Data modyfikacji:

Opalanie na oliwkę, czyli czy oliwka przyspiesza opalanie?

Opalona skóra wygląda zdrowo, pięknie i atrakcyjnie. Wiele osób czeka z utęsknieniem na lato, aby móc wystawić ciało na działanie promieni słonecznych. Słońce jest potrzebne, nie tylko pozwala uzyskać ładny kolor skóry, ale również poprawia samopoczucie, a także ma wpływ na wydzielanie witaminy D, która jest niezbędna do życia. Niestety, nadmiar słońca szkodzi, dlatego nie można opalać się bez umiaru. Niezbędne są kosmetyki z filtrem, które zabezpieczają skórę przed szkodliwym promieniowaniem. Czy opalanie na oliwkę ochroni dostatecznie skórę? Może jednak lepsze będą inne, bardziej specjalistyczne kosmetyki?
Opalanie na oliwkę

Oliwka a opalanie – co mówią specjaliści?

Wiele osób uważa, że oliwka na szybsze opalanie to świetny sposób na szybkie uzyskanie złocistego koloru skóry. Niestety, lekarze nie podzielają tego poglądu. Opalanie bez zabezpieczenia jest szkodliwe i może mieć poważne konsekwencje. Brak umiaru i stosowanie oliwki dla dzieci na opalanie zamiast kremu z filtrem zwiększa ryzyko wystąpienia czerniaka, groźnego nowotworu skóry. Rak to nie jedyne zagrożenie. Nadmierne przebywanie na słońcu pogarsza również stan skóry, przyśpiesza procesy starzenia. Na skórze mogą pojawić się liczne zmarszczki i przebarwienia, których ciężko się pozbyć. Opalanie się oliwką jest możliwe, ale tylko wtedy, gdy skóra zostanie wczesnej zabezpieczona odpowiednio dopasowanym filtrem.

Opalanie oliwką dla dzieci - jak dobrze przygotować się do przebywania na słońcu?

Oliwka przyspiesza opalanie, dlatego można ją zastosować, ale trzeba robić to umiejętnie, aby nie narazić się na niebezpieczeństwo. Około pół godziny przed wyjściem na słońce, należy posmarować całe ciało kremem z odpowiednim filtrem. Stopień zabezpieczenia powinien być dobrany do typu karnacji. Osoby o skórze jasnej, skłonnej do podrażnień, początkowo powinny stosować filtry SPF 50, potem mogą wybrać nieco mniejsze zabezpieczenie. Osoby o ciemnej karnacji mogą zacząć opalanie od kosmetyków z filtrem SPF 30. Gdy krem wchłonie się w ciało, można zastosować oliwkę na opalanie. Grubszą warstwę oliwki można nałożyć na miejsca, gdzie skóra opala się wolniej, czyli na nogi, brzuch, ręce. Plecy i dekolt opalają się szybciej, dlatego warstwa oliwki może być cieńsza. Osoby, które chcą opalać się na oliwkę, powinny wybierać specjalistyczne oliwki z filtrem.

Oliwka dla dzieci a opalanie

Oliwkę dla dzieci można stosować sporadycznie, nie powinna być stałym elementem, pomagającym uzyskać złocisty kolor skóry. Mimo że przyśpiesza proces opalania, to przyśpiesza również proces spalania i starzenia się skóry. Błyszczące, nasmarowane oliwką ciało działa jak soczewka, przyciąga do siebie promieniowanie UVA oraz promieniowanie UVB, odpowiedzialne za oparzenia i raka skóry. Oliwka może również pobrudzić ubrania, koc czy ręcznik. Do natłuszczonego ciała przykleja się piasek czy trawa, oliwka przyciąga również owady. Warto zastąpić ją kremami lub balsami, które nie zostawiają tłustej warstwy na skórze.

Czy oliwka przyspiesza opalanie w solarium?

Wiele osób korzystających z solarium zastanawia się, czy oliwka dla dzieci wspomaga opalanie. Oliwka przyśpiesza opalanie, ale nie powinna być stosowana. Jedyną zaletą jej stosowania jest złocista skóra, ale wad jest niestety więcej. Oliwka dla dzieci nie ma odpowiedniego filtra, dlatego sprzyja szybkim poparzeniom skóry, zwiększa ryzyko wystąpienia raka skóry. W solarium trzeba stosować specjalistyczne kosmetyki do opalania, które zabezpieczą skórę przed szkodliwym promieniowaniem. Oliwkę dla dzieci można z powodzeniem stosować po opalaniu. Skutecznie nawilży skórę i poprawi jej kondycję.

Opalanie jest przyjemne, poprawia koloryt skóry, słońce działa antydepresyjne. Ważne jednak, aby zachować umiar, a wychodząc na słońce, stosować odpowiednie kosmetyki z filtrem chroniącym przed promieniowaniem UVA i UVB. Oliwkę dla dzieci lepiej zostawić na inne okazje i stosować ją do pielęgnacji suchej, skłonnej do podrażnień skóry.
Autor: Dorota Koszutowska