Co to jest bariera hydrolipidowa?
Bariera hydrolipidowa, zwana również płaszczem hydrolipidowym, to warstwa pokrywająca naskórek. Zbudowana jest z kwasów tłuszczowych oraz ceramidów. Choć jest niezauważalna gołym okiem, bariera hydrolipidowa odgrywa bardzo ważną rolę w zdrowiu skóry całego ciała.
Jakie funkcje pełni warstwa hydrolipidowa?
- Zabezpiecza skórę przed nadmierną utratą wody
- Dba o prawidłowe nawilżenie i elastyczność naskórka.
- Wspomaga ochronę przed drobnoustrojami i alergenami.
- Wzmaga odporność na czynniki atmosferyczne i detergenty.
Można śmiało uznać, że bariera hydrolipidowa jest dla skóry niczym tarcza. Gdy jest zachowana w równowadze, cera utrzymuje właściwy poziom nawilżenia, nie jest podatna na szkodliwe czynniki, wygląda zdrowo i promiennie. Problem zaczyna się, gdy naturalna bariera hydrolipidowa zostaje zachwiana.
Oznaki osłabienia bariery hydrolipidowej
Zdarza się, że bezproblemowa skóra zaczyna nagle wyglądać gorzej, a nawet przysparzać dyskomfortu. Wówczas warto zastanowić się, czy nie doszło do uszkodzenia bariery hydrolipidowej.
Do objawów takiej sytuacji zaliczamy:
- uczucie ściągnięcia, suchości i pieczenia skóry,
- nadwrażliwość na kosmetyki, zimno, promieniowanie UV,
- pogorszony koloryt,
- nadprodukcja łoju,
- alergie skórne,
- wzmożone powstawanie zaskórników.
Co powoduje uszkodzenie bariery hydrolipidowej?
Zanim przejdziesz do działania, musisz wiedzieć, co szkodzi barierze hydrolipidowej twojej skóry. Są to przede wszystkim:
- kosmetyki z dużą zawartością alkoholu, parabenów, silikonów,
- zbyt częste złuszczanie skóry za pomocą peelingów,
- zbyt częste stosowanie szczotek myjących, a także szczoteczek sonicznych do twarzy,
- nieodpowiednia ochrona skóry przed zimnem, wiatrem i promieniowaniem UV,
- mycie twarzy niewłaściwymi produktami (np. mydłem), o zbyt zasadowym pH,
- przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach lub suche powietrze.
Bariera hydrolipidowa – odbudowa krok po kroku
Aby zregenerować warstwę hydrolipidową, należy wyzbyć się kilku przyzwyczajeń, a także sięgnąć po kosmetyki do zadań specjalnych. Oto kilka metod, dzięki którym naturalna tarcza twojej cery znów będzie w pełni sprawna.
Podstawa to zmiana nawyków!
- Osoby, które borykają się z naruszeniem bariery hydrolipidowej, wcale nie zaniedbują swoich cer. Zwykle jest przeciwnie – troszczą się o nie zbyt bardzo, codziennie aplikując wiele różnych kosmetyków. Tymczasem, cera lubi minimalizm. Ogranicz swoją pielęgnację do kilku naprawdę dobrych jakościowo produktów.
- Wiele osób doprowadza do uszkodzenia warstwy hydrolipidowej poprzez zbyt częste peelingi. Nadmierne złuszczanie naskórka usuwa również ochronny płaszcz, wskutek czego skóra jest podrażniona. Spróbuj zapomnieć o peelingu na 1-2 tygodnie. Twoja skóra na pewno się zregeneruje. Gdy tak się stanie, wykonuj tylko delikatny peeling enzymatyczny raz w tygodniu.
- Zacznij przyglądać się składom kosmetyków. Wybieraj produkty maksymalnie naturalne, o prostych i dobrych składach INCI. Pamiętaj, że dotyczy to zarówno kosmetyków do pielęgnacji, jak i do makijażu. Te drugie – a zwłaszcza podkłady, korektory i pudry – bardzo często szkodzą cerze.
Odbudowa bariery hydrolipidowej – kosmetyki
Zrównoważona pielęgnacja to zdecydowanie najważniejszy element troski o płaszcz hydrolipidowy. Jeśli twoja skóra zdradza, że został on uszkodzony, jak najszybciej sięgnij po produkty, które pomogą w jego odbudowie. Jakie kosmetyki sprawdzą się w tym celu najlepiej?
- Zamień swój produkt myjący na delikatny żel lub emulsję, bez zawartości mydła i alkoholu. Poszukuj dermokosmetyków do mycia twarzy, które zawierają emolienty i olejki.