Data modyfikacji:

Nawilżanie twarzy. Co najlepiej stosować?

 Borykasz się z suchą cerą? Sprawdź najlepsze sposoby na nawilżenie twarzy – zarówno te domowe, jak i dobrej jakości kosmetyki, które pomogą ci uporać się z przesuszoną skórą. Zapraszamy do lektury!
nawilżenie twarzy

Nawilżanie twarzy:

  1. Przyczyny suchej skóry
  2. Sposoby na nawilżenie twarzy
  3. Nawilżanie cery trądzikowej i problematycznej – o czym warto pamiętać?

Nawilżanie twarzy – przyczyny suchej skóry

Najczęstszą przyczyną suchej skóry na twarzy jest używanie zbyt drażniących kosmetyków.

Suchą skórę mają często osoby, które źle się odżywiają, piją zbyt mało wody, nadmiernie się opalają lub są regularnie wystawiane na działanie zbyt niskich czy zbyt wysokich temperatur. Czasem sucha skóra wynika z obniżonej zdolności do wiązania oraz zatrzymywania wody w naskórku – na to mogą mieć też wpływ nasze geny. Kiedy sucha skóra twarzy może być wynikiem poważnej choroby?

Kiedy problem pojawia się nagle i towarzyszą mu inne objawy, np. nadmierne wypadanie włosów, mocne swędzenie, pieczenie, a nawet pękanie skóry na twarzy. Wówczas udaj się do lekarza dermatologa lub internisty, aby wykluczyć problemy zdrowotne. Jak poprawić nawilżenie skóry twarzy? Sprawdź poniżej, co możesz zrobić.

Sposoby na nawilżenie twarzy

Co możesz zrobić, aby twoja skóra była jedwabiście miękka, gładka i elastyczna? Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią pielęgnację, dietę i poprawne nawyki. Gdy nic nie pomaga, możesz udać się do kosmetyczki i skorzystać z nawilżających zabiegów. Poniżej przeczytasz więcej o wszystkich wymienionych sposobach.

Domowe sposoby

Przede wszystkim dieta, która dba o nawilżanie skóry od wewnątrz. Wypijaj przynajmniej 1,5 l wody dziennie. Wprowadź do swojego jadłospisu produkty bogate w witaminy A i E, np. produkty mleczne, ryby, wątróbkę, jaja, dynię, szpinak, jarmuż, orzechy, oleje roślinne, kiełki czy awokado. Jedz dużo warzyw i owoców. Unikaj używek. Chroń skórę przed smogiem, prawidłowo się wysypiaj. Swoją codzienną pielęgnację możesz również wzbogacić domowej roboty maseczkami. Poniżej kilka przepisów.
  • Maseczka nawilżająca z miodem
Dwie łyżki miodu zmieszaj z jedną łyżką śmietanki kremówki. Rozprowadź papkę na twarzy i zmyj po 20 minutach. Aby wzbogacić działanie maseczki, możesz dodać do niej przetarte jabłko, garść rozgniecionych migdałów lub łyżkę drobno startej marchewki.
  • Maseczka z oleju lnianego
Niewielką ilość oleju lnianego rozprowadź na twarzy i zmyj po 20 minutach.
  • Maseczki warzywne
Maseczka z tartego selera i żółtka, z ugotowanego, rozgniecionego ziemniaka i jogurtu naturalnego czy ze zmiksowanej i wcześniej ugotowanej marchewki oraz natki pietruszki.
  • Maseczki owocowe
Świetnie sprawdzi się maseczka z mango (rozgnieciony miąższ połącz z gęstą śmietaną 18%) oraz moreli i banana (oba te owoce zblenduj razem i dodaj do nich żółtko oraz łyżkę miodu).

Najlepsze kosmetyki

Zacznijmy od produktu do mycia twarzy. Pomyśl o myjącej piance, delikatnym żelu lub mleczku. Unikaj w ich składzie takich substancji jak SLS, SLES, PEG, silikonów, olejów mineralnych, alkoholu oraz syntetycznych barwników. Poniżej znajdziesz kosmetyki do mycia twarzy idealne dla cery suchej.
  • Ecolab, Pianka do twarzy dla cery suchej i wrażliwej
Pianka na bazie kwasu hialuronowego, kiełków pszenicy, oleju ze słodkich migdałów, aloesu, morskiej wody i prowitaminy B5. Produkt nie posiada parabenów, silikonów, barwników i konserwantów. Dokładnie oczyszcza skórę, a przy tym chroni ją przed utratą wilgoci.
  • Cerave, Nawilżająca emulsja do mycia
 Hipoalergiczna emulsja bez mydła i substancji zapachowych. Dzięki ceramidom przywraca naturalną barierę ochronną skóry. Co więcej, kosmetyk sprawdzi się zarówno do pielęgnacji skóry suchej, jak i tej, która ma tendencję do wyprysków – jego niekomedogenny skład nie zapycha porów.
  • Green Pharmacy, Żel do mycia twarzy
 Delikatny żel przeznaczony do pielęgnacji cery suchej i wrażliwej. Bazuje na takich składnikach jak aloes, proteiny pszenicy, pantenol oraz alantoina. Testujący cenią żel za to, że nie pozostawia na skórze uczucia ściągnięcia, jest wydajny, ma niską cenę i odpowiednią konsystencję.
  • Holika Holika, Pianka oczyszczająca na bazie aloesu
Kosmetyk dokładnie oczyszcza skórę, nie naruszając jej bariery ochronnej oraz naturalnego pH. Co ciekawe, ten kosmetyk to produkt niezwykle uniwersalny – sprawdzi się do pielęgnacji zarówno cery suchej, jak i trądzikowej, tłustej czy mieszanej. A to wszystko za sprawą dobroczynnego aloesu, który dodatkowo łagodzi podrażnienia, regeneruje i działa przeciwzapalnie.
Kolejny etap pielęgnacji to odpowiedni krem. Tutaj sprawdzą się produkty, które mają w składzie oleje roślinne, kwas hialuronowy, aloes, mleczko pszczele i naturalne wyciągi z owoców. Pomyśl również o dermokosmetykach dostępnych w aptekach. Ich skład jest opracowany przez lekarzy dermatologów, a więc podobne produkty nie uczulają, nie podrażniają i zapewniają optymalne nawilżenie skóry.
Czym zmywać makijaż, jeśli masz wyjątkowo suchą cerę? Olejem. Sięgnij po ten ze słodkich migdałów, pestek moreli lub z awokado czy olejek arganowy. Jak przeprowadzić demakijaż olejem? Nanieś kilka kropel oleju na dłonie. Następnie wmasuj go w twarz. Zrób to dokładnie, a następnie zmyj olej mokrym ręcznikiem lub pod bieżącą wodą. Po tym etapie możesz przejść do klasycznego mycia twarzy żelem, pianką lub mleczkiem.
Raz w tygodniu wykonaj peeling cery. Stawiaj na peelingi enzymatyczne o delikatnym działaniu, które mają dodatkowo nawilżające właściwości. Peeling pozwoli ci się pozbyć suchych skórek i odświeży twoją cerę.
Nie zapominaj o ochronie przeciwsłonecznej. Wiosną i latem stosuj krem z filtrem – przynajmniej SPF 30.

Zabiegi w gabinecie kosmetycznym

Raz na jakiś czas warto skorzystać z profesjonalnych zabiegów kosmetycznych, które działają również w głąb skóry i potrafią dać długotrwałe efekty. Jakie będą najlepsze dla skóry suchej? Przede wszystkim maski algowe lub maski gipsowe. Dobry zabieg nawilżający na twarz to również kompres z olejów roślinnych. O pozostałe zabiegi zapytaj w gabinecie kosmetycznym. W ofercie poszczególnych salonów znajdziesz tzw. rytuały nawilżające połączone z oczyszczaniem skóry.

Nawilżanie cery trądzikowej i problematycznej – o czym warto pamiętać?

Każdy rodzaj cery wymaga nawilżenia – nawet ta trądzikowa i problematyczna. O czym należy wówczas pamiętać? O odpowiednim kremie. Krem nawilżający do cery trądzikowej i problematycznej powinien mieć lekką konsystencję i szybko się wchłaniać. Nie powinien mieć też w składzie substancji zapychających, np. olejów, parafiny, gliceryny, wosków. Szukaj za to kwasu hialuronowego, śluzu ślimaka, zielonej glinki czy cynku – ten ostatni sprawia, że krem ma delikatne właściwości matujące.
Czy krem jest wystarczający w nawilżaniu cery trądzikowej i problematycznej? Zazwyczaj tak. Raz na dwa tygodnie możesz dodatkowo sięgnąć po nawilżającą maseczkę. Świetnie sprawdzi się ta algowa. Jeśli w składzie będzie mieć dodatkowo glinkę, to twoja skóra nie potrzebuje niczego więcej.
Nawilżenie skóry twarzy jest niezwykle istotne – dzięki niemu twoja cera będzie jedwabiście gładka, miękka i elastyczna. Pamiętaj, że sucha skóra znacznie szybciej się starzeje i jest bardziej podatna na zmarszczki. Dbaj więc o nią każdego dnia.

A wy, co robicie, aby nawilżyć skórę twarzy?
Autorka: Klaudia Borycka