Data publikacji:

Mydło marsylskie: właściwości i zastosowanie

Jeżeli szukasz bezpiecznych, hipoalergicznych, a także przyjaznych dla środowiska kosmetyków, to śmiało możesz sięgnąć po mydło marsylskie. Naturalne składniki oraz brak dodatku sztucznych i drażniących substancji sprawia, że mogą z niego korzystać osoby o suchej, wrażliwej lub skłonnej do podrażnień skórze. Mydło marsylskie posiada również wiele korzyści dla skóry, co sprawia, że jego popularność nie słabnie od… średniowiecza.
outdoor stall at nice market

Mydło marsylskie – zastosowanie w pielęgnacji skóry

Mydło marsylskie jest wytwarzane od kilkuset lat we francuskiej Marsylii, a początek jego produkcji przypada na czasy średniowiecza. Jest wywarzane na bazie olejów roślinnych, wody oraz sody według tradycyjnych receptur. Produkcja odbywa się ręcznie i trwa 14 dni. Marsylskie mydło ze względu na swój delikatny skład ma bardzo szerokie zastosowanie w codziennej pielęgnacji skóry. W składzie nie zawiera sztucznych barwników i innych drażniących składników. Korzyści mydła marsylskiego w szczególności docenią osoby mające suchą, wrażliwą lub problematyczną skórę.
Francuskie mydło marsylskie najczęściej wykorzystywane jest do codziennego mycia całego ciała oraz twarzy. Mydło bardzo dobrze się pieni, jednak ze względu na naturalny skład nie narusza naturalnej bariery ochronnej skóry. Ogranicza tym samym ryzyko powstania podrażnień. Najczęściej występuje w formie kostki, ale spotkamy również mydło marsylskie w płynie.
Polecamy: Mydła naturalne

Mydło marsylskie – skład

Głównymi składnikami mydła marsylskiego są oleje naturalne. W najbardziej klasycznej i tradycyjnej wersji do produkcji wykorzystuje się oliwę z oliwek. W niektórych wariantach oliwa jest zastępowana przez olej kokosowy lub olej palmowy. Oprócz olejów w składzie znajdziemy również wodę.
Mydło marsylskie oliwkowe nie zawiera sztucznych barwników, syntetycznych substancji zapachowych, konserwantów lub innych składników mogących podrażniać skórę, takich jak parabeny lub siarczany. Czasem do składu mydła marsylskiego dodaje się naturalne olejki zapachowe, takie jak lawendowy. Mydło marsylskie lawendowe zapewni dodatkowe właściwości relaksacyjne. Częstym dodatkiem do mydła jest również masło shea, wzmacniające właściwości nawilżające. Inne popularne dodatki to miód, mleko oraz wosk pszczeli, które również pomagają w lepszym nawilżeniu skóry. W składzie znajdziemy czasem również błoto z Morza Martwego, które ma doskonały wpływ na pory skóry, pomagając w głębokim oczyszczeniu, dezynfekcji oraz pielęgnacji.
Brak dodatku syntetycznych składników sprawia, że mydło marsylskie jest bardzo delikatne dla skóry. W przeciwieństwie do wielu innych kosmetyków dostępnych na rynku jest również całkowicie hipoalergiczne.

Mydło marsylskie – właściwości i korzyści dla skóry

Naturalne mydło marsylskie posiada wiele korzystnych właściwości dla skóry. Oliwa z oliwek nadaje mydłu nie tylko delikatną oraz kremową konsystencję, ale zapewnia również właściwości pielęgnacyjne. Oliwa z oliwek jest bogata w kwasy tłuszczowe i witaminę E, co sprawia, że mydło marsylskie posiada właściwości nawilżające oraz odżywiające skórę. Chroni skórę przed nadmiernym przesuszaniem, przyspiesza regenerację naskórka oraz wzmacnia naturalną barierę hydrolipidową, co w szczególności docenią osoby o wrażliwej skórze lub z problemami dermatologicznymi. Mydło ma również dobre właściwości oczyszczające.
Regularne stosowanie mydła marsylskiego pomoże w utrzymaniu skóry miękkiej, gładkiej oraz elastycznej. Skóra pozostanie długo nawilżona bez uczucia ściągania.
Mydło marsylskie do twarzy również sprawdzi się doskonale. Marsylskie mydło do mycia twarzy ma właściwości antybakteryjne oraz antyseptyczne, dlatego będzie dobrym wyborem w przypadku cery trądzikowej. Sprawdzi się również w przypadku cery tłustej, ponieważ pomaga regulować wydzielanie sebum. Dzięki delikatnej formule nie zatyka porów i nie podrażnia skóry.
Mydło marsylskie można stosować również do higieny intymnej. Ze względu na delikatny skład będzie idealnym wyborem dla kobiet z tendencjami do infekcji intymnych.

Mydło marsylskie do włosów – jak i kiedy stosować?

Mydło marsylskie z powodzeniem można również wykorzystywać do mycia włosów. Kiedy stosować mydło marsylskie do włosów? Delikatna oraz naturalna formuła sprawia, że mydło marsylskie jest idealne dla osób z wrażliwą oraz suchą skórą głowy, które zmagają się z częstymi podrażnieniami lub łupieżem. Naturalne oleje roślinne pomogą utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry głowy, co ograniczy nieprzyjemne uczucie swędzenia oraz wszelkiego rodzaju podrażnienia.
Z kolei właściwości regulujące wydzielanie sebum pomogą osobom z włosami skłonnymi do szybkiego przetłuszczania się. Regularne stosowanie mydła marsylskiego pomoże w utrzymaniu włosów lekkich oraz świeżych. Odpowiednia regulacja wydzielania sebum spowoduje również, że włosy będzie można myć znacznie rzadziej.
Ponieważ mydło marsylskie nie zawiera w składzie żadnych sztucznych dodatków oraz substancji drażniących, mogą go również używać osoby z alergiami lub problemami skóry głowy. Prosta formuła minimalizuje wystąpienie reakcji alergicznych. Z kolei właściwości antybakteryjne pomogą leczyć problemy skórne.
Mydło marsylskie sprawdzi się również jako doskonała alternatywa dla tradycyjnych szamponów. Do mycia włosów dobrym wyborem będzie mydło marsylskie w płynie – to znacznie ułatwi aplikację produktu na kosmyki. Należy pamiętać o dokładnym spłukaniu, ponieważ ze względu na swoje właściwości mydło marsylskie może pozostawiać na włosach delikatny film.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.