również obciążone za sprawą resztek kosmetyków stylizacyjnych lub pozostałościami martwego naskórka. Z czasem włosy zaczynają się przetłuszczać lub może pojawić się łupież. Dokładnie oczyszczona skóra głowy jest również bardziej podatna na wchłanianie składników odżywczych z odżywek czy szamponów.
Peeling skóry głowy poprawia również mikrokrążenie. Podczas nakładania peelingu należy delikatnie masować skórę głowy. Zapewnia to lepszy przepływ krwi, a zarazem lepsze odżywienie cebulek włosowych. Kosmyki rosną nie tylko szybciej, ale są również grubsze.
Oczyszczający peeling trychologiczny pomaga również w regulacji produkcji sebum. Peeling usuwa nadmiar sebum, jednocześnie regulując pracę gruczołów łojowych. Włosy mają wówczas mniejszą tendencję do przetłuszczania, są mniej obciążone oraz wydają się dużo świeższe.
Peeling trychologiczny na łupież również się sprawdzi. Nagromadzone na głowie zanieczyszczenia razem z nadmiernie wydzielanym sebum to idealne środowisko dla rozwoju grzybów wywołujących łupież. Peeling pomaga usunąć zanieczyszczenia oraz reguluje wydzielanie sebum.

Peeling trychologiczny – jak stosować, by uzyskać najlepsze efekty?

Peeling trychologiczny, żeby przyniósł najlepsze rezultaty, powinien być stosowany regularnie oraz wykonywany poprawnie. Ważne jest również, aby peeling był dobrej jakości. Dobry peeling trychologiczny powinien mieć skuteczne właściwości czyszczące, przy jednocześnie łagodnym działaniu. Powinien zawierać składniki złuszczające martwy naskórek. Mogą to być np. drobinki soli, cukru, gliny lub enzymy do tego przeznaczone. W składzie powinny znaleźć się również składniki odżywcze wspomagające wzmocnienie oraz nawilżenie włosów.
Osoby z tłustą skórą głowy powinny stosować peelingi mechaniczne z drobinkami np. soli, które pomogą usunąć nadmiar sebum oraz naskórka. Dla tłustej skóry głowy peeling można stosować raz w tygodniu. Z kolei u osób z suchą skórą głowy lepiej sprawdzą się peelingi enzymatyczne, które nie będą podrażniać skóry głowy. Dla suchej skóry głowy zaleca się stosowanie peelingu raz na dwa tygodnie.
Dla osób z bardzo wrażliwą skórą głowy polecany jest również kwasowy peeling do skóry głowy. Kwasowe peelingi wykorzystują naturalne kwasy, takie jak salicylowy, migdałowy lub mlekowy, które rozpuszczają martwy naskórek bez tarcia. Są łagodniejsze niż peelingi mechaniczne i nie powodują podrażnień. W przypadku skóry wrażliwej należy również unikać peelingów mających w składzie alkohol oraz silne substancje zapachowe.
Między zabiegami nie powinno się stosować kosmetyków nadmiernie obciążających skórę głowy. Zalecane jest również stosowanie delikatnych szamponów oczyszczających z naturalnym składem. Sam peeling jest wystarczająco intensywny – nie ma potrzeby stosowania dodatkowo szamponów o silnym działaniu.

Zabieg oczyszczania skóry głowy – jakie przynosi korzyści?

Oczyszczający peeling do skóry głowy niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla włosów, jak i skóry głowy. Poza skutecznym oczyszczeniem peeling pomaga wzmocnić cebulki włosów, przez co włosy stają się mocniejsze, szybciej rosną i rzadziej wypadają. Twoja fryzura zyska również na objętości.
Regularne stosowanie peelingu ogranicza przetłuszczenie się włosów, dzięki czemu są dużo świeższe i znacznie mniej obciążone. Efektem będzie również nieco rzadsze mycie włosów.
Korzyści ze stosowania peelingu docenią też osoby zmagające się z problemem łupieżu. Dzięki oczyszczeniu skóry głowy peeling zmniejsza stan zapalny, uporczywy świąd oraz poprawia ogólny stan skóry głowy. Peeling można również stosować profilaktycznie, ograniczając warunki sprzyjające rozwojowi grzybów, czyli przede wszystkim nagromadzenie zanieczyszczeń połączonych z wydzielanym łojem.

Peeling skóry głowy – jak wykonać w domowym zaciszu?

Peeling trychologiczny do skóry głowy przyniesie najlepsze rezultaty, gdy będzie wykonywany w prawidłowy sposób. Peeling należy aplikować na wilgotne włosy, co nie tylko zminimalizuje ryzyko podrażnień, ale również pozwoli na lepsze rozprowadzenie produktu. Peeling można również rozrobić z wodą w miseczce i dopiero później nanieść na głowę.
Peeling należy nanieść u nasady włosów i delikatnie wmasowywać w skórę głowy przez kilka minut (3–5 minut). Należy wykonywać okrężne ruchy, które będą stymulować mikrokrążenie skóry głowy. Jeżeli stosujesz mechaniczny peeling skóry głowy, pamiętaj, aby Twoje ruchy nie były zbyt intensywne, żeby nie doprowadzić do podrażnień i zaczerwienienia. Po zakończeniu masażu peeling należy dokładnie spłukać letnią wodą. Woda nie może być gorąca, ponieważ wysoka temperatura może podrażnić skórę, co pobudzi gruczoły łojowe do produkcji sebum.
Po zakończeniu zabiegu można umyć głowę szamponem, użyć odżywki lub maski. Peeling skóry głowy sprawia, że składniki aktywne obecne w innych kosmetykach będą się lepiej wchłaniać, wzmacniając tym samym kosmyki. Włosy będą mocniejsze, zdrowsze i bardziej lśniące.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.