Data modyfikacji:

Olejowanie włosów wysokoporowatych – jakie oleje wybrać?

Sprawdziłaś porowatość swoich kosmyków i wyszło, że masz włosy wysokoporowate? A czy wiesz, jakie oleje sprawdzają się najlepiej w przypadku tego typu? Postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości i przygotowaliśmy zestawienie najlepszych naturalnych formuł, które warto włączyć do regularnej pielęgnacji włosów wysokoporowatych.

Polecamy: Pielęgnacja włosów metodą PEH

włosy wysokoporowate oleje

Włosy wysokoporowate pod lupą

Czym tak właściwie charakteryzują się włosy wysokoporowate? To pasma, które są matowe, szorstkie, suche, łamliwe i sztywne. Na tym nie koniec! Ten typ fryzury jest podatny na puszenie się i rozdwajanie końcówek, a do tego jest niezwykle kruchy i wypłowiały.

Jak z pewnością się domyślasz, to właśnie ta porowatość potrzebuje najwięcej nawilżenia i regeneracji. Z pomocą w ujarzmieniu włosów wysokoporowatych przychodzą oleje!

Sprawdź również, jakie wybrać oleje do włosów średnioporowatych.

Włosy wysokoporowate – najlepsze oleje

Czym pielęgnować włosy wysokoporowate? Strzałem w dziesiątkę są oleje zawierające mnóstwo cennych kwasów wielonienasyconych. Na liście naszych faworytów, które możesz stosować i w łazience, i w kuchni, znalazły się między innymi:

  • olej kukurydziany – zapewnia włosom dogłębne nawilżenie, działa regenerująco, a do tego chroni końcówki przed rozdwajaniem;
  • olej sojowy – ma właściwości antyutleniające, dzięki którym chroni nie tylko pasma, ale także skórę głowy. Dodatkowo sprawdzi się w pielęgnacji włosów łamliwych i suchych oraz pomoże w ograniczeniu ich nadmiernego wypadania;
  • olej lniany – prawdziwa bomba kwasów omega-3 i omega-6, witaminy E i lignanów lnianych. I to właśnie dzięki nim nadaje włosom wysokoporowatym blask, widocznie je wygładza oraz chroni przed puszeniem i elektryzowaniem się;
  • olej z pestek winogron – zapewnia fryzurze nawilżenie, wygładza ją na całej długości i dodaje blasku. Co więcej, nałożony na włosy wysokoporowate olej z pestek winogron pomaga w ich rozczesywaniu i ujarzmieniu nawet niesfornych kosmyków;
  • olej konopny – idealny wybór dla właścicielek włosów łamliwych, plączących się i puszących. Z pomocą naturalnej formuły wspomożesz regenerację fryzury, nawilżysz ją i sprawisz, że będzie bardziej podatna na stylizację;
  • olej słonecznikowy – zawiera mnóstwo cennych składników odżywczych, w tym na przykład witaminy A, D, E i F. To właśnie dzięki nim olej dogłębnie nawilża pasma, chroni końcówki przed rozdwajaniem oraz zapewnia fryzurze naturalny blask.

Szukając idealnej formuły do włosów wysokoporowatych, możesz sięgnąć także po olej z wiesiołka, orzechów włoskich, pachnotki, nasion chia, czarnuszki czy z nasion bawełny. Wybór jest naprawdę ogromny! Pamiętaj, że każda fryzura lubi coś innego, dlatego poszukiwanie odpowiedniego oleju powinno odbywać się przy użyciu metody prób i błędów.

Metody olejowania włosów wysokoporowatych

Metody olejowania włosów wysokoporowatych nie różnią się niczym od tych, które wykorzystuje się podczas pielęgnacji pasm nisko- lub średnioporowatych. Jeśli masz już idealny olej, to sprawdź, w jaki sposób możesz go użyć!

Najpopularniejszą metodą olejowania włosów wysokoporowatych jest ta na sucho. Jak sama nazwa wskazuje, naturalną formułę należy rozprowadzić bezpośrednio na pasmach, bez wcześniejszego moczenia czy aplikacji innych kosmetyków. Technika jest przede wszystkim bardzo szybka, łatwa i wygodna. Pamiętaj jednak, że zmycie oleju będzie wymagać odrobinę więcej wysiłku.

Kolejną możliwością jest zastosowanie tzw. pokładu nawilżającego, czyli humektantów. Dzięki temu zafundujesz swoim włosom podwójną pielęgnację! Najczęściej stosuje się siemię lniane lub żel aloesowy, które należy rozprowadzić na pasmach przed aplikacją oleju.

Możesz także spróbować olejowania włosów wysokoporowatych na mokro. Zasady są proste – przed nałożeniem oleju umyj dokładnie głowę. Pamiętaj, aby dać im odrobinę wyschnąć lub odsączyć nadmiar wody ręcznikiem.

Autorka: Katarzyna Wendzonka