Dokładne nałożenie podkładu to bardzo ważny element makijażu. W ten sposób możemy wyrównać kolor cery, zatuszować niedoskonałości i nadać skórze promienny wygląd. Jednak umiejętne aplikowanie kosmetyku wcale nie jest takie proste. Jeśli zastanawiasz się, jak nakładać podkład prawidłowo, zobacz, na jakie akcesoria postawić oraz jakich zasad przestrzegać.
To podstawowa metoda nakładania podkładu, z której korzysta wiele osób, zwłaszcza początkujących. Niestety nie jest to metoda idealna – generuje spore straty kosmetyku i przede wszystkim utrudnia jego równomierne rozprowadzenie. Co więcej, nakładając podkład rękami, łatwo doprowadzić do powstawania smug. Nakładanie podkładu w ten sposób nie jest polecaną metodą, ale dopracowując technikę, można uzyskać naprawdę satysfakcjonujące efekty.
Jak prawidłowo nakładać podkład rękami? Przede wszystkim zacznij od ich dokładnego umycia, aby nie nanosić na twarz bakterii. Następnie nałóż kilka kropli podkładu na czoło, policzki i brodę, i rozetrzyj je ruchami skierowanymi na zewnątrz twarzy.
Sprawdź również, dlaczego warto wybrać zamiast fluidu podkład w sztyfcie.
To znacznie lepsza metoda nakładania podkładu, niż ta wspomniana wyżej. Gąbka pozwala uzyskać równomierny efekt i dobre krycie. Nakładanie podkładu gąbką zacznij od jej zwilżenia. Wystarczy namoczyć ją w czystej wodzie i delikatnie odcisnąć nadmiar wilgoci. Następnie nanieś kilka kropli podkładu na policzki, czoło oraz brodę i dokładnie blenduj je za pomocą gąbeczki.
Po zakończonym makijażu koniecznie trzeba zadbać o prawidłowe wyczyszczenie gąbki. W przeciwnym razie stanie się ona siedliskiem bakterii, które następnie znajdą się na twojej twarzy podczas następnej aplikacji podkładu, co może prowadzić do pojawiania się wyprysków.
Dobrą metodą czyszczenia gąbek jest oczyszczanie dwuetapowe, które stosuje się w pielęgnacji twarzy. Olejek do demakijażu rozpuści tłusty podkład zalegający na gąbce, a pianka lub żel do mycia twarzy usunie resztki kosmetyku. Z powodzeniem możesz postawić na preparaty, jakie stosujesz do oczyszczania twarzy.
To szczególnie polecana technika, gdy zależy ci na trwałym efekcie, który utrzyma się na twarzy przez cały dzień. Za pomocą pędzla można dokładnie wtłoczyć kosmetyk, nałożyć go równomiernie na skórę całej twarzy bez tworzenia smug i nierówności.
Jak nakładać podkład pędzlem? Zaaplikuj kilka kropli kosmetyku na policzki, czoło i brodę, a następnie delikatnie rozcieraj go wykonując płynne ruchy w kierunku uszu. Podkład można również nanieść najpierw na wierzch dłoni i następnie delikatnie zanurzać w nim pędzel. W tym przypadku trzeba jednak uważać, aby jednorazowo nie nabrać zbyt dużej ilości.
Jaki pędzel do nakładania podkładu wybrać? W sprzedaży znajdziesz wiele różnych akcesoriów tego typu, jednak szczególną popularnością cieszą się tzw. pędzle typu flat top, czyli modele, których włosie jest płasko ścięte. Dobrą alternatywą, zwłaszcza dla początkujących, są niewielkie pędzle przycięte na okrągło. Zapewniają większą precyzję aplikacji produktu i pozwalają łatwo rozprowadzić kosmetyk również w kącikach i załamaniach skóry.
Po zakończonym makijażu koniecznie umyj pędzel. Najlepiej użyć w tym celu delikatnego mydła lub żelu do mycia twarzy oraz ciepłej wody.
To świetna alternatywa dla płynnych kosmetyków, jeśli zależy ci na subtelnym efekcie i naturalnym wyglądzie. Podkłady mineralne dają nieco inne, bardziej pudrowe wykończenie, ale są szczególnie polecane, ponieważ nie zawierają barwników i nie obciążają cery. Nakładanie podkładów mineralnych można wykonać poniższymi technikami.