Data modyfikacji:

Jak się opalać? Jak bezpiecznie? Co przyśpiesza opalanie?


Bezpieczne opalanie to podstawa udanego wypoczynku nad wodą. O ochronie przeciwsłonecznej należy jednak pamiętać nie tylko podczas leżenia na plaży, lecz także w czasie pływania czy górskich wycieczek. Jak się opalać na słońcu w bezpieczny sposób? Jak przyspieszyć opaleniznę? Sprawdź!
plaża

Jak się opalać na słońcu? Wszystko, co musisz wiedzieć


Wakacje to dla wielu osób czas błogiego wypoczynku na plaży. Upał i gorące słońce poprawiają humor i wprowadzają w urlopowy nastrój, jednak mogą również zrobić nam sporą krzywdę. Jeśli nie chcesz spędzić wczasów z poparzoną i obolałą skórą lub, co gorsza, udarem, koniecznie poznaj sposoby na to, jak się opalać na słońcu w bezpieczny sposób.

Promieniowanie słoneczne, które dociera na naszą planetę, dzieli się na kilka rodzajów – UVA, UVB i UVC. Promienie UVC jednak są w całości pochłaniane przez atmosferę, natomiast UVB – częściowo. W największej ilości do Ziemi dociera promieniowania UVA. Choć jest ono mniej szkodliwe niż dwa pozostałe rodzaje ultrafioletu, to również może powodować wiele nieprzyjemnych skutków. Odpowiada za procesy fotostarzenia skóry, powstawanie przebarwień oraz zaćmy. Szczególnie groźne jest natomiast promieniowanie UVB. To właśnie ono powoduje poparzenie skóry i alergie, a także sprzyja powstawaniu nowotworów (np. czerniaka).

Nierozważne opalanie na słońcu może powodować wiele przykrych objawów. Należą do nich zaczerwienienie skóry, ból, pieczenie, a później również swędzenie i łuszczenie. Warto wiedzieć także, że niektóre leki i kosmetyki maja działanie fotouczulające. Należą do nich np. niektóre antybiotyki, kwasy, retinoidy, alkohol czy też sterydy. Jeśli bierzesz jakieś substancje, które źle reagują ze słońcem, unikaj opalania lub smaruj skórę kremem z SPF 50. 

Jak się opalać? Unikaj przebywania na słońcu w konkretnych godzinach!


Słońce jest najgroźniejsze w godzinach 11-15. Wtedy właśnie dociera do Ziemi najwięcej promieniowania UV. Dlatego lepiej unikać o tej porze dnia opalania – zwłaszcza leżenia plackiem na plaży. Jeśli jednak lubisz przebywać na plaży około południa i wczesnym popołudniem, koniecznie posmaruj skórę kremem z filtrem 50 lub 50+.

Jak się opalać? Krem z filtrem to podstawa! Jak się opalać na słońcu?


Najważniejszym elementem bezpiecznego opalania jest stosowanie olejku lub kremu z filtrem. Nie wystarczy jednak byle jak posmarować skórę obojętnie jakim kosmetykiem wyciągniętym z dna szuflady. Musisz pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad.

Pierwszą z nich jest wybór specyfiku. Jeśli masz jasną, porcelanową skórę, postaw na krem z SPF 50 lub 50+. Osoby o ciemniejszej karnacji mogą wybierać słabsze filtry. Na twarz jednak zawsze najlepiej nakładać krem gwarantujący wysoką ochronę – chyba, że chcesz borykać się z przebarwieniami i zmarszczkami w młodym wieku.
Kolejną ważną kwestią jest ilość nakładanego kremu. Nie żałuj kosmetyku – cieniutka warstwa nie zabezpieczy cię w pełni przed promieniowaniem UV. Pamiętaj również o tym, aby grubszą warstwą kosmetyku z filtrem 50 lub 50+ pokryć wszelkie znamiona, blizny oraz pieprzyki, które są szczególnie wrażliwe na słońce. Nie zapomnij także o uszach oraz stopach! Ponadto nigdy nie używaj przeterminowanych produktów do opalania. Zawarte w nich filtry mogą być mniej stabilne, a co za tym idzie – nieskuteczne. 

Jak się opalać na słońcu? Reaplikuj krem!


Jedna aplikacja kremu z filtrem niestety nie wystarcza. Kosmetyk należy nakładać na skórę ponownie co 2-3 godziny, aby maksymalna skuteczność była zachowana przez cały czas. Dodatkowo smaruj powtórnie ciało oraz twarz kremem wtedy, gdy wyjdziesz z morza, jeziora lub basenu. Dzięki temu z pewnością zapobiegniesz poparzeniom.

Jak się opalać na słońcu? Pamiętaj o kapeluszu!


Skuteczne opalanie na słońcu musi być również bezpieczne, dlatego nigdy nie zapominaj o czapce, kapeluszu lub innym nakryciu głowy. W ten sposób uchronisz się przed udarem słonecznym, który charakteryzuje się wieloma przykrymi i groźnymi objawami. Jeśli nie chcesz zmagać się z bólem głowy, zawrotami, mdłościami, a nawet omdleniem, chroń swoją głowę przed słońcem. 

Jak się opalać na słońcu? Noś okulary przeciwsłoneczne!


Przed słońcem należy chronić również oczy, dlatego w letnie dni zawsze zakładaj okulary z filtrami UVA i UVB. Wybierz produkt znanej marki lub model wykonany przez optyka, aby mieć pewność, że okulary spełniają wszelkie normy i będą skutecznie chronić oczy przed promieniowaniem. Poza tym modne okulary to obowiązkowy element plażowych stylizacji! 

Jak się opalać? Pij dużo wody!


Podczas plażowania nie zapomnij również o piciu wody. Sprawdzą się także napoje izotoniczne oraz herbata. Możesz też jeść owoce takie jak arbuz, melon czy truskawki, które dodatkowo nawadniają organizm. Zrezygnuj natomiast z picia słodkich, gazowanych napojów, gdyż zawierają puste kalorie i wcale nie gaszą pragnienia.

Jak się opalać na słońcu? Stosuj kosmetyki po opalaniu!


Gdy nabawisz się oparzeń słonecznych, koniecznie posmaruj skórę kojącą pianką, sprayem lub balsamem po opalaniu. Kosmetyki tego typu zawierają d-panthenol, aloes, alantoinę oraz inne składniki o działaniu łagodzącym podrażnienia i lekko chłodzącym. 

Skuteczne opalanie na słońcu – przyspieszacze opalania


Jak w bezpieczny sposób uzyskać efekt pięknej, złotej opalenizny? Sięgnij po przyspieszacz opalania! Kosmetyk ten sprawia, że skóra brązowieje znacznie szybciej. Pamiętaj jednak, aby wybrać produkt z filtrem lub oprócz przyspieszacza nałożyć na skórę także krem z SPF, aby uniknąć oparzeń. 

Co zamiast opalania? Samoopalacze i balsamy brązujące


Chcesz uzyskać piękną opaleniznę bez konieczności leżenia na słońcu i narażania swojej skóry na oparzenia? Zainwestuj w dobry samoopalacz lub balsam brązujący. Kosmetyki tego typu wyróżniają się szybkim i skutecznym działaniem. Musisz pamiętać jedynie o tym, aby równomiernie nałożyć produkt, by nie narobić sobie plam i przebarwień. To wszystko! 
Autorka: Olga Wacholc