Data publikacji:

Olejowanie włosów wysokoporowatych. Co musisz wiedzieć?

Jeżeli po każdym wyjściu na zewnątrz w trakcie brzydkiej pogody Twoje włosy szybko stają się napuszone i trudne do ułożenia, to może oznaczać, że posiadasz włosy wysokoporowate. Na szczęście jest jeden bardzo skuteczny sposób, aby sobie z tym poradzić. To olejowanie włosów. Co jeszcze musisz wiedzieć, mając włosy wysokoporowate? Jaki olej wybrać do pielęgnacji?
Lady sitting on the couch looks in the mirror and drips hair oil with a pipette on her hair

Włosy wysokoporowate – jakie to?

Sposób pielęgnacji włosów w dużej mierze zależy od ich porowatości. Włosy wysokoporowate mają bardziej rozchylone łuski włosa. Oznacza to, że z jednej strony łatwo przyjmują wilgoć, ale jednocześnie równie łatwo ją tracą, ponieważ ich naturalna bariera ochronna jest naruszona. Takie włosy są również dużo bardziej narażone na wchłanianie zanieczyszczeń ze środowiska czy uszkodzenia mechaniczne. Włosy wysokoporowate szczególnie trudne do opanowania będą w deszczowy dzień. Ponieważ bardzo łatwo wchłaniają wilgoć, zaczynają się puszyć, a cała fryzura ulega zniekształceniu.
Czytaj również: Emulgowanie oleju
Właścicielki włosów wysokoporowatych skarżą się ponadto na to, że ich włosy są suche, bardziej łamliwe, puszą się, elektryzują, mają rozdwojone końcówki, plączą się oraz trudno je rozczesać. Bez właściwej pielęgnacji takie włosy mogą wyglądać na zniszczone i zaniedbane.
Włosy wysokoporowate mogą wynikać z naszych uwarunkowań genetycznych, ale nie zawsze tak jest. Do większego odchylenia łusek włosów może się też przyczynić niewłaściwa pielęgnacja, gdy zbyt często korzystamy z suszarki. Porowatość włosów może się zwiększyć również przez zbyt częste lub zbyt intensywne farbowanie włosów czy nawet długie przebywanie na słońcu.

Dlaczego olejowanie może poprawić kondycję Twoich włosów?

Włosy wysokoporowate to bez wątpienia najbardziej wymagający typ włosów. Jedną z najczęściej polecanych wówczas metod pielęgnacji jest olejowanie. To łatwy i skuteczny sposób na poprawę kondycji włosów. Olejowanie włosów wysokoporowatych wzmacnia ich naturalną barierę ochroną, a także sprawia, że są bardziej gładkie, nawilżone oraz elastyczne.
W zależności od potrzeb Twoich włosów, olejowanie powinno się wykonywać 1–2 razy w tygodniu. Jeżeli Twoje włosy są bardzo przesuszone, zniszczone i łamliwe, zalecane jest olejowanie 2 razy w tygodniu. Jeżeli włosy są w lepszej kondycji, wówczas wystarczy tylko raz w tygodniu. Po olejowaniu należy sprawdzać stan włosów. Jeżeli włosy są obciążone i szybko się przetłuszczają, to trzeba zmniejszyć częstotliwość zabiegów.

Jak olejować włosy wysokoporowate?

Olej przed nałożeniem na włosy warto delikatnie podgrzać – co ułatwi jego absorpcję. Kilka łyżek oleju umieść w miseczce, którą następnie podgrzej w kąpieli wodnej. Dla ułatwienia nakładania oleju możesz wykorzystać pędzel do farbowania włosów.
Olej do wysokoporowatych włosów nakładaj na wilgotne włosy. Pamiętaj, żeby unikać włosów u nasady, ponieważ mogłoby to niepotrzebnie obciążać skórę głowy. Olej należy rozprowadzić na całej długości, ze szczególnym uwzględnieniem końcówek, które są najbardziej zniszczone. Olej na włosach należy zostawić na 1–3 godziny lub na całą noc, jeżeli zależy Ci na silniejszym efekcie.
Przed umyciem włosów szamponem nałóż odżywkę, która w połączeniu z drobinkami oleju wytworzy emulsję, która jest znacznie łatwiejsza do usunięcia. Nie należy tego robić w odwrotnej kolejności – ponieważ wówczas sam szampon nie usunie skutecznie pozostałych drobinek oleju. Następnie włosy należy dokładnie umyć szamponem. Najlepiej, jeżeli szampon będzie miał delikatny skład, żeby nie podrażniać naturalnej bariery ochronnej włosów, którą wzmocniliśmy zabiegiem olejowania. Po umyciu włosów ponownie nałóż odżywkę.

Jaki olej do włosów wysokoporowatych? Czym olejować włosy wysokoporowate?

Oleje do olejowania włosów wysokoporowatych powinny charakteryzować się dużymi cząsteczkami, które są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Jakie oleje do włosów wysokoporowatych najlepiej wybrać? Do najczęściej polecanych olejów należą m.in.: arganowy, lniany, słonecznikowy, kokosowy oraz z pestek winogron.
Olej lniany na włosy wysokoporowate jest bogaty w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Skutecznie nawilża oraz wzmacnia włosy, poprawiając ich elastyczność oraz nadając połysk. Olej lniany zawiera ponadto witaminę B, która przyspiesza wzrost włosów, poprawia ich kondycję oraz zapobiega nadmiernemu wypadaniu.
Inny polecany olej do włosów wysokoporostowych to olej arganowy. Oprócz kwasów tłuszczowych zawiera również duże ilości witaminy E. Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, co pomaga chronić włosy m.in. przed promieniowaniem UV. Dodatkowo pomaga w regeneracji zniszczonych włosów i przeciwdziała rozdwajaniu końcówek.
Olej słonecznikowy na włosy jest również szeroko polecany ze względu na obecność kwasów tłuszczowych oraz witaminy E. Jest również bardzo szeroko dostępny, co jest dodatkowym atutem.
Olej z pestek winogron to lekki, wszechstronny i również bardzo skuteczny olej na wysokoporowate włosy. Bogaty jest w wysokonienasycone kwasy tłuszczowe (w szczególności kwas omega-6) oraz witaminę E.
Olej kokosowy to lekki olej do włosów wysokoporowatych. Posiada silne właściwości ochronne i tworzy na włosach barierę ochronną, która chroni przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV czy zanieczyszczone powietrze. Ma zdolność głębokiego wnikania w strukturę włosa. Ma też właściwości antygrzybiczne oraz antybakteryjne, co sprawia, że można go stosować również w przypadku innych dolegliwości, jak np. łupież.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.