Data modyfikacji:

Jak usunąć odcisk z korzeniem na stopie?


Odciski na stopach to częsty problem, z którym zmaga się wiele osób niezależnie od wieku. Długotrwałe noszenie obuwia, które trze lub uciska skórę doprowadzić może do powstania zrogowaciałej skóry. Zmiana ta rozwija się - nie tylko pogłębia, ale również wrasta wewnątrz ciała powodując dolegliwości bólowe. Jest to tak zwany odcisk z czarnym korzeniem, który potrafi całkowicie ograniczyć nam możliwość chodzenia bez bólu. Na szczęście, z problemem tym możemy sobie poradzić - zarówno w gabinecie specjalisty, jak i na własną rękę. Sprawdźmy więc jak usunąć odcisk na stopie z korzeniem.
plaża
Przede wszystkim pamiętać należy o tym, jak ważny jest dobór obuwia. Jeśli zauważymy, że na stopie pojawia się odcisk z korzeniem powinniśmy zacząć od wyboru butów, w których nasze stopy nie będą w żaden sposób uciskane. Dobrym pomysłem wymiana wkładek na miękkie (np. żelowe) oraz zastosowanie specjalnych plastrów na odciski z korzeniem. Są to filcowe krążki, dzięki którym nacisk na zrogowaciałą zmianę zmniejsza się, przez co przestaje ona się rozwijać a tym samym staje się łatwiejsza do usunięcia. Wkładki takie znajdziesz na naszej stronie internetowej.

Jak usunąć odcisk na stopie we własnym domu?


Jeśli zmiana nie jest bardzo rozległa lub nie mamy możliwości skontaktować się ze specjalistą, który pomoże nam sobie z nią poradzić warto wykorzystać domowe sposoby na odciski z korzeniem. Pierwszym z nich jest moczenie stóp w ciepłej wodzie ze sporym dodatkiem soli (ok łyżka na 1,5 litra wody). Kąpiel stóp powinna trwać co najmniej 10 minut. Zawarta w wodzie sól znacząco zmiękczy naskórek, co więcej ma również właściwości antyseptyczne. Następnie zmianę warto ścierać pumeksem dbając o to, by nie uszkodzić zdrowego naskórka. Pamiętać należy również, że nie da się usunąć odcisku na stopie z korzenie w jeden dzień. Proces moczenia nóg i ścierania naskórka należy powtarzać codziennie.

We własnym domu możemy również skorzystać ze środków, które dostępne są bez recepty. Skutecznie pomagają one w usuwaniu odcisków na stopie, ponieważ zawierają w swoim składzie kwas salicylowy, który wyjątkowo skutecznie rozpuszcza naskórek. Środki te mogą mieć różne postacie - żelu, kremu, doskonale sprawdza się również płyn na odciski z korzeniem. Znajdziemy je w każdej aptece, jak również w sieci np. pod adresem.
W przypadku tych środków również musimy uzbroić się w cierpliwość i zadbać o regularne smarowanie odcisku z rdzeniem oraz codzienne usuwanie kolejnych warstw zrogowaciałego naskórka po uprzednim wymoczeniu nóg. Gdy dojdzie do etap, gdy korzeń staje się widoczny możemy spróbować delikatnie usunąć go wykorzystując pęsetę. Pamiętajmy jednak, że może to być nieco bolesne - szczególnie jeśli korzeń odcisku nie jest jeszcze dostatecznie rozmiękczony. Jeśli odczujemy ból - warto poczekać jeszcze kilka dni i wciąż stosować preparat na odciski z korzeniem. Gdy dostatecznie go zmiękczymy powinien odejść od ciała bez większych problemów.

Co ważne, po usunięciu rdzenia w stopie może pozostać ranka przypominająca otwór. W takim przypadku należy ją odkazić oraz zabezpieczyć plastrem. W jej skutecznym gojeniu pomoże nam maść z propolisem.

Kiedy po pomoc do specjalisty?


W sytuacji, w której odciski są liczne, bardzo duże lub głęboko wnikają w ciało warto zdecydować się na usuwanie ich przez specjalistę (najlepiej podologa). Dysponuje on bowiem o wiele bardziej profesjonalnymi metodami. Wśród nich wymienić możemy nie tylko środki zmiękczające zmiany, ale również frezarki czy dłuta podologczne, które skutecznie usuwają odcisk z korzeniem. Coraz częściej wykorzystuje się również laserowe usuwanie zmian tego typu. 
Autor: Kamila Łońska-Kępa