Data publikacji:

Mydło dziegciowe. Zastosowanie w kosmetyce

Jeżeli od dawna borykasz się tłustą cerą albo Twoje włosy zbyt szybko się przetłuszczają, to na pewno próbowałaś już nie jednego kosmetyku. Najczęściej poprawa była krótkotrwała lub nie było jej wcale. Brzmi znajomo? Z pomocą może przyjść mydło dziegciowe. Działanie regulujące produkcję sebum czy właściwości antybakteryjne to tylko kilka z zalet, które daje regularne stosowane mydło dziegciowe. Jak stosować mydło dziegciowe, żeby osiągnąć najlepsze rezultaty? Czy każdy może z niego korzystać?
mydło dziegciowe

Mydło dziegciowe – właściwości i naturalne działanie

Mydło dziegciowe swoje właściwości zawdzięcza dziegciowi, którego dobroczynne działanie jest znane od stuleci. Dziegieć to naturalna substancja, która jest pozyskiwana z drewna – najczęściej z brzozy lub sosny. Dziegieć jest bogaty w liczne związki organiczne, takie jak fenole czy kwasy karboksylowe, które mają działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Działanie fenoli docenią szczególnie osoby zmagające się ze stanami zapalnymi skóry, ponieważ pomagają hamować powstawanie wyprysków. Z kolei kwasy karboksylowe mają działanie złuszczające i wspierają regenerację naskórka, dlatego są przydatne w pielęgnacji skóry łuszczącej się, skłonnej do rogowacenia.
Przeczytaj także: Mydło potasowe
Poza mydłem dziegieć występuje również jako częsty składnik innych kosmetyków. Do najpopularniejszych kosmetyków z dziegciem należą szampony, maści i kremy, balsamy do ciała, żele oraz płyny do mycia twarzy i maseczki do twarzy. Warto sprawdzać, czy dziegieć w danym kosmetyku występuje jako główny składnik, jak w przypadku mydła, czy jest tylko dodatkiem.

Mydło dziegciowe – zastosowanie w pielęgnacji skóry i włosów

Mydło dziegciowe można z powodzeniem wykorzystywać do mycia oraz pielęgnacji całego ciała, w tym również do mycia włosów.
Podobne efekty uzyskamy, gdy wykorzystamy mydło dziegciowe do mycia włosów – dziegieć skutecznie spowalnia przetłuszczanie się włosów. Może również hamować wypadanie kosmyków. Można myć włosy, wykorzystując bezpośrednio mydło dziegciowe w kostce lub klasycznym szamponem, który ma w składzie dziegieć. Mydło dziegciowe poprawi również ogólną kondycję włosów oraz wzmocni ich cebulki.
Przeczytaj także: Naturalne mydło
Warto dodać, że możemy wybrać zarówno mydło dziegciowe w płynie, jak i w kostce. Mydło dziegciowe w płynie łatwiej wykorzystywać do mycia większych powierzchni jak całe ciało czy skóra głowy. Z kolei kostka będzie bardziej wydajna, dzięki czemu starczy na dłużej. Mydło w kostce ma również bardziej skoncentrowane i tym samym intensywne działanie.

Mydło dziegciowe – na co pomaga i kiedy warto je stosować

Mydło dziegciowe polecane jest również osobom zmagającym się z łuszczycą oraz egzemą – pomaga zmniejszyć świąd, złagodzić podrażnienia oraz łuszczenie się skóry. Dzięki właściwościom przeciwgrzybicznym mydło dziegciowe jest również wykorzystywane w przypadku problemów z łupieżem lub stanów zapalnych skóry głowy.

Kiedy mydło dziegciowe się nie sprawdzi?

Mydło dziegciowe do higieny intymnej nie jest zalecane ze względu na mogące wywoływać podrażnienia działanie dziegciu. Mimo że dziegieć ma właściwości antybakteryjne czy przeciwzapalne, to może być zbyt drażniący dla bardzo delikatnej okolicy intymnej. Do higieny tych sfer lepiej sprawdzą się delikatniejsze preparaty.
Mydło dziegciowe nie jest również zalecane w przypadku bardzo wrażliwej skóry lub do stosowania u dzieci.

Mydło dziegciowe – jak stosować, aby uzyskać najlepsze efekty

Mydło z dziegciem nie jest zalecane do codziennej pielęgnacji. Najlepiej stosować je 2–3 razy w tygodniu. W przypadku skóry bardzo tłustej lub z wieloma stanami zapalnymi można zwiększyć częstotliwość i używać co 2 dni. Z kolei w przypadku łojotokowego zapalenia skóry czy łuszczycy mydło dziegciowe przez określony czas można stosować nawet codziennie. Jednak w takim przypadku zalecana jest wcześniejsza konsultacja ze swoim lekarzem dermatologiem. Szczególnie należy uważać w przypadku skóry twarzy, żeby uniknąć jej przesuszenia lub innych podrażnień. Dzięki takiej częstotliwości osoby zmagające się z trądzikiem czy łuszczycą będą mogły korzystać z dobroczynnych właściwości mydła dziegciowego, ale bez ryzyka wysuszenia skóry.
Przeczytaj także: Mydło marsylskie
Jeżeli mydło dziegciowe stosujemy dopiero po raz pierwszy, to dobrze jest zrobić przerwę na 1–2 dni i obserwować reakcję skóry, czy nie wystąpiła reakcja alergiczna. Jeżeli mydło dziegciowe stosujemy przez dłuższy czas, należy kontrolować, czy nie podrażnia lub nadmiernie nie wysusza naszej skóry.
Należy również pamiętać, że regularność czy nawet sam pomysł stosowania mydła dziegciowego zawsze dobrze jest skonsultować z dermatologiem. Szczególnie jeżeli borykamy się z poważniejszymi problemami skóry lub zamierzamy korzystać z mydła dziegciowego częściej niż 2–3 dni w tygodniu.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.