Data modyfikacji:

Palcami, gąbką czy pędzlem – czym nakładać podkład?

Palce są wygodne, ale nieprecyzyjne, gąbeczka dobrze kryje, ale też marnuje podkład, a pędzel daje naturalny efekt, choć wymaga nieco wprawy. Podpowiadamy, czym i jak nakładać podkład.

Palce i dłonie

Sposób najczęściej spotykamy, choć nieprecyzyjny. Palcami trudno regulować stopień krycia, a na ich powierzchni znajdują się zarazki, które razem z podkładem przedostają się na twarz. Z drugiej strony, pod wpływem wysokiej temperatury ciała podkład lepiej stapia się ze skórą. Palcami najlepiej nakłada się podkład we fluidzie. W przypadku kosmetyków w sztyfcie czy kompakcie lepiej użyć gąbeczki lub pędzla.

Gąbki

Gąbki są bardziej higieniczne, pod warunkiem, że po każdym użyciu będziemy je prać lub po prostu je wyrzucimy. Pozwalają nałożyć więcej kosmetyku na wybrane partie twarzy, ale ich stosowanie bywa marnotrawstwem, ponieważ wchłaniają podkład. Mogą być używane na mokro i sucho, przy czym w pierwszym przypadku makijaż będzie znacznie delikatniejszy. Mocne krycie uzyskamy wklepując podkład w skórę z pomocą suchej gąbeczki. Odmianą gąbki jest tzw. Beauty Blender, czyli specjalnie preparowana gąbeczka w kształcie jaja, która ułatwia aplikację podkładu i pochłania go w minimalnym stopniu. Przed użyciem trzeba ją zmoczyć, by zwiększyła swoją objętość, a następnie wycisnąć nadmiar wody i rozpocząć nakładanie podkładu. Struktura gąbki imituje skórę, dlatego nawet gruba warstwa kosmetyku będzie dobrze wyglądać. Beauty Blender również wymaga prania po każdym użyciu.

Pędzle

Pędzle mają tendencję do nakładania zbyt dużej ilości podkładu, ale dobrze go rozprowadzają i nie wchłaniają kosmetyku. Aplikację pędzlem powinno się rozpocząć od nosa i policzków, by później kierować się promieniście ku zewnętrznym partiom twarzy. Do tego celu można użyć tzw. kociego języka, czyli płaskiego pędzla z półokrągłym zakończeniem lub grubego pędzla ze ściętym, płaskim czubkiem, który pozwala nałożyć więcej kosmetyku za jednym razem. Jego odmianą jest pędzel zakończony na okrągło (round top). W gamie znajduje się również model z podwójnym, biało-czarnym włosiem, łączący włókna naturalne i syntetyczne. By pomalować twarz z jego pomocą, najpierw należy zamoczyć jego koniec w podkładzie, delikatnie nałożyć kosmetyk na całą twarz i następnie rozprowadzić, co pozwala kontrolować poziom krycia.

Autor: Kasia Szulik