Data publikacji:

Jak stosować olej rycynowy na skórę głowy?


O dobroczynnych właściwościach oleju rycynowego wiedziały już nasze babcie, chętnie wykorzystując go w codziennej pielęgnacji. Dzisiaj także sobie o nim coraz częściej przypominamy ze względu na skuteczność, niską cenę i szeroką dostępność. W tym poradniku przedstawimy, jak stosować olej rycynowy na skórę głowy, kiedy warto go używać, a kiedy jednak lepiej go unikać.
olej do włosów

Czym jest olej rycynowy?


Olej rycynowy jest to ciecz, którą uzyskuje się z rośliny zwanej rącznik pospolity (ricinus comunis), występującej w Indiach oraz w Afryce. Jej nasiona poddaje się obróbce termicznej i tłoczy na zimno, w celu usunięcia toksycznych związków w nich występujących: rycyny i rycyniny. W procesie tłoczenia powstaje gęsta substancja składająca się w 90% z organicznego rycynylowego kwasu tłuszczowego, która staje się jasnożółta lub bezbarwna. Ze względu na swoją formułę, czasami trudno ją zmyć. 

Ogólne właściwości oleju rycynowego


Olej rycynowy jest używany w medycynie, przemyśle chemicznym oraz spożywczym oraz w kosmetyce. Bardzo często stosowany jest w celach przeczyszczających. Zdarza się go również wykorzystywać na bóle stóp oraz pleców. Poza tym dodawany jest do różnych maści mających pomóc na oparzenia skóry. Doskonale natłuszcza skórę i chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi bądź nadmiarem detergentów. Dobrze radzi sobie z łagodzeniem podrażnień, a także odbudową płytki paznokci (także po hybrydzie). Ze względu na swoje właściwości oczyszczające, olejek rycynowy jest jednym z głównych składników olejków do demakijażu. Ponadto wzmacnia brwi i rzęsy.

Olej rycynowy na skórę głowy - właściwości


Olej rycynowy to prawdziwy skarb, jeśli chodzi o jego dobroczynne właściwości dla włosów. Silnie je regeneruje, a ze względu na właściwości antybakteryjne łagodzi podrażnienia skóry głowy. Stymuluje wzrost włosów i sprawia, że te, które urosną, są mocniejsze i bardziej elastyczne. Pozytywnie wpływa na cebulki włosów, dzięki czemu doskonale radzi sobie z zahamowaniem wypadania włosów. Przy systematycznym jego używaniu włosy są silnie zregenerowane, mocniejsze, bardziej błyszczące, a ich kolor staje się głębszy.

Wcieranie olejku rycynowego w skórę głowy


Olej rycynowy można nakładać zarówno na suche, jak i mokre włosy. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim warto go nakładać głównie na skórę głowy, a nie na włosy, ponieważ może je niepotrzebnie obciążyć. Ponadto nie można przesadzić z jego ilością, ponieważ jest bardzo gęsty i trudno będzie go zmyć. Na początku warto zacząć od kilku kropel rozgrzanych w dłoni i nakładanych na skórę głowy za pomocą opuszek. Wcieranie olejku rycynowego w skórę głowy warto robić co najmniej przez dwie minuty kolistymi ruchami. Zabieg wystarczy wykonywać raz w tygodniu. Włosy warto zabezpieczyć turbanem, aby spotęgować działanie kuracji i nie brudzić poduszki lub krzesła. 
Olej rycynowy zaaplikowany na suchą skórę głowy i suche włosy należy trzymać co najmniej kwadrans, jednak najlepsze efekty daje, pozostawiając go na kilka godzin, np. na noc. Na początku warto zaczynać od trzymania go przez 2-3 godziny i stopniowo wydłużać ten czas, aby włosy mogły przyzwyczaić się do nowego sposobu pielęgnacji.

Na mokry skalp i włosy olej rycynowy nakłada się dokładnie tak samo, z tą różnicą, że na mokrej skórze głowy szybciej się wchłonie i jego rezultaty będą bardziej widoczne. Doskonale sprawdzi się na włosach wyjątkowo zniszczonych.

Zmywanie oleju rycynowego najlepiej zacząć od zemulgowania go odżywką do włosów, dzięki czemu szybciej wypłuczemy go z włosów. W tym celu najpierw należy nałożyć odżywkę na włosy, a następnie, tak jak zwykle, szampon na skalp. Najlepszy będzie w tym celu kosmetyk pozbawiony SLS.


Kiedy unikać oleju rycynowego na skórę głowy?


Oleju rycynowego warto unikać przede wszystkim wtedy, kiedy posiada się bardzo jasne włosy, ponieważ może je zauważalnie przyciemnić. Ponadto, mimo swoich regenerujących właściwości, powinien być uważnie obserwowany na skalpie przez panie, które mają bardzo suche włosy, ponieważ przez nieumiejętne stosowanie mogą one jeszcze bardziej przesuszyć swoje kosmyki. Zbyt duża ilość może spowodować efekt odwrotny do zamierzonego: zaognić problemy skóry głowy, a nawet zwiększyć wypadanie włosów.
Autor: Agnieszka Ragus