Data publikacji:

Olej makadamia – do czego?

Pachnie kusząco. Smakuje wybornie. Sprawdza się nawet jako dodatek do kawy w zastępstwie za przesłodzone syropy. Dowiedz się, jak w pełni wykorzystać jego bogactwo. Olej makadamia. Do czego go stosować? W jaki sposób olej makadamia pomaga w walce z cellulitem? Olej makadamia – do jakiej cery go stosować? Poznaj tajniki naturalnego oleju z orzechów makadamii.
olej makadamia

Orzechy makadamii – krótkie ABC

Drzewo to rośnie w podzwrotnikowych, tropikalnych lasach na północno-wschodnich terenach Australii. Ma kilkanaście metrów wysokości, skórzaste, błyszczące, wiecznie zielone liście. Tylko dwie (z kilkunastu) odmiany nasion są jadalne. Ich właściwości odkrył w połowie XX wieku Walter Hill, brytyjski botanik. Skosztował i stwierdził, że orzechy makadamia są bardzo smaczne, odżywcze i pachnące.

Australia pokrywa światowe zapotrzebowanie na te orzechy w 30%. Inne kraje, które zajmują się pozyskiwaniem nasion, to Brazylia, Hawaje czy Zimbabwe. Te niewielkie orzechy mają tak twardą skorupkę, że muszą ją rozłupywać specjalne maszyny. Jeśli zechcesz to zrobić sam, ryzykujesz naruszeniem delikatnego jądra znajdującego się pod twardą jak skała pokrywą.

Olejek makadamia – zastosowanie w kuchni

Gęsta konsystencja. Bladożółta barwa. Subtelny słodko-orzechowy aromat. Te trzy cechy charakterystyczne sprawiają, że olej z makadamii jest wyśmienitym produktem spożywczym. Stosuj go do smażenia, dodawaj do wykończenia potraw gorących oraz serwuj na zimno w dipach, pastach, surówkach oraz koktajlach.

Słodzisz kawę – szukasz zdrowych zamienników dla cukru? Jeśli lubisz lekko orzechowy smak, a chcesz, aby z twojej kuchennej półki zniknęły niezdrowe słodziki i syropy, dodawaj do kawy oleju makadamia. Przy okazji dostarczysz swojemu organizmowi porcję witamin, sole mineralne oraz bezcenne kwasy tłuszczowe.

Olej makadamia – właściwości wykorzystywane w kosmetyce

To istna skarbnica odżywczych wartości dla skóry. Ten cud natury to olejek makadamia. Właściwości ma szerokie, a my wymieniamy najważniejsze z nich, abyś mogła docenić bogato natury zamknięte w niewielkich australijskich orzechach. Olejek makadamia:
  • jest naturalnym przeciwutleniaczem, który wspomaga regenerację komórek skóry;
  • głęboko nawilża i poprawia elastyczność;
  • chroni cerę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV;
  • dobrze się wchłania. Nie zatyka porów. Jest biozgodny z ludzką skórą;
  • nie powoduje podrażnień i reakcji alergicznych;
  • zawiera duże ilości witaminy E, a także: witaminę A, witaminy z grupy B, lecytynę, fenole i kwas oleopalmitynowy. Ten ostatni dobrze współgra z sebum ludzkim. Olej makadamia jest jednym z nielicznych źródeł tego drogocennego kwasy z grupy kwasów omega-7. Poza orzechami makadamii olej oleopalmitynowy znajdziesz w mleku matki i w oleju z rokitnika;
  • silnie ujędrnia i napina zwiotczałą skórę;
  • zmiękcza i wygładza cerę;
  • stymuluje mikrokrążenie skórne i poprawia pracę układu limfatycznego;
  • chroni skórę przed przesuszeniem i odwodnieniem, bo zapobiega utracie wody z naskórka.

Olej z orzechów makadamia na twarz – naturalny sposób na gładką i jędrną skórę

Szereg bogatych właściwości sprawia, że olej z orzechów makadamia może być stosowany na skórę przez każdego człowieka. Jeśli pytasz: „olej makadamia – do jakiej cery go stosować?”, to my odpowiadamy:

1) Cera dojrzała – olej makadamia ma właściwości antyoksydacyjne, więc świetnie nadaje się do pielęgnacji skóry osoby dorosłej i w wieku starczym. Opóźnia procesy starzenia. Zapewnia skuteczną ochronę przed negatywnym działaniem wolnych rodników.

2) Skóra wrażliwa i skóra alergiczna wprost kochają olejek makadamia. Nie powoduje on lepkiej powłoki. Nie podrażnia i nie uczula. Nie zatyka porów skóry, dzięki czemu ta może swobodnie oddychać.

3) Skóra sucha, łuszcząca się i podrażniona – podziękują ci stukrotnie za wsmarowanie w nią olejku makadamia. Olejek makadamia pomaga bowiem zatrzymać wodę w naskórku, zapewniając tym samym optymalny poziom nawilżenia.

Olej z makadamii – właściwości odżywcze dla włosów

Olejek makadamia odbudowuje i odżywia włosy. Zapewnia im optymalny poziom nawilżenia. Sprawia, że zaczynają emanować pięknym połyskiem. Olej wspomaga regenerację pasm i chroni je przed działaniem czynników zewnętrznych. Użyj go na całe włosy lub na ich końcówki.

Olej makadamia – do czego go dodać, by uzyskać piękne włosy?

By włosy były zdrowe, nie musisz mieszać olejku makadamia z żadną inną substancją. Wystarczy, że nałożysz olejek na suche albo na wilgotne kosmyki i pozostawisz na 30 minut. Po tym czasie umyj głowę delikatnym szamponem.

Jeśli chcesz jeszcze bardziej dogłębnie odżywić włosy, pozostaw olej na włosach na całą noc. Zabezpiecz pasma foliowym czepkiem i ręcznikiem. To zwiększy temperaturę i sprawi, że naturalne składniki odżywcze zawarte w oleju z orzechów makadamia wchłoną się sprawnie w kosmyki i pozostawią je nawilżone, zregenerowane i błyszczące. Pamiętaj, że olej makadamia możesz stosować jako zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem farb do włosów i szamponów koloryzujących. Przed farbowaniem nałóż na włosy kilka kropelek olejku z makadamia i przeprowadź czynności farbowania zgodnie z ulotką.

Jaki jest najlepszy olej pielęgnacyjny w kosmetykach? Olej makadamia, bo doskonale się wchłania. Jeśli nie lubisz stosować olejów roślinnych w czystej postaci, sięgnij po jeden z kosmetyków, w których olej makadamia w składzie zajmuje jedno z pierwszych miejsc. Kosmetyki z olejkiem makadamia łatwo zaaplikujesz na twarz, ciało i włosy. Działanie oleju makadamia jest szybkie i skuteczne.

Zdjęcie: Olena_Rudo/Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.