Data publikacji:

Jak pozbyć się opalenizny? Skuteczne metody

Jak pozbyć się opalenizny? Istnieje kilka sprawdzonych oraz naturalnych metod pozbycia się opalenizny zarówno tej od nadmiernego opalania, jak i nałożonego samoopalacza. Większość z nich polega na delikatnym złuszczaniu naskórka, a następnie regularnej pielęgnacji skóry w celu jej regeneracji. Należy jednak pamiętać, żeby każdy sposób stosować z umiarem, aby nie doprowadzić do podrażnień skóry.
Attractive woman with healthy skin applying sunscreen for healthy tanning

Jak szybko i skutecznie pozbyć się opalenizny? Naturalne sposoby na rozjaśnienie skóry

Jak pozbyć się opalenizny? Do najpopularniejszych metod należą peelingi, które można podzielić na mechaniczne oraz chemiczne. W przypadku tego pierwszego wykorzystujemy delikatny peeling oparty na naturalnych składnikach i wcieramy go w skórę np. przy pomocy gąbki. Z kolei peelingi chemiczne zawierają kwasy, które rozpuszczają martwy naskórek. Taki peeling wystarczy nałożyć na wilgotną skórę.
Inny skuteczny sposób to rozjaśniacze. Rozjaśniacze zawierają w składzie kwasy, witaminę C, retinoidy oraz inne składniki rozjaśniające skórę. Zabieg rozjaśniający można też wykonać w gabinecie kosmetologicznym.
A jak usunąć opaleniznę z twarzy? Najlepiej wybrać peeling lub krem przeznaczony do twarzy. Kosmetyki przeznaczone do całego ciała mogą być zbyt drażniące, szczególnie jeżeli masz suchą lub wrażliwą cerę.

Domowe metody na usunięcie nierównej opalenizny – maseczki, peelingi i inne triki

Jedną z popularniejszych metod usuwania zbyt mocnej opalenizny jest peeling z płatków owsianych. To delikatny i naturalny sposób złuszczania martwego naskórka. Płatki należy zmielić i połączyć z jogurtem lub miodem, które nawilżą oraz odżywią skórę. Tak przygotowaną pastą należy masować ciało.
W przypadku twarzy najlepsza będzie maseczka z cytryny i jogurtu. Jogurt zawiera kwas mlekowy, który działa złuszczająco, z kolei cytryna działa rozjaśniająco. Maseczkę należy nałożyć na 10–15 minut.
A jak pozbyć się nierównej opalenizny? W takim przypadku często najlepszym rozwiązaniem może być wyrównanie opalenizny samoopalaczem. Do wyboru są emulsje do twarzy oraz ciała, delikatne mgiełki opalające lub samoopalacze w sprayu.

Jak pozbyć się opalenizny po samoopalaczu? Skuteczne sposoby na brązowe smugi i zacieki

Najprostszym sposobem będzie peeling, który pozbędzie się martwego naskórka i będzie stopniowo przywracał skórze równy koloryt. Peeling należy wówczas stosować w miejscach, gdzie powstały brązowe smugi lub zacieki. Sprawdzi się zarówno gotowy peeling z drogerii, jak i taki wykonany w domu, np. peeling z płatków owsianych. Można również zastosować punktowo sok z cytryny, który ma właściwości rozjaśniające.

Czerwona i podrażniona opalenizna – jak ją złagodzić i przywrócić skórze zdrowy wygląd

Zbyt mocna opalenizna po solarium czy po prostu zbyt długim przebywaniu na słońcu, to niestety częsty problem, który może prowadzić do czerwonych przebarwień i nierównego kolorytu skóry. Efektem jest podrażniona skóra oraz niechciana opalenizna. Jak złagodzić podrażnienia oraz jak pozbyć się czerwonej opalenizny po solarium? Warto stosować łagodzące kosmetyki zawierające w składzie np. aloes lub pantenol. Jak skóra jest już mniej podrażniona, można wówczas zacząć stosować złuszczające peelingi – najlepiej takie, które są mniej intensywne i nie zawierają kwasów. Pomocna może być również chłodząca maseczka z jogurtu na twarz, która zmniejszy podrażnienia skóry, a przy tym delikatnie rozjaśni skórę. Gdy skóra jest zaczerwieniona oraz podrażniona, należy również unikać wychodzenia na słońce oraz stosować filtr przeciwsłoneczny.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.