Data modyfikacji:

Parówka na twarz. Co musisz o niej wiedzieć?

Parówka na twarz to zabieg polegający na rozgrzaniu skóry gorącą parą wodną. Prowadzi to do rozszerzenia porów i rozpulchnienia cery, dzięki czemu jej oczyszczenie staje się znacznie łatwiejsze. Jak wykonać parówkę na twarz w domowym zaciszu? Jakie są efekty tego zabiegu? Sprawdź!

parówka na twarz

Parówka na twarz – na czym polega?

Prawidłowe oczyszczanie to niezwykle ważny element pielęgnacji cery – zwłaszcza tłustej, mieszanej i trądzikowej. Jeśli na twojej twarzy często pojawiają się zaskórniki, wypryski i inne niedoskonałości, z pewnością temat ten jest ci dobrze znany. Nie każdy wie jednak, że skuteczne oczyszczanie porów i skóry powinno być poprzedzone jej rozgrzaniem i rozpulchnieniem. Efekt ten pozwala osiągnąć parówka na twarz.

Kąpiel parowa twarzy, zwana również parówką, polega na wystawieniu skóry na działanie gorącej pary. Najprostszym sposobem jest pochylanie głowy nad miską wypełnioną gorącą wodą z dodatkiem olejków eterycznych, jednak znacznie lepsze efekty pozwala uzyskać specjalistyczne urządzenie zwane sauną do twarzy. Gorąca para sprawia, że pory się rozszerzają, a sebum ulega rozmiękczeniu. Dzięki temu znacznie łatwiej jest następnie oczyścić skórę za pomocą peelingu, maseczki peel-off czy też odkurzacza do wągrów.

Sprawdź również, jakie są skuteczne sposoby na oczyszczanie twarzy w domu.

Jak działa parówka na twarz?

Bezpośrednim efektem wykonywania zabiegu parówki na twarz jest zmiękczenie i rozpulchnienie skóry oraz rozszerzenie porów. Dzięki temu można z łatwością oczyścić ją z sebum, martwego naskórka oraz innych zanieczyszczeń. Po kąpieli parowej bez problemu również usuniesz wągry i zaskórniki.

Parówka do twarzy poprawia także krążenie, co pozytywnie wpływa na stan skóry. Dzięki temu wygląda ona zdrowiej i promienniej. Cera po wykonaniu kąpieli parowej staje się oczyszczona, odświeżona i gotowa na przyjęcie składników odżywczych z kosmetyków.

Parówka na twarz – kiedy warto?

W jakich sytuacjach warto przeprowadzić kąpiel parową twarzy? Z pewnością parówkę regularnie powinny wykonywać posiadaczki cery tłustej i mieszanej. Zabieg przyczynia się do odetkania porów, rozpuszcza sebum i zanieczyszczenia oraz ułatwia dokładne oczyszczenie twarzy. Aby jeszcze bardziej wzmocnić efekt pielęgnacji, dodaj do gorącej wody ulubiony olejek eteryczny, np. z drzewa herbacianego, różany lub oregano.

Regularnie wykonywana parówka na twarz na wągry, w połączeniu z odpowiednimi kosmetykami, pozwoli ci uporać się z nieestetycznymi czarnymi kropeczkami na dobre. Zabieg ten warto przeprowadzać przed wykonywanie peelingu lub nałożeniem maseczki oczyszczającej na skórę.

Kąpieli parowej na twarz nie powinny wykonywać posiadaczki cery naczynkowej, gdyż gorąca para może powodować pękanie osłabionych naczynek i powstawanie pajączków. Ponadto parówka na twarz trądzikową może nie sprawdzić się u osób z silnym wysypem i zaawansowaną postacią choroby. Jeśli cierpisz na umiarkowaną lub ciężką postać trądziku, skonsultuj się z dermatologiem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji na własną rękę.

Dodatki do parówki na twarz

Aby wzmocnić dobroczynne działanie kąpieli parowej, możesz dodać do gorącej wody różne dodatki. Doskonale sprawdzą się suszone kwiaty i zioła lub olejki eteryczne przeznaczone do twojego typu skóry. Pamiętaj, że cechują się one silnym działaniem, należy więc używać ich bardzo niewiele. Do miski pełnej wody wystarczy wlać 1-2 krople!

Oto propozycje ziół i olejków eterycznych, które możesz dodać do parówki do twarzy:

  • olejek z drzewa herbacianego – ma silne działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, jest doskonały do cery tłustej i trądzikowej,
  • olejek z drzewa różanego – odpręża, działa przeciwstarzeniowo,
  • olejek waniliowy – relaksuje, poprawia nastrój,
  • olejek miętowy – odświeża, działa oczyszczająco,
  • rumianek – łagodzi i koi podrażnienia,
  • szałwia – działa przeciwzapalnie i oczyszczająco,
  • melisa – relaksuje i uspokaja,
  • lawenda – uspokaja, wycisza, działa przeciwzapalnie,
  • rozmaryn – oczyszcza i działa ściągająco.

Parówka na twarz – jak wykonać zabieg?

Wykonanie kąpieli parowej twarzy jest niezwykle proste. Najpierw zmyj makijaż i umyj cerę ulubionym żelem lub płynem. Zagotuj wodę w dużym garnku lub zagotuj ją w czajniku, a następnie przelej do sporej miski. Naczynie postaw stabilnie na stole na drewnianej lub korkowej podkładce. Do wrzątku wrzuć ulubione zioła lub wlej kroplę olejku eterycznego. Odczekaj kilka minut, aż zioła się zaparzą.

Włosy zwiąż w kucyk lub koczek i zabezpiecz ręcznikiem. Następnie nachylaj głowę nad parującą miską lub garnkiem na wysokości około 30-50 centymetrów od gorącej wody (pamiętaj o zamknięciu oczu). Parówka do twarzy powinna trwać od kilku do 15 minut. Po zakończonym zabiegu osusz delikatnie cerę czystym ręcznikiem.

Zaraz po wykonaniu kąpieli parowej przejdź do oczyszczania twarzy. Nałóż na skórę maseczkę peel-off na zaskórniki, maskę z glinki, węgla aktywnego lub ulubiony peeling (enzymatyczny, kwasowy lub mechaniczny). Gdy już oczyścisz skórę, przemyj ją tonikiem lub hydrolatem i nałóż ulubiony krem.

Sauna do twarzy

Choć parówka na twarz jest naprawdę prostym zabiegiem, jego przeprowadzenie z użyciem garnka lub miski może być kłopotliwe. W końcu trzeba przez 10-15 minut pochylać głowę nad gorącą wodą, co może prowadzić do bólu karku i kręgosłupa. Doskonałym rozwiązaniem tego problemu jest sauna do twarzy – nowoczesne urządzenie do przeprowadzania parówki.

Sauna do twarzy wyposażona jest w specjalną nakładkę, którą umieszcza się na skórze. Dzięki temu cała twarz ma kontakt z gorącą parą bez konieczności nachylania się nad garnkiem. Para natomiast nie ucieka na boki, przez co zabieg staje się efektywniejszy. Wiele saun jest wyposażonych również w inne funkcje, np. jonizację lub możliwość dodania do środka olejku czy ziół. Nowoczesne urządzenia w dobrych cenach znajdziesz na Ceneo.pl!

Autorka: Olga Wacholc